Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Ali Dayı

Kategori Kategori: Portreler | Yorumlar 11 Yorum | Okunma 3261 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 07 Ocak 2014 12:56:32

Ali dayımızı rahmetle anıyorum.

Ali Dayı

Biz onu böyle bildik aklımız yettiği günden beri, çünkü evde ismi öyle anılırdı. Akrabası olmayanlar sıklıkla Ali hoca dese de o bizim dayımızdı. Bizim için görevinden önce akrabalığı geliyordu galiba veya iyi bir hoca olmasına rağmen bizde akrabalık yanı daha ağır basıyor olmalıydı. Evet, babamın dayısı, bizim dayımız, cennetmekân Ali dayı...

Aklımız yetip de evimize geleni gideni ayırt etmeye başladığımızda karşımıza çok canlı bir figür olarak çıktı dayımız. Daha ortaokul yıllarında tanıştığımız muhterem bize okumayı sevdirdi desem yeridir. Her gittiği evde mutlaka kitap okutur ve kendisi de dikkatle dinlerdi. Kimi yerde okumayı kestirir konuyla ilgili açıklama yapar, kimi yerde de okumayı kestirir ve yeniden okuturdu. Kitabın her kısmı bir değildi çünkü kimi yeri daha önemli ve mutlaka anlaşılması lazımdı. Peygamberler tarihi en çok okuduğuz kitaplardandı, bununla birlikte Seyyid Kutup’tan da okuduğumuz çok oldu.

Sadece ilim ehli olmayıp aynı zamanda ilminden etrafını faydalandırmaya çalışır, kendisine ilmi bir konuda bir soru gelince olanca ciddiyetiyle anlatırdı. Oldukça kalabalık olmamıza rağmen, her birimizi tek tek bilir, tanır ve ismimizle seslenirdi. Bu durum memleketten ayrılıp gurbete gittiğimiz zamanlar da geçerli idi.

Hulusi ağabeyimle bir iki tartışması haricinde iyi anlaşırdı. Ağabeyimi yüzüne karşı olmasa da gıyabında çok takdir ederdi. Dini hizmetleri ve evimizi kütüphaneye çevirmesi ağabeyimi Ali dayımın gözünde iyi bir konuma getirmişti. Önceleri tartıştıkları konularda da sonradan ağabeyime hak verdiğine ben şahit oldum. Dolayısıyla sabit fikirli olmayan, aydın bir din adamı idi.

Musa ağabeyim rahmetlinin ismi biraz da Musab Bin Umeyr’i anımsattığı için midir bilmem ağabeyimin bulunduğu her ortamda “Musab olun” derdi bize, gözyaşları içerisinde sahabeyi anlatırken.

Aynı zamanda siyasete de ilgili idi rahmetli. Merhum Erbakan hocayı en iyi anlamış, çok sağlam Milli Görüşçülerden birisi idi. Seçim zamanları özellikle siyasetle ilgili haberleri oldukça dikkatle dinlerdi. 28 Şubat sürecine en çok üzülenlerden biri de o oldu muhakkak.

Şiirler yazdı, emekli olduktan sonra da uzun yıllar önemli yerlerde hutbe ve konferanslar verdi. Birçok yerde etkili ve heyecanlı sohbetlerinin ve vaazlarının kayıt edildiğini biliyorum. Dostlar paylaşırsa mutlu oluruz.

Vefatından yaklaşık bir yıl önce ciddi bir rahatsızlık geçirdi. Bir yıla yakın süre annesinden yeni doğmuş bir çocuk gibi yatağa bağlı yaşadı. Bu dönemde yaşadıklarını ancak Allah bilir. Bir hepimiz yatağa bağlı geçirdiği günlerin varsa günahlarına keffaret olmasını niyaz ediyoruz.

Bir ölenin arkasından ne derler “iyi bilirdik”, biz de onu iyi bilirdik. Varsa merhum üzerinde bir hakkımız helal olsun. Rabbim başta evlatları olmak üzere yetiştirdiği bütün talebeler sayesinde amel defterini açık tutacaktır. Kendisine Allah’tan bir kez daha rahmet diliyor, şükran ve minnetle bir kez daha anıyorum.

 | Puan: 10 / 6 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Hüseyin (Deliönü)Göksu { 09 Mart 2014 01:22:26 }
Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın Ali hocamız..
Abdullah Takcı { 22 Şubat 2014 22:46:06 }
Değerli hocam, yakın komşumuz ALİ HOCA'nın ölüm haberini tesadüfü olarak öğrendim.Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun..Naci kardeşim allah sizlere sabır ve sağlık versin...sevgilerimle...
Prof Dr Mustafa Ünal { 02 Şubat 2014 08:51:37 }
Çok kıymetli ve mübarek insan Ali hocamızın vefatını ne yazık ki yeni öğrendim. Onca haberleşme ve iletişim araçlarına rağmen zamanın getirdiği bir takım meşgaleler ve kişiler arası azalmış iletişim nedeniyle maalesef bu tür önemli haberler hala geç duyulabiliyor. Kendisine Allah’ tan gani gani rahmet diliyor ve başta Naci ve Sırrı abiler olmak üzere Emrullah ve Seyfullah’ a ve diğer yakınlarına kendim ve ailem adına başsağlığı ve sabır diliyorum.
Büyüklerin Ali Hocası bizlerin Hacı emmi ’si uzun yıllar Mescitönü Camii’nde hocalık yapması hasebiyle Yukarı Suçatı’ da bir zamanlar ikamet etmişlerin zihinlerinde yaşayan anıların önemli bir kısmında yer alır. Daha sonra Aşağı Suçatı’ ya yerleştiğinden olsa gerek kendisiyle ilgili hafızamda canlanan şeyler daha çok çocukluğumla ilgili olanlar. Kuran alfabesini bana ilk öğreten insan olması, ilk oruç tuttuğumda bana bakkaldan iftarlık alması, vakit namazı için camiye geçmezden hemen önce rahmetli babamın dükkanında özellikle kış mevsimlerinde 5-10 dakika soluklanması, yeni doğan çocuklara isim koyma işinin değişmez uygulayıcısı, köyün çocuklarını yılda bir kere minareye çıkartması, cami kalabalık olduğunda coşkulu ve uzun vaazları, çocukları ve gençleri eğitim için devamlı uyarması ilk aklıma gelenler.
En önemli özelliği bence, son zamanlarda “özde” diye de tabir edilen, "samimi" bir insan olması ve bu samimiyetini yaşantısına birebir yansıtmasıydı. Bilindiği gibi eski cami imamları şimdiki gibi sadece namaz kıldırmakla yükümlü birer görevli olmayıp adeta sosyolojik birer figürdüler. Düğünlerde derneklerde ev sahibine yardımcı olmak, cenaze gibi zor zamanlarda ailelere destek olmak ve dini yükümlülükleri yerine getirmek, çocuklara ilk dini eğitimi vermek, dini nikah kıymak, bebeklere isim koymak, ihtiyacı olan birine köyden yardım toplamak, dargın olanları barıştırmak, köyün ihtiyaçlarını daha üst resmi makamlara bildirmek gibi. Bütün bunlar Hacı emmi’ de fazlasıyla vardı. Kendisinden insanlar razı idi Allah da razı olsun. Mekanı cennet olsun.
Naci TOPRAK { 19 Ocak 2014 00:12:26 }
Babam ve hocam Ali Hoca, her fani gibi yaşayıp 30 Mart 2013 günü geçirdiği bir beyin kanaması sonucu Malatya Üniversitesi Hastahanesinde iki haftalık tedavi süreci akabinde kasabada ki evimizde sessiz bekleyiş sürecine girmişti. Kimilerine göre pür heyecan, kimilerine göre hakkı tavsiye babında gürleyen bir ses, susmuştu.Biz acizlerin iletişim yolu anında kesildiği için, sağlığında insanlarla muhabbetten çok mutlu olan o taşra hatibinin neler hissettiğini bilemiyorduk. Sadece son su değirmeninin sükutu gibi değirmenci ve müşterilerin nafile bekleyişi ve teslimiyeti içindeydik adeta. Dokuz ay biterken başka bir bahara doğmayı remz edercesine ; bir kış ortasında 26 Aralık 2013 günü Rahmeti Sonsuza doğru irtihal etti. Seksen beş senelik bir ömürde çok şeyler olmalıydı. Hayatta olan medrese arkadaşları, hoş şeyler anlattılar arkasından geçmişe dair. Hatırlayanların tazeledikleri anılarında, naklettikleri hikayelerde anlaşıldı ki bu derenin , vadinin farklı bir Hoca Nasruddin’i imiş merhum. Hüsn ü zannını ve hüsn ü şehadetini esirgemeyen kadirşinas hemşeri, komşu, akraba, eş ve dostlara, son günlerinde şifa dileyen, arayan-soran bütün vefakar insanlara ; cenazesinde bulunup ta’zide bulunan aziz müslümanlara en kalbi şükranlarımızı sunarız. Hepimizin ahirete göçmüş merhum ve merhumelerine de sınırsız RAHMET niyaz ederiz.
yavuz selim { 09 Ocak 2014 16:45:20 }
Mehmet Beye yürekten katılıyorum Hidayet Hocam...
Abdurrahman Engin { 09 Ocak 2014 15:40:57 }
Suçatı haber sitesi; hareketli zamanlarını yaşıyor olaydı Ali Hocamın vefatı dolayıyla ilgili ne unutulmaz yorumlar yazılırdı.
Yukarda yorumlarını okuduğum; Mehmet kardeş,Yavuz hocam, Hulusi hocam, tanıyamadığım Nuri bey. Hocam hakkında yazılabilecek güzel şeyler yazmışlar yeterlimi? elbette değil.Hocamı anlatmaya,tanıtmaya kalkışmak bizleri aşar. Ne varkı geride Nacı hocam, Sırrı bey Emrullah hocam ve seyfullah gibi çok değerli evlatlar yetiştirerek gitmiştir. Allah rahmet eylesin makamı cennet olsun. Naci beyinhocamızın yerini dolduracağına inanıyorum.
Mehmet Toprak { 09 Ocak 2014 10:44:54 }
Hidayet Hocam, sitede sizden başka yazan kalmasa da seyrekte olsa yazdığınız yazılarınızı büyük beğeniyle takip etmeye devam ediyoruz (edeceğiz) yüreğine sağlık .
Ali Dayıma Gelince,Emr-i bil maruf, nehy-i anil-münker yapmak her mümine farzdır Düsturunun heyacanı hep ruhunda taşımış bir insanda bahsediyoruz zaten sizde bunu özetlemişsiniz Dayımız Necip Fazıl Hazretleri Gibi Gençlere çok önem verir onlarla o heyacanı yaşar gençlerle genç olurdu,ne yazık ki o gençlerin bir ekonomik sebeblerden birçoğu memleketi terk edince dayımızın potansiyel hedef kitlesi kaybolup gitti Dayımız,eminim onun hüznü çok yaşamıştır .Şimdi Bu Bayrağı alma sırası Naci Toprak abide dir beklentimizde budur selam ve saygılarımla
yavuz selim { 08 Ocak 2014 10:38:40 }
ALİ DAYI, ALİ HOCA bence, ruhen, bedenen Telin'in karakter simalarındandı!    
ALLAH C.C. Geride kalanlarına, Sağlıklı uzun ömürler , sevenlerine sağlık ve sabır versin.
MEKANI CENNET OLSUN.....
Hulusi Takcı { 07 Ocak 2014 19:04:28 }
Kalemine ve yüreğine sağlık kardeşim. İnsanın hayatında önemli yer edinen ve hayatının dönüm noktalarında zaafiyet gösterdiği hususlarda örnekliği ile yol gösteren insanlar vardır. Dayımla ilk temasımız evinin inşaatı yapılırken olmuştu. Yaşıtlarından veya büyüklerden ziyade gençlerle ilgiliydi. İlgilenir sorar ve teşvik ederdi. köyümüzün yaşayan bir alimine muhatap olmanın sevincini temas ettiği bütün gençlere yaşatmıştır..Allahım rahmet etsin anlatılacakçok şey var aslında. Kardeş senin veya naci abinin önderliğinde bir yıllık bir hatırat gibi bir şeyler hazırlansa . herkesin anlatacağı çok şey vardır biliyorum. Değerlerimizin kıymetini bilmeli ve geleceğimizede taşımalıyız.Aile büyüklerinin ve ailesinin ve çocuklarının bir kez daha başı sağolsun. Rabbim hocamıza iyilikle muamele etsin, amin)
Nuri ŞAHİN { 07 Ocak 2014 16:09:17 }
Memleketimizin örnek insanlarından, hizmet ehli kıymetli Ali Hoca'mız(Amcamız) Mevla'ya Sevdiğine yürüdü. Ebedi hayatta C.Allah mekanını Cennet etsin, Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed(SAV)'in sancağı altında tüm sevdikleriyle birlikte toplanmayı nasip etsin. Amin. Geride kalan Abilere, başta Emrullah, Seyfullah Bey olmak üzere Kardeşlere, sevenlerine sağlık ve sabır versin.
Saygı ve Selamlarımla
Diğer Sayfalar: 1. 2. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun124 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI