Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Mucizemize Sahip Çıkalım...

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1714 Okunma | 01 Temmuz 2008 18:27:39

Ayşegül Hanıma Teşekkürler...

Mucizemize Sahip Çıkalım…

 

İnsanoğlu doğası gereği midir bilinmez hep bir şeylerden şikayet eder; “Bu yanlış.” ,”Bu eksik.”, “Bu konu aslında çok önemli ama kimse ilgilenmiyor.”, “ Bu memleket adam olmaz.”, “Bizim memleketimiz bitki çeşitliliği açısından çok zengin ama onu değerlendirecek adam nerdeee.” v.s.

İşte şu sıralar SuçatıHaber son sorudaki adam olmaya aday oluğunu açıklayarak ve üst üste bu konuyla ilgili gerçekten önemli çalışmalara imza atarak büyük bir proje başlatıyor. Hepimiz böyle güzel bir çalışmaya destek olmalıyız diye düşünüyorum. Sonuçta yapılan iş hepimizi yakından ilgilendiriyor. “Gürünlüyüm!” demekle Gürünlü olunmuyor. Herkes biraz elini taşın altına koymalı ki  taş kaldırılıp altından çıkacak madene ulaşıldığında gerçekten sevinmeye hakkı olsun.

Her zaman ilçemizin eğitim seviyesinin yüksek olduğunu dile getiriyor ve bununla gurur duyuyoruz. İşte şimdi memleketimiz için bir şeyler yapma zamanı. Eğer birileri bir yerlerden başlamazsa o manzarasıyla, havasıyla, suyuyla övündüğümüz memleketimizin yavaş yavaş terk edilmiş bir yere dönüşümünü seyretmeye mahkum olacağız.

“Allah korusun!” dediğinizi duyar gibiyim. En azından ben yazarken dedim. Ama biz elimizden gelen çabayı göstermezsek; fırsatımız varken memleketimizin gelişmesine katkıda bulunmazsak; ilgimizi, bilgimizi, yeteneğimizi böyle yararlı projelerde kullanmazsak bu duayı ederken vicdanımız rahat olur mu?

         Bu projede öncelikle bu konuda gerçekten bilgi sahibi kişilerin yer alması gerektiği muhakkak ama ben Ziraat Mühendisi ya da Genetik bilimci v.s. değilim deyip geri durmak olmaz. Mutlaka herkesin yapabileceği bir şeyler vardır. Manevi destek de çok önemlidir mesela. Belki yurt dışındasınız ama projenin daha verimli olması için fikirleriniz var. Bunları sitemizin yönetimiyle paylaşabilirsiniz. Eminim ilgileneceklerdir.

         Gelelim yazıma başlık olan mucizeye… Başlıktaki mucizeden kasıt son günlerde sıkça bahsedilen “Elma”.  Allah’ın bizlere sunduğu mucizevi nimetlerden biridir elma. Belki çoğunuz biliyorsunuzdur bunun sebebini. Ben yine de hazır konu açılmışken bir kez daha bahsetmek istedim ve bu konuyla ilgili bulduğum bilgileri yazımın sonuna ekledim. Ne kadar şanslıyız ki memleketimizde bu mucizeyi çok daha iyi yerlere getirebilme imkanımız var. Umarım karşımıza çıkan bu fırsatı değerlendirebiliriz.

        

Yeri gelmişken bir dileğimi daha söylemek istiyorum:

Umarım çok daha kalitelisini üretebileceğimiz herhangi bir ürünü ( bitki, kumaş, v.s.) tonlarca para sayarak ithal etmekten kurtuluruz. Bahçelerimize ha bire ithal tohumlar ekiliyor. Alınan ürünler de ziraat konusunda bilgisi olmayan birinin bile anlayacağı kadar kalitesiz. Özellikle son yıllarda Gürün’de o eski lezzetli fasulye yemeklerini yiyemez olduk. “Neden bu tohumu kullanıyorsunuz?” diye sorunca, “Bu diğerine göre daha çok ürün veriyor.” cevabını aldım. Belki daha çok ürün veriyor ama diğerine göre son derece kalitesiz ve lezzetsiz. Hatta belki son derece zararlıdır. Neden “Bize has olanın verimini nasıl artırırız?” diye düşünmek yerine hep kolay olanı seçiyoruz. Ya da neden üreticiler ithal tohum kullanmak zorunda bırakılıyor. Birileri orijinal bitki türlerimizi yurt dışına kaçırıp kendilerindeki en işe yaramaz tohumları çok iyiymiş gibi reklamı yaparak bize satıyorlar hatta bedava veriyorlar. Buradan bile anlamalıyız bazı şeyleri. Mesela sahip çıkmanın önemini anlamalıyız. Hep birilerinden bekliyoruz; beklediklerimiz de bizden bekliyor. Biz böyle bekleşip dururken de atı alan Üsküdar’ı maalesef geçiyor.

Gelin sahip çıkmaya mucizemizden başlayalım. Sonra memleketimize ait diğer bitki türlerine, sadece bitki türü değil, memleketimizde üretilen her şeye sahip çıkalım. En çok da birbirimize sahip çıkalım ve başkalarına örnek olalım. Birbirine, memleketine, değerlerine sahip çıkan insanların neler başarabildiğini herkese gösterelim.

 

Hepinize sağlıklı, güzel günler diliyorum.

 

Saygılar.

                                                                  

                                                                    Ayşegül ERGİN

                                                                      Ankara/Temmuz 2008

 

 

Mucize ( Elma )!

 

Enerji kaynağıdır!

Elmanın verdiği enerji 100 gramda 54 kaloridir. Bu enerji yağdan değil, meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden gelmektedir. Bu veriler ve genel anlamıyla elmanın besleyici özelliği, bu meyveyi özellikle spor yapanlar için vazgeçilmez yapar. Gerçekten de fiziksel aktiviteler çerçevesinde elmanın içeriğindekiler spor öncesinde, sırasında ve sonrasında organizma üzerinde pozitif etkiler yaratır:                                                                                                        
* Spor öncesinde tüketildiğinde; enerji verir. 
* Spor sırasında tüketildiğinde; organizmaya çeşitli mineral ve vitaminler yükler.
* Spor sonrasında tüketildiğinde; %85 oranındaki su içeriğiyle organizmanın ihtiyacı olan suyu tamamlayarak toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. 

 

Vitamin deposudur!

Elmanın sağladığı vitaminlerin en önemlisi C vitaminidir: en fazla kabuğunda ve kabuğun hemen altında yoğun olarak bulunur. Bu nedenle iyi yıkanmış elmanın kabuğuyla tüketilmesi en doğrusudur. Elmanın içerdiği diğer vitaminler ise B1, B2, PP, B5, B9, Provitamin A (karoten) ve E vitaminidir. 

 

Oligo-element ve vitamin zenginidir!

Elmanın faydalarından ilginç bir tanesi de içerdiği potasyum (100 g’da 120-200 mg) zenginliği ve az sodyumdan (100 g’da 10 mg’dan az) ötürü dinlendirici olmasıdır. Bu kombinasyon ve %85 oranındaki su, elmaya idrar söktürücü özelliği de verir. Ayrıca potasyum içeriği yüksek tansiyona karşı savaşta önemlidir. Elmanın diğer içerikleri fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, selenyum, manganez de hücre metabolizmasında çok önemli rol oynar. 

 

Muhteşem lif kombinasyonu!

180 g’da 5 g gibi yüksek bir lif zenginliğiyle sindirim sisteminde büyük rol oynar. Elmada bulunan Suda çözünen lifler ve Suda çözünmeyen lifler kombinasyonu bağırsak hareketlerini tetikler ve hızlandırır. Kabızlığa karşı elmayı kabuğuyla yemek önerilir çünkü lif kabuğunda daha yoğundur.

 

Daha az kolesterol!

Yapılan pek çok araştırmanın ortak sonuçlarına göre:
- günlük olarak tüketilecek 3 adet elmanın 2 ayda yaklaşık %10 oranında kolesterolün düşmesine yardımcı olduğu, 
- kötü kolesterol (LDL) oranını düşürdüğü
- iyi kolesterol (HDL) oranını da 4 misli yükselttiği
saptanmıştır.
Bunun nedeni, elmanın lif olarak zengin bir besin olması ve bu özelliğinin de kolesterol ve yağın birikmesine engel olmasıdır. 

 

Daha iyi nefes!

Galler’de 2500 kişi üzerinde 5 yıl süreyle yapılan bir araştırmanın sonucu, daha önce yapılan bazı araştırmalara uyumlu olarak haftalık tüketilen elma sayısının nefes fonksiyonuna pozitif etkileri olduğunu göstermiştir. Yenen ortalama elma miktarı arttıkça sigara kullananlar da bile nefes alma kapasitesinde artış saptanmıştır. Bu etki elmadaki antioksidanlardan kaynaklanmaktadır. 

 

Vücuda faydaları:

 • Böbreklerin temizlenmesine yarar,

 • Baş ağrısına iyi gelir,

 • Kolesterolü düşürür,

 • Yüksek tansiyonu düşürür,

 • Kan şekerini kontrol altında tutar,

 • Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir,

 • Uykusuzluğa iyi gelir,

 • Bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar,

 • Elma + kereviz/maydanoz yorgunluğa iyi gelir,

 • Elma+kızılcık suyu veya elma+ananas+üzüm suyu gribe iyi gelir,

 • Elma+armut suyu kabızlığa iyi gelir.

 • Elma kürü, gut, böbrek, mesane hastalıkları ve hemoroit tedavisinde de işe yarar.

 • Sabah aç karna yendiğinde kanı temizler ve toksinleri atmayı sağlar.

 • Isırarak yenirse, dişleri temizler ve diş etlerini güçlendirir.

 • Uykudan önce yenirse rahatlatır ve kolay uyumayı sağlar.

 • Yeşil, hafif ekşi olanları mide bulantılarını önler.

 • Düşük kalorili (50 kalori) olduğu için şişmanlığı önler, kan şekeri düzeyini ve yüksek tansiyonu olumlu bir şekilde etkiler.

 • Ortasına biraz marmelat ekleyip fırında pişirildiğinde, rejim yapanların tatlı yeme isteğini giderir.

     OLAĞAN DIŞI BİR MEYVE!
           
Her bir elma çekirdeğine, koskoca kimya fabrikalarının 10mikrona küçültülen şifreleri yerleştirilmiştir. Elmanın terkibindeki maddeleri eksiksiz yapabilmek için, gerekli olan bu fabrikalar, ağaç olduktan sonra demiri terkibine alır, kemik iliği ve kanın temel maddesi olan  2 değerlikli demiri korumak için, özel elma asidi hazırlar ve bu terkibin hassas mideleri rahatsız etmemesi için, yine terkibine karbonat iyonları ekler. Elmanın terkibinde var olan harika iksirlerin en önemlilerini, şöyle sıralamak mümkündür: Terkibindeki hususî meyve şekeri ile doğrudan doğruya karaciğer hücrelerini korur. İçindeki meyve asitleri, bir yandan  2 değerli demiri ve C vitaminini bozulmaktan korurken, diğer yandan karaciğerdeki kimyevî faaliyetlerde yapıtaşı rolü oynar. İki değerli demir iyonları, alyuvarların yapısı için gerekli olan kanın temel elemanlarındandır. Kansızlık hastalarına ilâç şeklinde verilen demiri,  2 değerinde tutmak çok zor olduğundan, ayrıca C vitamini de verilir; bağırsaklardaki  3 değerlikli demir, bağırsaklara zarar vermekten öteye geçmez.
            Elma, terkibinde taşıdığı bikarbonat iyonları sayesinde, sindirimi kolaylaştırır.
            Elmada suda eriyen vitaminlerin tamamı mevcuttur. Yüksek miktardaki C vitamini, bir insanın günlük C vitamini ihtiyacına denktir. Enerjinin yavaş bir şekilde açığa çıkmasını sağlayan früktoz şekerinden bolca içerir. Ancak bebeklerin ya da emekleyen çocukların midesini rahatsız edebilir.
            Elmanın kökleri vasıtası ile topraktan aldığı demir iyonunu indirgeyerek, 2 değerli demir hâline getirmesi, başlı başına bir harikadır. Zira; böyle bir faaliyetin elmaya, uzaktan-yakından bir faydası yoktur. Üstelik  3 değerli demiri,  2 değerli demir hâline indirgemek çok zor bir kimyasal olaydır ve bir elmada bulunan iki değerli demir, milimi milimine bir insanın günlük demir ihtiyacı kadardır.

                                                                         ( Bu bölüm internetten alıntıdır! )

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun314 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI