Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

D a ğ l a r

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 5 Yorum | Okunma 2231 Okunma | Yazar Yazan: emrullah | 26 Kasım 2008 10:29:48

Emrullah Beye Teşekkürler...

D a ğ l a r

 

   Coğrafi bir terim olarak nitelemenin ötesinde çok daha anlamlı bir şeydir dağ. Âdemoğlunun yeryüzü macerasında onunla kader ortağıdır adeta.

 

   Nice dağlar vardır, tarihin dönüm noktalarına şahitlik etmiş. Nice dağlar vardır, romanlara, destanlara, şiirlere konu olmuş.

 

   Kimi zaman kurtuluşun sembolü olmuş. Nuh’un kavmine kucak açmış tufandan sonra. Selametle inmiş insanoğlu yere… Cûdi’dir dağların babası.

 

   Sonra O’nun cemalinden haşyetle parçalanmış Tûr-i Sînâ. Musa dahi kendinden geçmiş, yalın ayak gezmiş eteklerinde… Tûr-i Sînâ’dır dağların divanesi.

 

   Ya Hira! İlk vahyin arza indiği yer. En Sevgili’yi şefkatle koynunda saklamış, ‘gönüller sultanı’na tahtlık yapmış… Hira’dır dağların annesi.

 

   İşte ondandır ki nice dağlar vardır yüce, nice dağlar vardır haşyetli, nice dağlar vardır, sırların sırrı onda saklıdır.

 

   Dağlar vardır, arz ile arşı buluşturmuş. Dağlar vardır, şehirleri eteğine almış. Şehirler vardır, sarsılmaz dağlara yaslanmış.

 

   Dağlar vardır, sevdalıları ayıran. Dağlar vardır, iki sevgiliyi kavuşturan. Bazen ayrılık olur, bazen onulmaz yaralara merhem.

 

   Dağlar vardır, rüyaları süsler. Kim bilir, alır götürür bir gün Zümrüd-ü Anka... Masalların payitahtı Kaf Dağı’na.

 

   Dağlar vardır, dert ortağı dağlar. Uğrunda sermest olmuş Ferhat Şirin’in. Almış kazmayı eline, dağlara dökmüş içini.

 

   Dağlar vardır, yürekleri dağlar. Saçından bir tel verende yabana Gülbahar. Ahmet’in yüreği Ağrı Dağı’nca yanar.

 

   Dağlar vardır, karlı dağlar. Nice Mehmetler koynunda yatar. Donmuş bedenlerini ayaz yalar. Gittikleri yer Allahuekber, Allahuekber.

 

   Dağlar vardır, ard arda, kol kola. Salıncak kurmuşlar Fadime Ana kuşağından. Baharın, yazın, güzün çocuklarına.

 

   Dağlar var, yapayalnız, dimdik. Dağlar var, omuz omuza, yürek yüreğe. Dağlar var yüreğimde, yağmur bulutları gözbebeğimde...

 

Emrullah TOPRAK

Kasım–2008

Melikgazi/KAYSERİ

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Fahrettin yurtseven { 29 Kasım 2008 13:50:55 }
o dağlarda yaşanan dramları hüzünleri acıları çaresizlikleri yaşayanlar vede hala yaşamakta olanlar.Yaşayan bilir
HABİP BEDİR { 28 Kasım 2008 11:48:53 }
emrullah bey kaleminize sağlık.Dağlar insanlığın atalarını hep kendine çekmiştir belkide ondan ulu ondan azametlidir.Hz.adem in yeryüzünde ilk ayak bastığı mekandır dağlar.Tarihi seyrinde peygamberi olayların bir kısmını içeren yazınızı zevkle okudum teşekkürler.Yürağin[m]iz deki dağlara ulaşmak ümidi ile...
yunus emre { 26 Kasım 2008 21:56:36 }
evet emrullah hocam, yine yapacağını yaptın ve bizi yine bir yerlerimizden vurdun! bunu hep yapıyorsun zaten. tabiata dair ne varsa sanki insan zihninde bir iz düşümü var değil mi hocam? işte bakın bir dağ neler anlatmıyor ki...
onlar bize olanca heybetleriyle bakarlarken keşke dilleri olsa da söyleyeceklerini söyleyebilselerdi. hakikaten neler söylerlerdi acaba? herhal öncelikle ismail bey kardeşimin hatırlattığı konudan başlarlardı, diye düşünüyorum; şu sorumluluk üstlenmesi meselesi...tabi o günde gelecek ve aslında şu dünya hayatının öylesine yaşanılıp geçilecek bir devre olmadığını anlayacağız ama inşallah pişman olanlardan olmayız. his dünyanız hep açık kalsın inşallah.
Ayşegül ERGİN { 26 Kasım 2008 17:19:58 }
Emrullah Hocam, yüreğinize sağlık...
Yazınız her zamanki gibi çok güzel ve çok anlamlı. Bizlere böyle güzel yazıları okuma zevkini daha sık yaşatırsınız inşallah. Saygılar...
İsmail TAKCI { 26 Kasım 2008 10:52:29 }
Biz bu Kur''ân''ı bir dağa indirseydik, Allah''ın korkusundan onu baş eğmiş, parça, parça olmuş görürdün. Bu misalleri düşünsünler diye insanlara veriyoruz (Haşr Suresi 21.Ayetin Meali (elmalılı tefsiri)) Dağlar Yüce Mevlamızın hitaplarına emirlerine mazhar olmuştur.

Konu güzel konunun işlenişi de o kadar güzel...yine kaleminizden enfes bir yazı okuduk teşekkür ederiz, Emrullah hocam.

Selam ve Saygılarımla...
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun359 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI