Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Değerlendirme Yazıları 15 ve 16

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 1927 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 18 Şubat 2008 23:58:55

Herkese Sevgi ve Selamlarımla

Değerlendirme Yazıları 16

 

Kış ortasında bir bahar gününden herkese selam ve sevgilerimi sunarak yazıma başlamak istiyorum.

 

Sevgili arkadaşlar dönem dönem çalışmalarımıza destek veren arkadaşlarımız oluyor. Hatta bu arkadaşlardan bazısı bir dönem bize destek verirken diğer bazıları bizim gibi yıllardır çalışmalara katkı sağlıyor. Evet son dönemde bu görevi üstlenen, site için heyecan duyan arkadaşlardan bir tanesi de Ayşegül Ergin kardeşimiz. En son sitemiz için sağ olsun bir banner hazırlayarak bize hediye etti, bizde Fatih Kardeşimizin de yardımıyla onu sitemize monte ettik. Kasaba için sitemiz için yaptıkları ve yapacaklarından dolayı kendisine teşekkür ediyorum.

 

Geçen hafta içerisinde sitemiz ile ilgili olarak yaptığımız bir başka çalışma ise hemen herkesin üye olduğu Facebook sitesinde bir grup kurmak oldu. Grubumuz herkese açık olup grubumuza katılmak isteyenler için grubumuzun adı "SucatiHaber". Şu anda 15 kişi bulunan grup çok yakında daha fazla üyeye kavuşacaktır diye tahmin ediyoruz. Kasabamızın tanıtımı için bütün fırsatları kullanmak ve daha kolay erişilebilir olmak istiyoruz.

 

Geçen hafta boyunca yazarlarımızdan sadece Mehmet Canip beyden bir yazı geldi. Diğer arkadaşlarımızın da geciken yazılarını bekliyoruz. Müdavimlerimiz yeni yazıları bekliyorlar.

 

Mesaj panosu ile ilgili olarak geçen hafta bir mesaj yazmıştık. Amacımız site sakinlerini kurallar ile sıkmak değil ama bir düzen için bazı kuralların olması gerektiğini düşünüyoruz. İsimsiz veya hatalı isimle yazılmış mesajlardan doğacak sıkıntılar doğrudan bizi etkilediği için bizde kendimizi korumak zorundayız.

 

Haftanın en önemli olayı olan Kara Harekatı sırasında şehit düşen Mehmetçiklerimize Allah'tan rahmet, geride kalanlara ve bütün Türk Milletine başsağlığı diliyoruz. Gazilerimize de acil şifalar diliyoruz. Allah ordumuza nice zaferler nasip etsin düşmanlarımızı ise perişan eylesin. Bu cennet vatanı cehenneme çevirmek isteyenlere cehennemini versin.

 

Türban meselesinde ise herkesin mutabık kalacağı bir çözümün bir an önce ortaya konmasını diliyoruz.

 

Saygılarımla,

Hidayet Takçı 


Değerlendirme Yazıları 15

Bereketli bir hafta sonunun bereketi ile hepinizi selamlayarak yazıma başlamak istiyorum değerli dostlarım.

Hafta sonu lapa lapa yağan kar bizi ister istemez memleketimize, çocukluğumuza götürdü. Tam da memleket kışlarını hayal ederken Yunus ağabey bize tercüman oldu ve memleket kışlarını bize öyle güzel anlattı, hatırlattı ki. Pencereden karın yağışını Yunus ağabey gibi kim izlememiştir, kar yağdığında kim kızak kaymamış ve kim kafası gözü yarıla yarıla kartopu oynamamıştır. Anlatılan her ayrıntıyı okurken kendimizden bir şeyler bulduk yazıda.

Canımız ciğerimiz memleketimiz. Özlemek bize bir şey kazandırmasa bile özlüyoruz. Özlemekte mantık aranmaz ki. Memlekete gitsek bulamayacağımız çok şey vardır ama yine de özleriz. Biz memleketi özlerken biraz da çocukluğumuzu, biraz da bütün aile bir arada oluşumuzu, biraz da arkadaşlarımızı, kaybettiklerimizi özleriz.

GürünHaber ilk çıktığı yıllarda abone olmuştum ona. Sadece bir dergi idi ama inanın benim için gurbette dergiden daha fazlasını ifade ediyordu. Her okuduğumda memleket için bir şeyler yapma isteği uyanıyordu içimde. Hatta dergiyi çok beğendiğim için ben de ona katkıda bulunmuş ve “Çağa Yakışır Bir Gürün” başlıklı yazımda Gürün ile ilgili bir web sitesi yapılması gerektiğini belirtmiştim (o yıllarda henüz gürün ile ilgili bir çok site henüz piyasada yoktu).

Kendim de dahil olmak üzere birçok kişinin GürünHaber’de yeteri kadar Suçatı ile ilgili içerik olmamasından dolayı 2001 yılında SuçatıHaber adı altında bu oluşumu meydana getirdik. Hiçbir iş yapmasak bile hemşerilerimizin memleket özlemini bir nebzecik olsun giderebiliyorsak ne mutlu bize. Gurbet türkülerinin harman olduğu bir yörede gurbetin yükünü hafifletmek gibi bir görevi karınca kararınca üstlenebilmişsek ne mutlu bize.

Ve en önemlisi, kimi zaman eleştirilen memleket hikayeleri, memleket hatıraları ile ilgili olarak söylemek istediğim bir şey var. Biz kasabamızın sözlü kültürünü yazılı hale getiriyoruz. Yazılı hale getirmekle kültürel dokumuzu koruma altına almış bulunuyor ve bir kültür hizmeti yerine getiriyoruz. Bu hizmetin yerine getirilmesine katkıda bulunanlara bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bu çalışmaların sonu ne olacak? Biz şu anda olabildiği kadar çok kişinin yardımıyla memleketten esintileri, hatıraları sitemizde toplayıp sizlere sunacağız. Kendini Suçatı’lı hisseden herkes de işte benim kasabam bu diye hem çocuklarına gösterecek hem de kasabasını anlattığı kimselere. Aslen Suçatılı olup da oraya bir kez bile gitmemiş yeni nesil de babalarını, atalarını daha iyi tanıyabilmek ve anlayabilmek için bir şeyler bulacaklar burada.

Selam ve sevgilerle,

Hidayet Takçı

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Habip BEDİR { 25 Şubat 2008 12:23:03 }
abi hayırlı haftalar diliyorum...başta bu sitenin mimarı olarak size ve siteye katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum...memleketimizin hasretini bu site sayesinde yatıştırıyoruz...selamlar
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun153 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI