Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Suçatı'da Belediyelik Konusunda Önemli Gelişme

Kategori Kategori: Güncel Olaylar | Yorumlar 5 Yorum | Okunma 2768 Okunma | 23 Aralık 2008 19:57:36

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kapatılması öngörülen 862 belediyenin seçimlere katılmasına karar verdi.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), kapatılan 862 belediyeden nüfus sayım sonuçlarına karşı dava açanların yerel seçimlere girmesini öngören kararı imzaya açıldı.

Konuya ilişkin kararın imzalarının bugün tamamlanacağı ve yayımlanmak üzere, Resmi Gazete'ye gönderileceği öğrenildi.

YSK, dünkü toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin 5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un geçici birinci maddesinin birinci fıkrasını bazı koşulları taşıyan belediyeler açısından iptali ile bu yasaya dayanılarak çıkarılan İçişleri Bakanlığı genelgesinin Danıştay 8. Dairesi tarafından dava açılan bir belediye yönünden iptal edilmesi kararlarını değerlendirdi.

Danıştay 8. Dairesi'nin, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararının Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihten itibaren söz konusu belediyeler için yeniden dava açma süresi başladığı yönündeki kararını dikkate alan YSK, bu durumda olan tüm belediyelerin dava açma hakları bulunduğunu kabul ederek, belediyelerin seçimlere girmelerine karar verdi.

Bu belediyelerle ilgili seçim işlemlerine devam edilecek.

Bu belediyelerde başkan aday adayı olmak isteyenlere istifa etmeleri için ek süre tanınacak. Aday adayı olmak isteyenler 31 Aralıka kadar istifalarını verebilecek.

YSK'nın, 5747 sayılı yasa ile kapatılması öngörülen 862 belediyenin nüfus sayım sonuçlarına karşı dava açtıklarına dair belgelerini bir an önce başkanlığa iletmelerini isteyeceği belirtildi.

-SEÇMEN SAYISINDAKİ ARTIŞ-

YSK, seçmen sayısında son bir yıldaki 6 milyonluk artışa yönelik iddiaları da inceliyor. YSK, seçmen listelerini 25 veya 26 Aralıkta yeniden askıya çıkaracak. Seçmen listeleri, seçim takviminin elverdiği ölçüde en uzun süre askıda kalacak. Vatandaşların ve siyasi partilerin bu sürede yapacağı itirazlar değerlendirilecek. Askı süresinde tüm aksaklıkların giderilerek, en sağlıklı seçmen kütüğüne ulaşılması hedefleniyor.

SON DAKİKA

Yüksek Seçim Kurulu toplantısı sonrasında kapatılması öngödülen 862 belediyenin seçimlere girmesine izin veren karar çıktı.

Açıklama bekleniyor.

Cemal TAKCI

 | Puan: 10 / 2 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

MUSATAFA GÖKPINAR { 08 Ocak 2009 09:22:18 }
Şinasi beyin mesajından anladığım kadarıyla Süleyman Ocakcıyı destekleyelim ama Ak partiye oy vermeyelim mesajı veriliyor.Acaba Süleyman Ocakcı seçimde başka bir partidenmi aday olacak? Köyden uzak olduğumuz için seçim kulislerinden pek haber alamıyoruz.Haliyle merak ediyoruz.
Şinasi Önder { 06 Ocak 2009 16:03:57 }
HAYIRLI OLSUN!
Suçatı belediyesi yoluna devam ediyor. Bu kadar sıkıntıların problemlerin olduğu günlerde bir nebze sevindiğimiz bir haber.
Neden beldemizi köy yapmak istediler onu da anlamış değilim. Bu kararı alanlar ince ince hesaplarını yapmış, buralardan alacakları oya ihtiyacı olmadıkları sonucuna varmışlardır.
     Pekala Suçatı vb. belediyeler kendilerine bu durumu reva görenlerin temsilcilerini iş başına getirecekler mi? Bence bir ders verseler en azından gelecekte olacakların önüne geçmiş olurlar.
Ben Suçatı’nın meselelerini partiler, şahıslar üstü görüyorum.Kim kimle hangi partiden bilmiyorum. Belediyeyi kapatmak isteyenler yatırımlar yaptı, projeler uyguladı.Fabrikalar kuruldu da halk yine göçümü tercih etti.
Suçatı’nı sevdiğini iddea eden bizler belediyeyi kurumları eleştirmekten başka ne yaptık.Üzerimize düşeni yapar sonrada başkalarını eleştirme hakkını kendimizde görürüz. Bu gün ve de geçmişte beldemizi yöneten Başkanlar ekipleri , muhtarlar vb. şahsiyetler, kurumların iyi niyetinden, samimiyetinden en ufak bir şüphem yoktur. Yaşayanlara sağlıklı, huzurlu ömürler, hakka yürüyenlere bol rahmetler diliyorum.
Mekanları cennet olsun.
Sadece son başkanımız Süleyman beyi biraz olsun tanıma fırsatım oldu.Suçatı için elinden geleni yaptığına inanıyorum.
Belediye ve şahsımızın Suçatı için problemlerimiz vardı, bunların takibi için ile gittiğimizde çırpınışlarını, diyaloglarını uğraşların ı gördüm. Su projesi sonuçlanmış hayırlı olsun. Geçmişteki yöneticilerinde aynı fedakarlığı yaptığına inanıyorum. Bu demek değildir ki; aynı başkan aynı misyonu temsil ediyorsa ona oy verin onu da seçmen.
Ben inanıyorum ki çok basit projeler uygulandığında Suçatı ayağa kalkar hatta koşar. Kapı komşusunun bile tüketici olduğu bir devinde Marka olma şansına sahipsin. Zihin devrimi yapmanın tam zamanı. Ciddi bir organize ile ihtiyacımız olan bir malzemeyi, gıdayı, malı %30 daha ucuza alma şansına sahipiz. Bu projeleri vbni Suçatı’nı yönetmeye talip olanlarla paylaşmaya hazırım. Bizler oraya borçluyuz. Köyde olsa başımızın tacıdır.
Bir daha böyle kötü bir rüya görmeyelim. Tüm Suçatı’lara selamlar ve saygılar..
hakan { 31 Aralık 2008 10:50:31 }
İnşallah kasabamız halkına ve ileri gelenlerine iyi bir ders olur da tün suçatılılar olarak memleketimiz için daha duyarlı oluruz.
TURAN { 26 Aralık 2008 17:22:05 }
Bir Suçatı lı olarak çok sevindim.İnşaallah kasabamıza yeni bir heyecan ,yeni gelişme ve değişim için bir vesile olur.Hayırlı olması temennisiyle tüm hemşehrilerime selamlar.
İstanbul Suçatılılar Derneği { 23 Aralık 2008 20:30:10 }
28 Aralık 2008 Pazar günü akşam yemeğinde Dernek Lokalinde kutlama maksatlı yemekli toplantı yapılacaktır. Kasabamızın statüsünü koruması vesilesiyle düzenlenecek olan yemeğe bütün üyelerimiz davetlidir.
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Gürün ve Suçatı'nın daha iyi bir hale gelebileceğine inanıyor musunuz?
Evet
Hayır
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun1596 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI