Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

DEREDEN, TEPEDEN, GÜRÜNDEN, DARENDEDEN, TELİNDEN…

Kategori Kategori: Güncel Olaylar | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 1720 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 10 Eylül 2018 21:32:54

Tatil izlenimlerim...

Ellaham bu sene tatil yapamayacağız diyerek başladı bizim tatilimiz. Kurban bayramından birkaç gün önce idi köye rotamızı çevirişimiz. Gidene kadarki düşüncelerimiz baba ocağını görünce bir anda değişiverdi sihirli bir el bize değmiş gibi. Çocuklara haber etmedik, tatili uzatacağımızı söyleyip onları ürkütmek istemedik. Her şey vakti gelince gelişecekti veya çocuklar öyle bilecekti. Ah çocuklar, caanım çocuklar.

Hazreti İsmail’in hikâyesini duyarak büyüdük bizler. O hikâyede Hazreti İbrahim’in teslimiyeti kadar Hazreti İsmail yerine kurban edilen koçlar da dikkatimizi çekti her zaman. Para kazanmaya başladıktan sonra Allah’ın izniyle kurban bayramlarında her daim bir şeyler kurban etmiştik, bu sene rabbim nasip etti ve biz de Hazreti İbrahim gibi koç kurban ettik. Nasip edene şükürler olsun. Koçu besleyen, büyüten, kesen, pay eden amcaoğullarıma sevgi ve muhabbetlerimi bu yazı vesilesiyle bir kez daha gönderiyorum.

Son beş altı yıldır artık geleneksel bir hal alan akraba pikniğimiz de tatilin önemli bir parçası oldu. En az seksen civarında akraba ile sabah kahvaltısı ile başlayan piknik akşam geç saatlere kadar sürdü. Emeğini esirgemeyen teyze çocuklarım Gökhan, Neslihan ve Orhan’a sevgilerimi iletiyorum. Sayelerinde senede bir dahi olsa o kadar kalabalık bir akraba topluluğunda bulunduk sağ olsunlar. Her sene farklı bir etkinliğin ön plana çıktığı pikniğin bu seneki etkinliği biraz suluca idi. Meydanda ne kadar suya atılabilecek kişi varsa Sarıkaya ırmağına atıldık. Hatta yavrucağım Musa beni suya atarlarken görmüş garibim akşama kadar babamı suya atmayın diye ağladı durdu.

Tatil Darende ve Gökpınar gezileri olmadan düşünülemez. Allah nasip etti bu sene de gittik her ikisine de. Darende geçen yıla göre daha güzel bir hal almış. Tatil yörelerini aratmayan bir kalabalık ve kaliteye sahip maşallah. Gittiğimize değdi yani. Özellikle de en dip köşedeki tam kafa dinlemelik yerde çocuklar mızıkçılık yapmasa akşama kadar kalabilirdim. Öyle güzel, öyle huzurlu. Gökpınar gölümüz ise her zamanki gibi güzeldi. Ama sanırım biraz da el değiştirme ihtimali nedeniyle biraz bakımsız gördüm. Hatta Darende’deki piknik alanı ile Gökpınar’ı karşılaştırıp buradan Gürün – Darende kıyasına girdiğimde üzüldüğümü hissettim. Belki bir Darende olamayabilir ama en azından daha iyi olabilir düşüncesindeyim. Her yıl köye varır varmaz kendimi mecbur hissettiğim şeylerden biri de bahçe sulamak. Yine bahçe sulama işine de vakit bulabildim. Kapı önündeki ağaçları gece, yukarı bahçemizdeki ağaçları da sabah namazı sonrası sulamaya çalıştım. Akşam bahçe sulama işi olduğunda da çocukları da götürdüm bahçeye ve güzel piknikler yapma fırsatımız oldu.

Tatilimizi daha anlamlı hale getiren bütün akrabalarıma ve bilhassa bize enfes ciğer kebabı yapan Selahattin ağabeyime ve sevgili eşine, bahçesinde yetiştirdiği elmasını, armudunu, domatesini, biberini tattığımız Nurettin emmime ve Fadime yengeme, bizi evinde misafir eden Selim hocam ile eşine, Elif bacı ile eşine teşekkür ediyorum. Ayrıca; bizim yokluğumuzda bahçeyi kurutmayan Cemal ağabeyime de teşekkür ediyorum.

Belki deniz kenarlarına giden tatilciler kadar eğlenemedik ama bana sorarsanız ben kendi tatilimden daha fazla zevk aldım. Kursak kavurgasını ararmış derler biz de kendi damak zevkimize uygun lezzetlerden faydalandık, meyvelerden yedik, havasını soluduk, suyunu içtik. Darısı bir dahaki seneye diyerek artık diğer işlerimize bakmaya başlayabiliriz.

Hidayet Takcı
Sivas, Eylül 2018

 | Puan: 10 / 4 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Betül { 05 Ocak 2019 22:30:02 }
Memleket özleniyor, özleniyor da akrabaların vefasızlıkları, başa gelen imtihanlara sevinişleri soğutuyor insanı.
Ama siz Hidayet hocam temiz ve samimi gayretiniz sıla-i rahim konusunda şefaatçiniz olsun ne diyeyim.
Önce günde en az 8-9 kez girdiğim sayfaya artık senede bir ya griyorum ya girmiyorum.
Buna sebep isimlerini dahi görmek istemediğim vefasız akrabalarım.
Gam, kahır,nefret dolu - neden...?- memelketimin insanı..
Memleket Sevdalısı { 15 Eylül 2018 15:26:21 }
Dear Hodja,

I read your article with interest and love. I wish you nice holidays. On this occasion, I present my love to everyone. Stay healthy. Greetings.

Country lover, crazy ...
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun267 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI