Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

GÜRÜNLÜYÜZ GURURLUYUZ

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 2514 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 06 Aralık 2015 14:46:22

Mustafa Ünal beyefendinin rektörlüğü üzerine...

1991 yılına tekabül eder benim Gürün’den ilk ayrılışım. Benimle aynı yaşta olduğu halde daha erken ayrılanlarda olmuştu baba yurdundan. Kimisi ilkokuldan sonra, kimisi ortaokuldan sonra, kimisi de bizim gibi lise sonrası çıkmıştı memleketten. Gençtik, hatta çocuktuk, memleketten ayrılmak kolay değildi tabi. Bizden önce de bizden sonra da bu akış sürdü gitti. Kimimiz akademisyen, kimimiz vekil, kimimiz bürokrat, kimimiz doktor, kimimiz avukat olarak (Allah’ın izniyle) memlekete sağanak şeklinde yağdık vakti gelince…

Küçük bir ilçeydi Gürün ama ünü Gürün’ü çoktan geride bırakmıştı. Paşamız (Orgeneral Edip Başer) bile çıktı zamanında, hem de genelkurmay başkanı olmasına ramak kalmıştı. Koskoca İstanbul’u yöneten belediye başkanı da (Prof. Dr. Nurettin Sözen) çıkardı Gürün. Bakan çıkardı Gürün hem de defalarca (İsmet Yılmaz, Hüsnü Yusuf Gökalp…). Ve vekiller (Edibe Sözen, Osman Boyraz, İsmet Yılmaz, Hüsnü Yusuf Gökalp, Temel Karamollaoğlu…). Hatta yakın zaman önce memleketin Cumhurbaşkanından sonra ikinci adamı olan Meclis başkanı bile şükürler olsun Gürün’ümüzden çıktı. Duymayan kaldı mı bilemiyorum ama Cem Yılmaz gibi bir değer de Gürün’den çıktı. Cem Yılmaz Gürün’de mi büyüdü demeyin bizde önemli olan aslıdır ve adamın aslı da Gürün’ün bir köyüdür kardeşim.

Sayı çok, uzatmak mümkün ama onları yazarsam diğer yazacaklarıma yer kalmayacak. Yazıma asıl sebep olan şeyi, sevgili arkadaşımı yazmak istiyorum. Sevgili, saygıdeğer kardeşim Mustafa Ünal beyefendiyi.

Mustafa Ünal beyefendi mütevazı bir ailenin bir bireyi olarak 1973 yılında dünyaya gelmiştir. İlkokulu mahallesi olan Yukarı Suçatı’da, orta okulu ise Aşağı Suçatı’de okumuştur. Bulunduğu sınıflarda devamlı sınıfın en iyisi olan Mustafa Ünal’ın belki bir arkadaşı olarak gözlemlediğim en önemli özelliği özgüveni olmuştur. İşte o özgüven sayesindedir ki yakın zaman önce nüfusu azaldığı için kasaba olma özelliğini kaybeden bir yerde doğmuş, büyümüş olmasına rağmen bugün Akdeniz Üniversitesine Rektör olabilmiştir.

İhtiyacımız olan tek şey özgüven. Bu özgüvenin oluşmasına katkısı olacak çok güzel bir ortak özelliğimiz var, o da memleketimiz. O yüzden diyorum ki Gürünlüyüz Gururluyuz. Lütfen sizler bunu Sivaslıyız Gururluyuz olarak okuyun. Mikro milliyetçilik yapmak istemem. Sadece özel bir durum meydana gelmişken başlık o şekilde içimden geldi.

Gençler bu sözüm de size. Her memleketin bir özelliği varsa bizim memleketin özelliği de insan yetiştirmek. Lütfen sizden öncekilerin başardığından daha fazlasını siz başararak bayrağı daha yükseklere çıkarın. Kendinize güvenin, başarı gelecektir.

Sivas

Kasım, 2015

 | Puan: 10 / 2 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Burhan doğan { 05 Nisan 2020 00:33:30 }
Süleyman bey slm bende sivaslıyım antalyada ikametgah ediyorum 2015 yılında akdeniz üniversitesi tıp fak.hastanesinde aşçı olarak çalışmaktaydım 2019 aralık ayında babamın ani vefatından dolayı ayrılmak zorunda kaldım çünkü annem yanlız kaldı çok çaresiz kaldık çınarımız öldü .konuya gelmek istiyorum mustafa ünal hocamızı bir sivaslı olarak çok seviyorum bilirsiniz bizde kan çeker bu bize has bir durumdur çok sevindim rektör olmasına hep uzaktan takip ettim ama birtürlü kendisine ulaşamadım konuşamadım tekrardan aynı işime dönmek istiyorum işimi seven disiplinli bir kişiyim ama mecbur kaldım yaşadığım durumdan dolayı lütfen sizden rica ediyorum mustafa hocayı ne kadar iyi tanıyorusunuz yazınızdan anladım banada bir sivaslı kardeşiniz olarak yardımcı olur mustafa hocayla konuşmamı sağlarsanız sevinirim allaha emanet olun inşallah yakın bir zaman içinde tanışmak dileğiyle saygı ve sevgilerimi arz ederim 05303618084 cep tlf burhan doğan
Süleyman CAMCI { 06 Mayıs 2016 10:04:13 }
Mustafa Bey Sevdiğimiz kardeşimiz, kendisiyle gurur duyuyoruz. Kendisine başarılar diliyorum. Cenabı Allah Yar ve Yardımcısı Olsun.
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun330 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI