Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber sadece bir web sitesi değildir

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 1928 Okunma | Yazar Yazan: sucati | 10 Ocak 2014 00:38:48

SuçatıHaber memleket sevdasının adıdır.

SuçatıHaber sadece bir web sitesi değildir

Asıl olan özdür, isimler ise o özü sunmaya yarayan birer kılıf, memleket sevdasının öz SuçatıHaber ise memleket sevdasına taktığımız isim.

Mahalli basında isim verirken genellikle sonu; Haber, Gündem, Bülteni, Postası gibi biten isimler tercih edilir, 2001 yılında biz de bu bağlamda bir işe girişince dedik ki sonu Haber ile bitsen, başı ise hiç şüphesiz Suçatı olsun ve böylece çıktı Suçatı Haber ismi. O yıllarda Gürün Haber’in başarılı performansı da bizi böyle bir isim koymaya itmiş olabilir.

Büyüklerimizden duyduğumuz kadarıyla daha önce de mahalli ölçekte basın faaliyetleri olmuş memlekette fakat maalesef devamlı olamamış. Biz bu yola çıktığımızda bu eksikliği de görerek girdik. Epeyce bir nüfusunu gurbete göndermiş bir memleketin gurbet ile bağının kurulması gerektiğini düşündük, düşündüğümüz yıllarda biz de gurbetteydik. Sistemi hem kuracak hem de faydalanacaktık sistemden. Kurduğumuz sistem sayesinde biz de memleketten haber alacaktık. Kendimiz yazıp kendimiz okuyacak ve böylece çapraz iletişim ile herkes hem okuyucu hem muhabir olacaktı. Bu çapraz iletişimi belki hiçbir zaman kuramadık ama yine de epeyce mesafe kat ettik.

90’ların sonunda gitgide yaygınlaşan web teknolojisi ve bizim meslek dolayısıyla konuya yakınlığımız memleket sevdası ve gurbeti yok etme bilinci ile birleşince ortaya Suçatı Haber çıktı. Önce küçük, sonra daha büyük ve en sonda en büyük olmayı başardık, ta ki son yıllara gelene kadar.

Son yıllarda düşen performansı bir yerlere bağlamak mümkün; belki bazı süreçleri iyi yönetemedik, belki yönetim anlamında fikir ayrılıklarına düştük, belki facebook bizi vurdu, belki malzemelerimizi bitirdik, belki de her fani gibi bu da sonlanmalıydı… Fakat bu arada galiba bir şeyi unuttuk. Suçatı Haber’in ne demek olduğunu.

Suçatı Haber en başta memleket sevdası idi, kısır çekişmelerin ötesinde. Memleket sevdamız artarak devam ettiğine göre o da devam etmeliydi. Suçatı Haber izini kaybettiğimiz akraba idi. Nice kişi yıllardan sonra kavuştu bu ortam sayesinde. Suçatı Haber kasabamızın kendini ispatı idi. Sivas basınında bizi nasıl andıklarını anlatsam aklınız durur. Aylarca Sivas basınında Suçatı Haber isimli bir dergi yayınladık. Basılı gazete de çıkardık, elektronik kitap da ürettik. Kasabamızın hafızası olduk. Nostalji rüzgarı ile facebook grubumuzda ne paylaşımlar oldu anlatamam. Yitiklerimizi bulduk bu sayede. Belki mezar taşı kaybolmuş akrabalarımızı hatırladık, Fatihalar gönderdik ruhlarına. Edebiyat derslerinde okutulacak yazılar çıktı, tarih derslerine konu olacak yazılarda. Belgesel tadında işler de çıktı. Memleketin entelektüel birikimi de.

Evet, Suçatı Haber hiçbir zaman sadece bir web sitesi olmadı, olmayacak da. Çünkü o daha fazlası. Daha fazlasını başardı, daha fazlasını başarmaya da devam edecek inşallah. Göl yerinden su eksik olmayacak. Yazar arkadaşlarımız epeyce bir dinlenmenin ardından inşallah yakında gümbür gümbür çıkacaklar ortaya, eskisinden daha güzel yazılarla.

Gerek grubumuzda gerekse web sitemizde yazılara duyulan özlem en iyi şekilde yer alıyor. Bu talepler kulak tıkanılacak talepler değil. Lütfen bu talepleri görelim.

 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

ekrem madenli { 15 Ocak 2014 18:32:05 }
Uzun bir süredir bu tür davet edici, bir anlamda teşvik edici yazılarınızı okuyorum. Bu bir yöntem olabilir.Ancak insanlar kendilerini bu şekilde sürekli bir baskı altında da hissedebilirler. Konuşmak yazmak istemeyenlere konuş yaz demenin de çok anlamlı olduğunu sanmıyorum. Söyleyecek sözü olan insanlar mutlaka bir yolunu bulup kendilerini ifade edebilirler. Belki de herkes birilerinin yazmasını bekliyordur.Telin gibi okumuş devletin çeşitli kademelerinde, memleketin dört bir bucağında hayat mücadelesi veren insanlar anılarını paylaşsa bir değil birkaç siteyi doldurabilirler sanırım.
     Ekrem MADENLİ
Burhan Emre { 12 Ocak 2014 01:18:39 }
Suçatı Haber sitesine eskisi kadar yazı gelmiyor.Yavuz Selim Hocamız,Naci ve Emrullah Toprak Hocalarımız,Yunus Emre kardeşim,şiirleriyle destek veren Feyruza ablamız ve diğer kalemlerimizden yeni yazılar bekliyoruz.Suçatı Haberin Facebook sayfalarınında kolay ulaşılabilir olması yazılanların anlık sayfada gözüküyor olması ,Suçatı Haber web sitesinin önemini azaltmış olabilir.
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun49 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI