Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

HASBİHAL

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1405 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 22 Kasım 2012 00:39:36

İki çift laf edelim dostlarla...

HASBİHAL
Sözlükte karşılıklı konuşma, konuşarak dertleşme anlamlarına geliyor, ben de bu yazımda, diğer yazılarımda olduğu gibi bu modu tercih edeceğim yine, hasbihal modunu.

Bir dönem itina ile kaleme almaya çalıştığımız değerlendirme yazıları da bu çeşitten yazılar idi malumunuz. Kasabamızın ve bazen de memleketin halini eş dost muhabbetinde konuşur gibi yazardık oralarda. Baktım uzun zaman geçmiş aradan ve baktım yine öyle bir ihtiyaç var en azından benim cephemden bunun üzerine tam bir günü bitirip diğer güne merhaba derken başladım yazmaya.

Değerli dostlar, her ne kadar kar henüz yağmasa da sert esen rüzgarlar memleketimize, Sivas'ımıza kışı getirdi bile. Kar yağmadan kış mı olur demeyin, sabah erken saatte veya akşamın ilerleyen vakitlerinde, hele de bağrı açık bir yolda yürüyün siz de benim gibi düşünürsünüz. Çünkü kısa sürede insanın burnu havuç gibi kızarıveriyor.

Vize sınavları da başladı üniversitelerde, öğrencilerin sızlanmaları arasında sınavları yapmaya çalışıyoruz. On dört hafta süren ilk dönemden geriye sadece beş hafta kaldı. Yani üniversite talebeleri için dönemin neredeyse üçte ikisi gitti. Memleketinden ilk kez ayrılmış olanlar için sevindirici bir durum. Öğrencilik yıllarımızda ne çok severdik yarıyıl tatillerini. Ortalama bir ay sürerdi tatiller ve epeyce hasret giderirdik. Hatta okulumuzu bile özlerdik o sürede.

Her ne kadar yakın çevremizde monoton denecek bir hayat devam etse de biraz doğuya göz attığımızda terör olanca hızıyla sürüyor, Ankara'ya göz attığımızda ortalık her zaman olduğu gibi toz duman, sınırlarımız her an savaş çıkacak gibi, Filistin belki her zamankinden daha fazla kanıyor, iç politika ile dış politika birbirine karışmış durumda, darbeler masaya yatırılıyor, 12 eylül şu an gündemde. Dolayısıyla monoton ile hareketli karışmış durumda ruh dünyamızda.

İnternet alemini hiç sormayın. Her ne kadar uluslar arası ölçümlere yansımasa da internet aşkımız millet olarak bizi çoktan zirvelere çıkardı bile. Hemen herkesten her gün bol miktarda vecizeler okur olduk, başkasının yazdığını kendi yazdığı gibi paylaşanlar mı dersiniz, soru mesajlarını bile beğen ile cevaplayanlar mı… biz millet olarak bu işe galiba daha tam alışamadık, sadece alışmış gibi yapıyoruz.
Her gün mantar gibi türeyen facebook grupları işin suyunun çıktığını gösteriyor galiba. İnsan her aklına geleni grup olarak kurabilir mi, veya grup olacak şey var grup olmayacak şey var demezler mi. Bir şeyi teknolojik olarak yapabilmek onu yapmak için yeterli değildir. Bizim de gruplarımız var ama bir mantığı var. Malum SuçatıHaber grubumuz 11 yıllık bir emeğin grubu, Bilişim Cumhuriyeti grubu 19 yıllık tecrübemizin eseri, Data mining grubu o alanda verilmiş onlarca makalenin bir sonucu. Kimseye akıl vermek haddimize değil ama bir grubun yaşayabilmesi biraz da o grubun içinin dolu olmasına bağlı değil midir?

Değerli dostlar, son dönemlerde nadiren de olsa memleketi canlandıracak çabalar görüyoruz. Son olarak Mehmet Ali Güleç ağabeyin yeni evini gördük ve mutlu olduk. Memleket için taş üstüne taş koyan, oranın viran olmaması için çaba gösteren herkese teşekkür ediyoruz. Buna ek olarak kasabamızda yapılması planlanan TOKİ konutlarında da güzel gelişmeler olduğunun duyumunu aldık. Yakın zamanda TOKİ konusunda daha güzel haberler alabilmeyi ümit ediyoruz. Kimi dostlarımız "tek başına konut projesi ile ne olur ki? üretime dönük, yatırıma dönük işler yapılmadıktan sonra" derler fakat biz tek başına konut projesinin bile önemli olduğunu düşünüyoruz.

Galiba bir ay önce idi, vekilimiz Osman bey sağ olsun bizi aramıştı. "Hidayet bey, malum hepimiz çok zor şartlar altında eğitim gördük. Burs aradık, bazen bulamadık, bulduysak da yetersiz kaldı genellikle. Belki daha iyi imkanlar olsaydı elimizde çok daha ileri gidebilirdi Suçatı'mız" dedi. Arkasından "bugünün gençleri için bir burs organizasyonu düzenlesek, en az veren 50 lira vermek üzere isteyen istediği kadar burs verse ve bunları bir merkezde toparlayıp kendi, ihtiyaç sahibi öğrencilerimize versek" dedi. Bu fikir bir zamanlar Muttalip Ünal ağabeyden de çıkmıştı, ayrıca bizim de yıllar önce benzer bir önerimiz olmuştu. Eğer sizler için de uygunsa en azından kendi öğrencilerimizin eğitimi için böyle bir organizasyona girebiliriz diye düşünüyorum.

Değerli dostlar, muhabbetin kısa olanı makbulmüş. O sebeple fazla uzatmayalım. Fırsat buldukça yazmaya, paylaşmaya çalışacağız inşallah.

Saygılarımla,

SUÇATIHABER İyi Günler Diler...

Facebook Sayfamız Zengin İçeriği ile Sizi Bekliyor ...
 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun121 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI