Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Memleket İzlenimleri

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 2017 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 04 Eylül 2011 14:35:39

Uzunca bir tatil ...

Tatile başlarken bu kadar uzayacağını tahmin etmezdim ama kaldıkça kaldık ve 97 yılında iş başı yaptığımdan bu yana en uzun tatilimi bu yıl, kasabada yaptım.

Yazacağım yazı gurbet insanı romantikliğinde değil de orada yaşayan kişilerin gerçekliğinde olacak bu sefer. Sadece artılarını değil aynı zamanda eksilerini de yazacağım tarzım olmadığı halde. Çünkü olaya pozitif taraftan yaklaşmak kimi zaman problemleri görmezden gelmek hatasına düşürüyor insanı.

Geçen yıldan bu yana kasabamda en büyük değişiklik herkesin malumu yol konusunda olmuş. Bölünmüş yol Gürün-Suçatı arasında araba sürmeyi keyifli hale getirmiş, yukarı köydeki viraj hala açı ve yön bakımından bana göre problemli olsa da yol güzel fakat yolçatı maalesef olmamış. Yolun genişlemesine sözüm yok ama dükkanların önü bitmiş. Yolun altında kalan dükkanlar gerçekten yolun altında kalmış  Yolu karşıdan karşıya geçmek özellikle yaşlılar ve çocuklar için problemli. Bizzat ben çocukları bakkala gönderirken kesinlikle yolun altındaki bakkallara gitmeyin diye tembih etmek zorunda kaldım.

Yol konusundaki problem sadece asfaltta değil. Köy yolları da berbat bir halde. Bizim yaylaya (sazcağızsuyu) araba ile gitmek büyük çile. Yere yakın olan arabam kütür kütür yere çarptı çoğu yerde. Özellikle cardın deresi dediğimiz yer öyle berbat ki insanı köyden soğutuyor. Hani belki diyeceksiniz durumu belediyeye söyledin de sonuç alamadın mı? Birincisi ben söylemedim ama başkaları söylediği halde sonuç alamamış. İkincisi ise bir hizmetin yapılması için illa bizim mi söylememiz lazım. Bunu yetkililer görmüyor veya duymuyor mu? Hani çok maliyetli hizmet olsa diyeceğim ki belediyenin imkanı yok ne yapsın ama o kadarı yapılabilir gibi geliyor bana.

Yurt dışına gidenlerin en çok aradığı şeylerden biri ezan sesi imiş. Bu sene biz de gavur memleketindekiler gibi ezana hasret kaldık. Bir ilan olacağı zaman iki sinyal sesi geliyor arkasından anlaşılmaz bir cızırtı. Yani döşenmiş bir hat var ama sadece cızırtı geliyor ezan sesi yerine. Allah aşkına çok mu zor bize ezan sesini ulaştırmak.

Geçen yıldan farklı gördüğüm bir başka olay çörtenlikteki pınarın başı. Hemen her gün başında birileri oluyor. Özellikle yazları orası piknik için uygun bir yer haline gelmiş gibi. Yerin sahipleri oraya bir cızbız tesisciği ve bir çay evi gibi bir teşkilat kursa az çok kazanır bence. Hani bir de ana yol ayrımına bir reklam tabelası konup tesisciğe de şöyle gerçek bir kebap ustası oturtulsa. Saya doğru güzel bir ışıklandırma, valla olur gibi geliyor bana. Su olduğuna göre biraz da yeşillendirdin mi orayı iyi olur. Orası mesire yeri olursa yol da düzelir hem.

Her geçen gün memleketine dönmek isteyen insanların arttığını gördüm bu sene. Özellikle emekli veya emekliliği yakın insanlar köye daha meraklı. İnsanlar köye yatırım yapıyor ve güzel evler çıkıyor ortaya. En son Yusuf Koyuncu tarafından 70-80 milyar liraya mal olan ev valla oldukça modern ve güzel bir ev olmuş, Allah içine sindirsin.

Bu sene köyümde çok fazla kayısı olmadı ama verdiğine şükürler olsun. Kayısının kilosu bu sene 40 kuruş idi. Fakat ceviz ve elmanın maşallahı var. Ümit ediyorum köylümüz ceviz ve elmadan güzel para alır. Elma biraz ucuza gitse bile ceviz iyi bir gelir kaynağı. Fakat cevizlerde bir hastalık dikkatimi çekti. Yaz ortasında sararmış ve çürümüş yapraklar çok fazla ve dikkat çekici. Hastalık bulaşıcı imiş. Ağacına ilaç verenlerin dediğine göre diğer ağaçlardan hastalık yayılıyormuş. Kişisel araştırmamda onun yaprak kanseri olduğunu düşünüyorum ama daha iyisini memleketimizin ziraatçıları artık tespit edecek. Kasabamızda yoğun olarak tarım yapıldığı için ziraat teknikeri ve mühendislerine çok iş düşüyor. Ümit ediyorum vazifelerini en güzel şekilde yapar ve cevizdeki hastalık konusu başta olmak üzere memleket insanına en faydalı yardımı yaparlar. Bu konu önemli olduğu için kaymakamlığın duruma el atmasını rica ediyorum ben.

Ramazanda kasabamız çok güzeldi. İftarlarımız, sahurlarımız ve teravihlerimizin maşallahı var. Şehirde bulunamayacak kalabalıkları memleketimin iftar sofralarında bolca bulduk.

Geçen seneye nazaran kanal suyu konusunda problemler azalmış. Fakat buna rağmen hala bazı can sıkıcı olaylar olmuyor değil. Problemlerin tek kaynağı sazcağızdaki balık üretim çiftlikleri değil biraz da suyu paylaşmayı beceremeyen kişiler. İşi bitince kapatmayı bilirse insanlar daha adil bir su paylaşımı olabilir düşüncesindeyim. Su konusunda gelişecek bir bilinç herkese faydalı olacaktır.

Memleket insanı tarımı modern yöntemlerle yapma konusunda gayet iyi durumda. Özellikçe çapa motor kullanımı gayet yüksek seviyelerde. Neredeyse bağ bahçesi olan herkesin bir tane çapa motoru var. Çapa motor haricinde ot biçme makinesi de alınmış çok sayıda.

Hayvancılık çok kişi tarafından yapılmasa bile çok kazandırmaya devam ediyor. Bir kuzu tam 500 lira. İyi para maşallah. Kasabamızda besicilik yapmayı düşünen insanların sayısının arttığına şahit oldum. Valla iyi de olur. Kasabamız için yapılabilecek güzel şeylerden birisi hayvancılık.

Her sene olduğu gibi bu sene de çok sayıda düğün vardı memlekette. Bayramda bile düğün vardı hatta. Düğünlerden birinde yaşanan bir olay hepimizi üzdü ama Allah’tan korkulan bir şey olmadı.

Realist olmak gerekirse kasabamızın daha birçok eksiği var. Gerek zihin yapısı bakımından gerekse hizmet bakımından daha birçok şey yapmamız gerekiyor. Bir değişime, bir dönüşüme ihtiyaç var. Aklı başında projelere ihtiyaç var hayallere değil. Boş nutuklar ile yılları heba etmişiz artık küçük fakat etkili adımlara ihtiyaç var. “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz”. Her birimiz ufak birer adım atsak memleket düzelecek, herkes kendi işini yapsa, herkes kapısının önüne hizmet getirebilse problemler çözülecek.

Sonucunu Allah bilir ama ben kişisel olarak bir girişimde bulundum ve nasip olursa Sivas’a dönmeyi düşünüyorum. Laf değil icraat yapmak lazım. İnşallah kararımız sadece kendimiz için değil aynı zamanda şehrimiz, ilçemiz ve kasabamız için de hayırlı olur.

Başka bir memleket izlenimleri yazısında bir araya gelmek ümidiyle...

Saygı ve hürmetlerimle,

Hidayet Takcı

 | Puan: 10 / 2 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

İsmail { 05 Eylül 2011 14:53:07 }
Gardaş hemen hemen bütün konuları dile getirmişsin, çok haklısın gurbette olup özlemek duygusallığı dışında değerlendirildiğinde ihmal edilen kısımları ilgiyi celbediyor.

Tarımdaki makinalaşma hayatı baya kolaylaştımış babam aziz ve osman emmimler ot biçme makinası almışlar ot biçme makinası en çokta bizim ekibi sevindirdi kardeşlerim aziz ve eyüple 12 gün bir fill tırpan sallıyorduk...biz izne ayrılana kadar ahmet çayırın önemli bir kısmını biçmiş makinayla.

Hayvancılık, tarım bir toplumun temel geçim kaynağıdır bir ülke ne kadar teknolojik ve hizmet sektöründe ilerde de olsa üretim olmasa Yunanistan benzeri bir krizi yaşaması kaçınılmaz olur nitekim ülke olarak bir zamanlar buğdayı ve şimdilerde eti ithal eder olduk tarımda ve hayvancılıkta üretim olmasa sürekli tüketen şehirli nüfus ülkenin ekonomisindeki dengeleri bozar.

Suçatının yeşilliğini hiç çörtenliğin tepeden izlediniz mi :) suçatıya misafir olarak gelenler suçatının kuş bakışı görüntüsüne hayran kalıyorlar görmeyenlere reklam :)

Bu sayfalardan her zaman sakaryadan yazıyorudum artık sivastan yazıyorum 12 temmuz da sivasa naklen geldim isteyipte gelemeyenlere de nasib olsun

Hoşça kalın
Abdurrahman Engin { 05 Eylül 2011 10:16:54 }
Yazını pür dikkat okudum.Herbir satırı altın gibi kiymetli.Herkes payına düşenleri almalı kasabamızın dahada geriye gitmesini önleyebilmek için kimlerin elinde ne gibi hünerler varsa ortaya koymalı.Bu meseleler önce belediyeden başlamalı mahalle yollarımız çok kötü.Osman beyle bir kere saccasuyuna gittiksizinde değindiğiniz gibi arabanın altı birkaç yerdeyere vurdu.Osman beyden utandım keşke benim arabayla gitseydik dedim.Köyümüzün hıla göç verişine bir önlem alınmalı! köyümüzden çıkmış millet vekili sayın osman bey ,bizim için bir şans.İlçemizden çikan vede en önenli bakanlık koltuğunda oturan Sayın İsmet Yılmaz bey bizim için bir başka şans diye düşünüyorum.Kasabamızı bayram zıyareti yaptığında proje yapın bize gelin suçatı içn yapmayacagımız bişey yok diye söz verdi .Bu fırsatları kaçırmamak lazim.Osman bey her nekadar ist mv olsada köyümüz için,TBMM bizim için bir elçi diye düşünüyorum.Sizinde sivasımıza gelme kararına çok sevindim.Osman Çelik beyle güçlü bir ekip olur sivasa,Gürüne,vede kasabamıza faydalı olacagınıza canı gönülden inanıyor vede elimden gelecek vede benden istenecek birşey olusa hazır oldugumu bildirir ,sağlıklı bir ömür diliyorum.
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun135 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI