Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

TEZEKTE KALAN EL İZLERİ

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 17 Yorum | Okunma 4596 Okunma | Yazar Yazan: yavuz | 12 Ekim 2010 13:13:35

Çok içli ve güzel bir anadolu hikayesi, ruhun şad olsun sevgili Asiye bibi...

Yavuz Hocamızın güzel yazısı için tıklayınız ...,

SuçatıHaber gururla sunar...
 | Puan: 10 / 5 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

yunus emre { 25 Ekim 2010 23:20:03 }
selimciğim merhaba...

yazıyı okumadığımı düşünmemişsindir herhal! hem de ilk okuyanlardanım. beylik birkaç kelime ile konuyu geçiştirmemek için bekledim. ama epey geç oldu değil mi? böyle emek ürünü denemelere yorum yazmak için de biraz durup düşünmek gerekmiyor mu?
...
selimciğim bu sefer farklı birşey söyleyeceğim. olayın yazınsal(!) boyutuna dikkat çekmek istiyorum. aslında yazı çok güzel başlamış devam ederken bakıyorsunuz birden kesilivermiş ve sona gelmişiz. yani kendi halinde bir insan hayatı ekseninde başlayan olaylar birden vefat olayı ile son buluyor. sana şunu önermek istiyorum(aslında düşündüğünü de tahmin ediyorum) yer, zaman ve kişileri olaylarla birlikte çesitlendirerek yine bir insan etrafında çok güzel bir hikaye ortaya çıkarabilirsin. biliyorsun bizim köy hayatı bunun için yeteri kadar malzeme sunuyor. böylelikle sitemizde bir sonraki bölümü merakla beklenen yazılar biribirini takip etmiş olur ve sonuçta bir eser ortaya çıkar, ne dersin?
...
Asiye Teyze'ye gelince...hep anneme benzetmişimdir. vakur bir duruş. sabrın ve çilenin olgunlaştırdığı bir insan portresi. onun hayatı da bizlere örnek teşkil etmeli..
...
poyraz pınarının sert sularıyla büyüyen ancak, yüreği hep ince kalan anadolu çocuğu...yürümeye devam. heybende geleceğe aktarılacak daha çok hikayeler olmalı...
fahri { 23 Ekim 2010 03:04:43 }
Sevgili kardeşim Selim,
Duygu yüklü yazını yaşlı gözlerle okudum.Canımı anlatmışsın,parçası olduğum,hala yokluğuna alışamadığım anamı anlatmışsın,nasıl yaşarmazki gözlerim.Beni taa çocukluğuma onunla geçirdiğim son günlerine kadarki tüm zamanları yaşamamı sağladın.Evet kimseyi kırmazdı,kimseye kırılmazdı.Herkesin derdiyle dertlenir,sevinciyle sevinci yaşardı.Biz ondan incinmedik,Rabbim'de onu incitmesin,tüm ölmüşlerimizin ve anamında mekanı cennet olsun.Seninde eline yüreğine sağlık....
yavuz selim { 21 Ekim 2010 21:07:38 }
Asiye bibinin mekanı cennet olsun. Burhan abininde vurguladığı gibi onu tanıyanlar bilir çok hatırlı çok alçak gönüllü, DEĞERLİi bir insandı.
     Suçatı Haber'e girip yazılarımızı okuyan, yorumları ile değer katan herkese, bir kez daha teşekkülerimi sunuyorum.
     Hidayet Hocam, kasabayı, mezramızı, ilçemizi hakikaten çok seviyorum ve tabiki mekanları anlamlı kılan, sevdiren, o mekanları paylaştığımız insanlar ve hikayelerimiz. Güzel insanlar yaşadı ve yaşıyor bu topraklarda. Eminim benim gibi bir çok hemşerimde hayatını burada sürdürmek istiyordur ama ekmek davası işte. (Bu arada yazılarım ve şahsım için güzel düşüncelerinizle beni mahcup ettiniz)
      İsmail ve Aziz kardeşlerime, (-ki onlar la çocukluğumuzu ve gençliğimizi paylaştık), Canip kardeşime, kirvem Habip'e (Allah razı olsun. Kirveliği tekrarlayalım diyorsun hemi tamam) Emrullah kardeşime, Hulusi abime, Ekrem beye, Ayşegül hanıma, Burhan abime, Nazmiye hanıma ve Göksuya zaman ayırdıkları, yorum bıraktıkları için çok teşekkür ediyorum
      Selamlar     
    
göksu { 18 Ekim 2010 23:00:17 }
Yüreğinize sağlık muhteşem bir yazı. Bizi geçmişe götürdünüz, teşekkürler.
NAZMİYE { 18 Ekim 2010 22:03:51 }
insanın yüreğini sızlatan bir yazı.Geçmişe götürdü beni.Yüreğinize sağlık
Habip BEDİR { 15 Ekim 2010 23:15:23 }
Yavuz abi bende senin için Hidayet abi ile aynı düşünceleri paylaşıyorum.İyiki diyorum Yavuz abi Güründe kalıp bize en azından oralarda kalıp eskimeyen eski insanlardan bu hatıraları paylaşıyor diyorum.Ellerine sağlık kirvem...bu arada rabbim hayırlı bir evlat olarak yetiştirmeyi nasip etsin kirveliği kimseye vermem ona göre...selam ve saygı ile...
İsmail TAKCI { 15 Ekim 2010 11:42:00 }
Tezekteki el izi yüreğimizdeki izleri buldu, izler duygu oldu hüzün oldu ağlamaklı olduk belki de hepimiz.İzler bırakan insan olmak en güzeli bu değil mi? dünya dediğimiz şey kaç gün ki; dünyada var olduğumuz değil varlık dünyasında olmadan da olmak, iz'ler bırakmak..

Akşam misafirlerime de okudum hikaye herkeste bir iz buluyor, Bedriye bibimle Seydi emmimde rahmetliyi çok severlerdi fotoğraflara da dönüp dönüp baktılar,dalıp dalıp gittiler geçmişe... çileli fedakar ama vakur bir hayat numune olacak yiğit bir anadolu kadını, Analarımız; Allah onlardan razı olsun, ebediyete yürüyenler rahmete gark olsun, sağlara Allah uzuun sıhhatli ömürler versin.Ana'nın olduğu yer anavatandır anayurttur anadoludur...

Gardaş eline sağlık gine bizi can evimizden vurdun, Selamlar... Saygılar...
emrullah çörten { 15 Ekim 2010 11:31:11 }
eline sağlık
Hidayet Takçı { 15 Ekim 2010 01:33:12 }
Sevgili Yavuz Hocam,

Yazılarını okurken başkaları ne hissediyor bilemiyorum ama ben her yazını okumamda senin memleket sevdanı, memleket insanına olan düşkünlüğünü görüyorum. Modaya uymayıp köyde kalmanda da sanırım bu sevginin payı var.

Zihnimize kalın harflerle yazılmış bir Asiye Bibi (kimileri hala dese bile bence bibi lafı daha uygun) imajı vardı, o imaj yazınla yeniden zihinlerimizde belirdi. Tanıyan herkes gibi bendee kendi kendime "Evet ya, bir zamanlar Asiye bibimiz de vardı" dedim. Derken de kulağımda onun mırıldanır gibi sessiz sakin konuşması çınladı...

Değerli hocam, hani ilmik ilmik dokumak diye bir tabir vardır ya, bence memleket hatıraları da senin ellerinde, her birinin bir hikayesi bulunan kilimler gibi ilmik ilmik dokunuyor. Sitemiz sayesinde böyle değerli kilimleri insanlara sunmaktan dolayı inan büyük bir mutluluk yaşıyoruz.

Ömrün uzun olsun ...
Burhan Emre { 15 Ekim 2010 01:28:34 }
Kıymetli Yavuz Selim Hocam, yine güzel bir yazıya imza atmışsın.Yalnız bu yazı biraz hüzün ve duygu dolu.Hele sazcağızsuyu ile ilgili o resimler insanı alıp yıllar öncesine götürüyor.O resimler oraların havasını teneffüs etmeyenler için fazla birşey ifade etmez,ama orada doğup büyüyen,benim gibi çocukluğu ve ilk gençlik yıllarının önemli bir bölümü oralarda geçipte şu an uzaklarda yaşayan insanlar için ne anlama geldiğini yaşayan bilir demek lazım.Rahmetli Asiye Teyzem çok özel bir insandı.Sazcağızsuyuna varan birkarış çocuğa dahi büyük insana verilen önem ve değeri veren(hoşgeldin deyip,yakınlarını soran,açlık tokluğu ile ilgilenen)elleri öpülesi birisi idi.Allah mekanını cennet etsin.Yavuz hocam artık geceler uzuyor,bilgisayarın başına daha fazla oturma fırsatı buluyoruz,resimler eşliğindeki yazılarını bekliyorum.Herkese selamlar.
Diğer Sayfalar: 1. 2. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun64 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI