Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

RAMAZAN BEREKETTİR

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 1192 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 07 Mayıs 2019 01:34:21

Hayırlı ramazanlar efendim...

Çocukluğumuza dair ne çok hatıra var zihinlerimizde. Kimi yazdan kalma kimi bahardan, kimisi de muhakkak kıştan, hele bir de sonbahar var ki memleketimde ne de güzel yaşanır.

Yine ne çok hatıra var zihinlerimizde, düğünden, bayramdan ve özellikle de ramazandan kalma. Henüz aklımız dahi yetmezken ailemizin güzel telkinleri ile oruca alışma seanslarımız. Kuruyan dudaklarımız, tükürüğü tükendiği için yutkunmakta zorlanan boğazımız ve yine de bozmadığımız oruçlarımız. Ya teravihlerimiz. Bazen gırgır şamata ile bazen de huşu içerisinde eda ettiklerimiz. Ve sahur sonrası tan yeri ağarana kadar bekleyip de başka hiçbir zaman görmediğimiz tan yerinin kızıllığı…

Evet, birçok şey geliyor zihinlerimize ama ramazan ile ilgili olanlar diğerlerinden daha fazla. Çünkü Ramazan berekettir. Öyle bir bereket ki hatıraları bile bereketli. Öyle bir bereket ki ta o yıllardan bu yıllara tadı damağımızda anılar kalmış…

Annemizin tatlı sesiyle uyanırdık gecenin bir vaktinde. Uyanmakta zorlanırdık zorlanmasına ama sonrasında uyumakta da zorlanır ve uyumak istemezdik. Annemiz bir şeyler hazırlarken babamız sahur namazı kılardı. Ablalarımız annemize yardım eder, ağabeylerimiz ise sahur yemeğini beklerdi. Televizyonda ya bir evliyanın hayatı ya da bir dini program olurdu. Ezan okunmaya başladığında bile devam ederdi su içmelerimiz ta ki imam La ilahe illallah diyene kadar. Neydi bu kadar güzel olan ve aynı tatlar şimdi de olamaz mı?

Yemekten anlayanlar der ki iyice acıkmadan yerseniz tat alamazsınız. Susamadan içtiğiniz de su size tat vermez. Ramazan görünürde sadece bu iki önemli zevkin kıymetinin anlaşılması için bile değerli mutlaka ama sadece o kadar mı? Tabi ki hayır… Ramazan başta açın halini anlamaya bir sebep, ayrıca o Kuran ayı ve Kuranı anlamak için bir iklim. Ramazan, iftar tadında bir araya gelmek, teravih tadında bir namazda toplanmak. Ramazan hem bedenimize hem ruhumuza bereketiyle gelsin inşallah. Bedenimiz daha sağlıklı, ruhumuz daha anlamlı olsun. Mide bir dinlensin kendine gelsin. Birbirimizi teravihlerde ve iftarlarda görelim ve analım. Ya geçmişlerimizi anmadan olur mu? Onları her ibadetimizde analım, fırsatımız varsa onlar için mevlitler okutup hatimler indirelim inşallah. Ramazan zaten bereketli biz hem o bereketten nasip alalım hem de Ramazanın bereketine bereket katalım inşallah.

Hayırlı ramazanlar dilerim,

Hidayet Takcı
Mayıs 2019, Sivas

 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Memleket Sevdalısı { 01 Haziran 2019 14:59:12 }
Değerli Kardeşim,

Öncelikle uzun bir aradan sonra yazılan güzel yazı ve hatıralar için çok teşekkürler. Her yazınızda olduğu gibi bu yazınızı da büyük bir zevle okudum, bu sayade çocukluk günlerime daldım, anı güzel yaşadım. Tekraren teşekkürler..

Yazınız içinde iki yere takıldım.
a) "'. Annemiz bir şeyler hazırlarken babamız sahur namazı kılardı."
b) "Ablalarımız annemize yardım eder, ağabeylerimiz ise sahur yemeğini beklerdi. "

iki bölümde de ata erkil bir aile, erkeklerin sultanlık (altın çağı) yaşadığı dönemleri anlatıyor sanki :). Artık günümüzde varmıdır? Nasıl? Nerede kaldı bilemiyorum. Bunlar, insana nerde o eski ramazanlar dedirten hususlar.

Diğer bir hususda yemek hazırlanırken "sahur namazı" bu namazı ilk defa duydum desem yeridir. Bu gece yada teeccüd namazı olmasın.

Tekraren teşekkürler, yaklaşan bayramınız mübarek olsun, selamlar...

Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun273 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI