Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Bir Gazete İki Şahsiyet

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 5 Yorum | Okunma 1851 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 05 Ağustos 2008 14:37:36

İyi bir hafta dileklerimle...

Bir Gazete İki Şahsiyet

 

Olayların akışına karşı durabilmenin en iyi yoludur yazmak. Bazen günlüklere sığınır insan ve sadece kendi için yazar, bazen umuma açık yerlerde yazarak kendini anlayacak insanlar arar. Her ikisinde de amaç yazarak istikamet bulmaktır aslında. Çift taraflı iletişimin bittiği yerde tek taraflı iletişimin vazgeçilmezi yazmaktır, sözlerine engel olan olmadan…

 

Evet, yine olaylar birikti, zihnimi yazmadan toparlayamaz oldum o yüzden kalemi elime aldım. Kimseyi sıkmamayı ümit ederek yazmak istiyorum. Kısacık notlar düşmek ve bu notlarla organize olmak istiyorum.

 

İlk durak yine memleket ve onun meseleleri tabi. Aceleye gelen gazete maceramız zihnimizi yoran konulardan birisi. Bir taraftan insanların eline gazetemizi verebilmenin mutluluğunu yaşarken diğer taraftan dağın fare doğurmasına üzülmeden edemiyor insan. Yıllardır birlikte yazdığımız kalem arkadaşlarımızın yeterince ön plana çıkamayışı, televizyonda gazetemizden bahsedilirken sitemizden bahsedilmeyişi, gazetenin lanse ediliş şekli vesaire insanı üzen taraflar. İnsanı sevindiren taraf yok mu? Olmaz mı var tabi. Festival günü gazete dağıtıldığında Gürünlü dostlarımızın “teline bak sen gazete bile çıkarmışlar” demesi, kasaba insanının merakla gazeteyi incelemesi, hiç alakası olmadığını düşündüğümüz insanların bile bizleri tebrik etmesi ve buna benzer bir sürü şey... Bir orta yol bulmak, hemşerilerimizi ve kalem arkadaşlarımızı üzmeden bu durumu en iyi şekilde çözüme kavuşturmak gerekiyor. Ayrıca konuyla ilgili başka bir husus basın için en önemli özellik tarafsızlıktır. Bu manada bir ayarlama yapmak zorundayız, sağ olsun belediyemiz ilk sayımızda maddi destek verdi ama bunun devamlı olması pek yakışık almaz, halk nazarında da hoş olmaz, misyonumuz açısından da hoş olmaz diye düşünüyorum. Çünkü biz tarafsız olarak kimi zaman belediyeyi tebrik eder kimi zaman da gerekirse onu eleştiririz. Yani tamamen bağımsız olmamız en iyisi. Konuyla ilgili görüşleri, özellikle de kalem arkadaşlarımın görüşlerine şiddetle ihtiyacımız var. Çünkü SuçatıHaber’de bütün yazar arkadaşların emeği var.

 

 

İkinci durak bir hemşerimiz olsun. Uzun zamandır ondan bahsetmeyi düşünüyordum ama nasip bugüne imiş. Ondan bahsetme sebebim “marifet iltifata tabidir” sözünü manalı bulmamdan. Bahse konu kişi Şinasi Önder Bey.

 

Şinasi Önder Bey teyzemin oğlu ve aynı zamanda eniştem olur ama ondan bahsetme sebebim akrabalık ilişkilerim değil, onun kasabamız ile ilgili bitip tükenmek bilmeyen projeleri, sosyal faaliyetlere herkesten önce koşması, girişimci tarafı ve buna benzer özellikleridir. 1993 yılından bu yana tam 15 senedir çeşitli vesilelerle bir arada bulunduk. 1999 yılında bir ortak çalışmamız oldu onunla. Bir teşkilat için kurs düzenledik ve bu kurs o teşkilatı Türkiye’nin en çok bahsedilen teşkilatlarından birisi yapmıştı. Daha sonraki yıllarda 2001 yılında biz sitemizi kurduğumuzda ilk yazarlarımızdan birisi o oldu. İstanbul Suçatılılar derneğinin kurulduğu günden bu güne yönetimde devamlı bulunan Şinasi Bey derneğe maddi manevi destek sağladı ve sağlamaya devam etmektedir. Geçenlerde kasabamız ile ilgili olarak televizyonda bahsedilen soğuk hava deposu projesinin mimarı da olan Şinasi Bey’in ona benzer daha birçok projesi bulunmaktadır. Zaman zaman benimde eleştirdiğim tarafları olsa da bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, girişimci tarafı ve bu sayede bir sürü insanın meslek edinmesine sebep olması onun önemli birisi olduğunu gösteriyor. İyi niyetli çabalarından dolayı saygılarımı sunuyor başarılarının devamını diliyorum.

 

 

Son durakta yine bir şahsiyetten, son bir yılımızı birlikte geçirdiğimiz ve hafta sonu güzel bir düğünle aramızdan ayrılan sevgili yeğenim Firdevs’ten, bahsetmek istiyorum.

 

“Er dayıya kız bibiye” diye meşhur bir atasözü var bilirsiniz bu sene onun sayesinde bu atasözünden şüpheye düştüm. Çünkü yeğenimin o söze göre bibilerine (hala) çekmesi gerekirsen o bana yani dayısına çekmiş. Burcumuz bir, tepkilerimiz bir, mesleğimiz bir, bu birler o kadar çok ki buraya sığmaz. Daha küçük bir çocukken onunla muhabbet etmişiz ve o muhabbetin ardından mühendis olmaya karar vermiş. Çalıştı, çabaladı ve bilgisayar mühendisi oldu. İkinci tecrübesinde çok güzel bir işe girdi. Kariyer basamaklarını en hızlı şekilde tırmanacağından zerre kadar şüphem yok. Kimi zaman uykusuna yenik düşmeleri de olmasa daha iyi olacak ama onun da düzeleceğini düşünüyorum.

 

Evet, hafta sonu muhteşem bir düğün ile hayatını çok sevdiğim iş arkadaşım Rahim Bey ile birleştirdi. Benim de nikâh şahitliğini yaptığım düğün uzun zamandır katıldığım en iyi düğündü. Bir yıldır birlikte kaldığımız için kimi zaman kızım dediğim yeğenim eşi ile birlikte gelinlik içerisinde önümüzden geçerken kendimi zor tuttum, duygusal ve bir o kadar da güzel bir andı. Sevgili yeğenim Allah mesut bahtiyar etsin sizleri. Hayırlı evlatlarınız olsun inşallah. Sevgilerimi gönderiyorum sana ve sevgili eşine.

 

Yazdım, sizlerle paylaştım ve inanın rahatladım. Özellikle de yoğun geçen günlerin yorgunluğu ancak yazarak atlatılabiliyor. Sürç-i lisan ettiysek af ola…

 

Dr. Hidayet Takçı

 

Not: Yaz tatili dolayısıyla bütün arkadaşların yazılarında gecikmeler olmaktadır, en yakın zamanda düzelecektir...

 | Puan: 7 / 3 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Ayşegül ERGİN { 09 Ağustos 2008 15:02:15 }
"Suçatı Haber artık basılı hale gelmeli." dendi. " Destek bizden, siz tasarımınızı hazırlayın gönderin.İlk sayı festivale yetişsin." dendi. Biz de sitemizin formatına uygun bir tasarım hazırladık. Ama oydu buydu bir sürü bahaneyle tasarımımız eskisinden çok farklı bir hale geldi. İsmi "SuçatıHaber" değil de "Belediye Haber" olsa daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
Maalesef zamanı da olayları da geri alıp baştan yaşama şansımız yok. Ama ilk sayıda bu problemlerin olması bence de çok iyi oldu. En azından bundan sonrası için çok daha dikkatli olunur ve sitemiz amacının dışına çıkmaz. Yönetimimizin bu konuda en doğru kararı vereceğine inanıyorum.
Ayrıca kim katılır kim katılmaz bilmiyorum ama şöyle bir fikrim var:
Eğer Suçatı Haber basılı hale gelecekse dergi formatında olmalı.Çünkü sitemizde yer alan yazılar bu formata daha uygun. Aylık olarak yayınlanacak dolu dolu bir dergi çıkarabiliriz. tabi ki bu dergide sitemizde yayınlanan yazılarla birlikte, memleketimizden haberler, portreler, v.s. de yer alır.Dediğim gibi bu sadece bir fikir.Ama dikkate değer olduğuna inanıyor ve değerlendirileceğini umuyorum.
Övülecek bir hizmet yapan kim olursa olsun onu alkışlarız. Ama tek bir kurumu öven taraflı bir yayın bence sağlıklı değil.
Görüyorum ki aşağı yukarı hepimiz aynı şeyleri söylüyoruz. İnşallah bu sorunu hep birlikte, en hayırlı şekilde ve en kısa zamanda çözeriz.
Hepinize sağlıklı,güzel günler diliyorum. Saygılar...
Hidayet Takçı { 09 Ağustos 2008 14:00:28 }
Mehmet abi bizden kaynaklanmayan sebeplerle toplantı günü değişti hatta ben biletimi erteleyerek ancak o şekilde toplantıya katılabildim. Toplantı günü sizin kasabada olmadığınızı duyduğumuz için sizi davet edemedik. Gerçi ev sahibi biz de değildik zaten. Diğer konuya gelince gazetenin çıkış şekli bize de tuhaf geldiği için sizin fikirlerinize müracaat ettik. SuçatıHaber, Ebubekir beyin de dediği gibi hizmet vesilelerinden biri ve burada amaç sadece Allah rızası. Daha da büyümemiz gerekiyor, daha da profesyonel hale gelmemiz gerekiyor o yüzden görüşme fırsatlarını değerlendirip fikir alış verişini maksimuma çıkarmamız lazım. Ekibe katılmak isteyenlere kapımız açık. Selam ve saygılar
HULIUSİ TAKCI { 09 Ağustos 2008 12:05:33 }
Bekir bey yorumunuz için tebrik ederim. Konuyla ilgili kısa bir şey ekleyeceğim. Siyaseti olumsuz anlamda kullanıyorsunuz gibime geldi. Siyaset zehride panzehiride içinde barındırır. İnsanları kullanma sanati olarak gayrı insanidir. İnsanları, kendisini kullandırmayacak kendi tercihini kendisi yapacak aşamaya ulaştırması açısındanda insanidir. Yaşadığımız dünyanın bize kurduğu tuzakları,siyasi iktisadi ahlaki kültürel nefsi şeytani her ne eklerseniz ekleyin insanın iradesini baltalayan anlamında..hepsine karşı koruma kalkanı ve güvenlik alanı sağlama açısından siyasete ihtiyaç vardır. İnsanisine gayrı insanisine değil. Dostluk temennisiyle
m.toprak { 09 Ağustos 2008 11:04:27 }
Ebubekir bey gerçi Festival günü yukardaki düşüncelerinizi hep beraber paylaşmıştık ama burda dile getirilmesi iyi oldu .
ben o çıkan sayıyı suçatı haberin ilk sayısı olarak kabul etmedim, daha suçatı haber çıkmadı o gün talihsiz bir şekilde adı kullanıldı yönetimdeki arkadaşların bunu dikkate almaları lazım bunu derken umutsuzluk aşılamak değil niyetimiz ama suçatı haber 2009 yerel seçimlerinde propaganda gazetesi yapılmak istendi gibime geliyor bunu şimdiden fark etmek güzel.
   Kafamı kurcalayan şu soruyu da merak ediyorum cevabını bilen varsa bana söylerlerse mutlu olurum festival den sonra suçatı haber yönetimi Halil Pehlivan beyin evinde toplanılacak denildi benide ısrarla çağırdılar zaten 2 günlüğüne eve gittim evden zar zor izin alıp o toplantıya gitmek için Hidayet beyi aradım toplantının iptal olduğu söyledi olabilir hayırlısı dedim ,ama bugün Hidayet bey in yazısından öğreniyoruzki belediye başkanında olduğu bir ortamda toplantı olmuş
Bana çok ilginç geldi. sen SUÇATI HABERİN yönetimde olmadım niye geleceksin denilebilir bunada saygı duyarım ama öncesinde yapılan bir davet var selam ve sevgi ileEbubekir GÜR { 08 Ağustos 2008 17:27:24 }
Evet...gerçekten ilk sayıda "suçatıhaber" fare doğurmuştur. Elbette ilk sayı olmasının eksikleri olacaktır. Bu tabii bir şeydir. Ancak Ayşegül hanımın tasarımı yaptığı ilk sayıda hangi hikmete binaen yapıldığını net olarak bilmesek de söylenen ama gerçekci bulunmayan gerekçelerle gazete acayip bir şekle sokulmuştur. Bence burada "parayı veren suçatı haberide yönetir" mantığıyla hareket edilmiştir ve gazeteyi hazırlayan arkadaşa ve yetkililere karşıda saygılı davranılmamıştır. Siyasi endişeler ve siyasi rant elde etme düşüncesi ön plana çıkarılmıştır, fırsatcılık yapılmıştır. Bu bakımdan daha işin başında kötü bir tecrübe yaşanması ileride açılabilecek büyük yaraların belkide şimdiden tedbir alarak kapanmasına vesile olmuş olabilir. Bu açıdan da hayırlı olmasını temenni ediyoruz.
Yapılan ve yapılacak işlere siyaset karıştırılmamalı ve siyasi hesaplarla hizmet yapılmamalıdır. Allah için yapılmayan hiç bir işin kimseye faydası olmaz. Önemli olan halkın değil Hakkın takdiridir.Hani bir söz var. "sen iyilik yap, at denize.. Balık bilmezse Halık bilir" . Hep "ben ben" diyerek nefsimizi ön plana çıkaracağımıza en azından başkalarını da yanımızda ve önümüzde gördüğümüzde ve bunu gönülden kabullendiğimizde eminimki rahatlayacağız. Başkalarına gıpta edelim ama hasetlikten kimse rahat yüzü görmez.
Gerek internet sitesi ve gerekse yazılı basın olarak "suçatı haber" artık daha profesyonelce, tarafsız, siyaset dışı, aile taassubu ile hareket etmeyecek ve tüm hemşerilerimizi muhabbetle kucaklayabilecek yetkili bir kadro oluşturularak yoluna devam etmelidir. Genelin onayını alması gereken bu kadro ilan edilerek bir güven ortamı oluşturulmalı, kırgınlıklar ortadan kaldırılmalıdır. Ve bence meseleye sadece bir gazete gözü ile bakmamalıdır. Bu site ve gazete sadece bir vesiledir. Ümit ediyoruzki bu vesile ile yeni dostluklar ve hizmetler ortaya çıkacaktır. Kendi adıma bu vesile ile güzel dostlar edindiğim için mutluyum. Herşeyin nefsani ve şeytanileştiği günümüzde birey, aile ve toplum olarak kendi öz değerlerimizle, nefsimizle ve birbirimizle barışarak dünyevi ve uhrevi hayatımızı gül bahçelerine çevirmeye hangimizin ihtiyacı yokki. İnsan yeterki istesin. Ama alışılmışlarımızın dışında başkalarının alışılmışlarınıda dikkatle ve samimiyetle değerlendirmeli ve güzelliklere talip olmalıdır. Güzel şeyler nerede ve kimde olursa olsun istifade edilmelidir. Hikmet, ilim müminin yitik malı değilmi?. Nerede bulursa alır. Bilelim ki bizim en büyük düşmanımız kendi nefislerimiz. Bizi yardan atan o, rezil rüsvay edende o. Yinede onunla dostluğumuzdan vaz geçmeyiz.. Gerçek dostluklar edinmek temennisiyle...
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun137 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI