Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Eski Suçatı Kasabası veya Telin Köyü

Kategori Kategori: Tarih | Yorumlar 6 Yorum | Okunma 8315 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 13 Ocak 2007 23:28:34

Bu yazı imkansızlıkların hüküm sürdüğü, kasabamızın köy olduğu, isminin telin olduğu yıllardaki kasabamızı anlatmayı hedeflemektedir.

Yolu olmayan, elektriği ve suyu olmayan köyümüzde yol çalışmaları Demokrat Parti döneminde başladı ve doğuyu batıya bağlayan karayolu 1954-55 yıllarında hizmete açıldı. Bu yol açılmadan önce batıya gitmek için önce Sivas’a gitmek gerekiyordu. Yolculuk 25-30 kişilik uzun burunlu otobüsler yardımıyla yapılıyordu. Yol ve arabanın olmadığı o yıllarda askere giden gençler Kangal’a kadar yaya gider ve oradan trene binerek yolculuklarına devam ederlerdi.
 
 
O yıllarda evlerde elektrik ve su yoktu. Akşamları aydınlatma için çıra, gaz lambası, fener ve lüksten faydalanılırdı. Çıra uzun yıllar kullanıldıktan sonra yerini gaz lambası ve lüks’e bıraktı. Fener genellikle dışarı işlerinde kullanılmakla birlikte ev için daha çok gaz lambası ve lüks kullanılırdı. 1975 yılında köye gelen elektrik ilk yıllarda jeneratör desteği çalışmaktaydı ve günde sadece dört saat verilmekte ardından gece 12 de kesilmekteydi.
 
İçme ve kullanma suyu ise evlerde veya mahalle aralarında çeşmeler bulunmadığı için ırmaktan getirilir ve büyük dut kazanlarına depo edilirdi. Sular henüz kirlenmediği için içilebilir haldeydi.
 
Isınma için soba yerine kürsü denilen düzenek kurulurdu. Kürsü evin ortasında açılan bir kuyu içine ateş konulması ile yapılırdı. Kürsü içerisine konulan köz şeklindeki odun veya tezek ateşi ısınma için kullanılırdı.
 
Havyacılık ta oldukça zor şartlarda yürütülürdü. Kış için genellikle yeteri kadar tedariki olmayan hayvan sahipleri koyunlarını otlatabilmek için kışın tam ortasında sürülerini dışarı çıkarır ve koyunların ot bulabilmesi için küreklerle karları temizler ve hayvanlar otlatılırdı. Bakımsızlıktan dolayı hayvanların önemli bir kısmı bahar mevsiminde yavrulama sırasında ölürdü ve bu hayvanların eti de yenmezdi. Yem sıkıntısından dolayı kış ortasında söğüt ağaçları budanır ve budanan söğüt ağaçlarının yaprakları ile soyulan mertek kabukları hayvanlara yem olarak verilirdi. Soyulmuş mertekler ise kurutulur ve Gürün’e satılmak üzere eşekler yardımıyla götürülürdü. Hemen her evde 5-10 davar olur ve bir çoban 100-150 civarında davar yayar ve kasabadan birkaç tane davar sürüsü çıkardı.
 
Telinin bu kadar sıkıntı içerisinde belki en sevimli tarafı kış akşamları idi. Kış akşamları yaşlı kimselerin evinde toplanılır kavurga kavrulur, dut, ay çekirdeği ve buna benzer malzemelerden meydana gelen çerez su eşliğinde yenir evin erkekleri kağıt oyunları oynar, kimi zaman hikayeler anlatılır, Eba Müslim, Sürmeli Bey, Hazreti Ali okunur ve insanlar kimi zaman ağlayıp kimi zaman gülerek okunanları dinlerdi. Çay henüz yaygın olmadığı için kış akşamlarında bulunmazdı. O zamanlar çayı çok nadir olarak içen veya içebilen bulunurdu.
 
Tarlasına buğday ekmeyi düşünenler bahar mevsiminde herk yapar ve güzün bider ekerdi. Ekin orak ve tırpan ile biçilir, hayvanlar ile harmana taşınır, öküzlerin çektiği düvenle ezilir, rüzgar eserken yabayla  savrulup buğday çıkarılırdı. Rüzgarlarla buğday samandan ayıklanırdı. Harmana taşınan ekin sapları desteler haline getirilirdi.
 
Telinin en önemli gelir kaynağı dut idi. Kasabada dut ağacı olmayan yok idi. Duttan çıkarılan pekmezler yakın köylere gidilerek buğday karşılığı takas edilirdi. Bir teneke pekmez 5 teneke buğday ile değişilirdi.
 
Kayısı şimdi olduğu gibi ham halde değil kurutulduktan sonra pazara götürülür ve yine köylülere satılırdı.
 
Telindeki zor işlerden biri de her evin ihtiyacı olan tuzun elde edilmesiydi. Tuz getirme için eşekler ile Kangala hatta Karabel’e kadar gidilir ve tuz çok zor şartlarda getirilirdi. Tuz getirmenin zorluğuna binaen yorgun adama “Tuzdan gelmiş eşek gibi ne yatıyın” derlerdi.
 
Kaynak: Kemal Takçı – Latife Takçı
 | Puan: 7,8 / 4 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

vildan sümer { 19 Mart 2010 12:47:42 }
yıllar önce kızıma isim olarak seçtiğim TELİN adı sonradan beni sözlük anlamı açısından çok rahatsız etti ben bu ismi seçtiğimde anlamı KUŞ yuvası olarak biliyordum onun için de kızıma severek ver verdim bu ismi.Şimdi ise böyle bir köy ve kültür olduğunu öğrenince çok mutlu oldum ve şözlük anlamından iyice uzaklaştım.Size çok teşekkür ediyorum.saygılar.
taylan { 04 Şubat 2007 21:12:38 }
en yakın zamanda köyüme geri dönecem köyümüzün kıymetini bilelim
S:TAKCI { 30 Ocak 2007 16:21:33 }
Sevgili Kardeşim Hidayet, Amcam ve Yengem'in katkılarıyla hazırladığın bu yazı gerçekten çok güzel olmuş. Hatta ben öyle bir havaya girdim ki; sanki yazı biraz erken bitiyor. Çok susayıp kana kana içerken, sanki birileri su içtiğim tası aniden çekti. Ne bileyim; biraz daha bağdan bahçeden, biraz daha düğünden seyrandan, kardan kıştan, evden barktan bahsetsen biraz daha kanarmıydık acaba yarım kalan susuzluğumuza...
ibrahim takcı { 28 Ocak 2007 10:14:57 }
çocukluğu telinde geçen biri olarak bu yazıları okuduğumda inanın çok duygulandım bu yazıyı hazırlayan herkese teşekkur ederim böyle yazıların devam etmesini dilerim
İsmail { 16 Ocak 2007 15:11:02 }
Değerli büyüklerimiz o yılların zor şartlarını hayatın güçlüklerini, çilesini anlatmışlar,zor koşullara, hayatın meşakkatine rağmen o insanlar daha mutluydular maneviyatları daha güçlüydü.Sanırım mücadele etmek zorluklarla başetmek insanı daha güçlendiriyor daha dirençli hale getiriyor; çağımızın rahat ve basit koşulları galiba insanı gevşetiyor.
Ellerinizden öpüyorum.kemal emmim ,latife teyzem.Sağlıklı hayırlı günler niyaz ediyorum Allah'tan (c.c.)
suna gülec emre { 14 Ocak 2007 00:02:02 }
müthis güzel bir yazi bu yazi ile hem tarihe hemde yüreklerimize bir not düsmüs olan bu iki büyügümün ellerinden öpüyorum.
su artik inkar edilmez bir gercek müdürler sülalesinin telin e evlatlari,caliskanliklari,azimleri ile kattiklari inkar edilemez bir gercek...
Ömrünüz uzun olsun Kemal Amca Latife Teyze...
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun462 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI