Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

KÖYÜMÜZÜN ZANAATKARLARI (1)

Kategori Kategori: Portreler | Yorumlar 11 Yorum | Okunma 5359 Okunma | Yazar Yazan: tatar | 09 Kasım 2008 20:53:17

Eksik olma sen Hulusi Ağabey, çok güzel bir seri olacak bu inşallah...

KÖYÜMÜZÜN ZANAATKARLARI (1)
Anadolu köylüsü, ya rençperlik ya hayvancılık ya da bağ bahçe işleri ile uğraşır, elde ettikleri ürünü satıp geçimlerini sağlar. Bizim köyde de yukarıdaki bahsettiğimiz işler dışında öğretmenlik, hocalık, bakkallıkla iştigal edenlerin dışında pratik bilgi ve ustalık isteyen işleri yapan insanlar da vardı. Bu insanlardan biriside Terzi Feyzi Abi (Feyzi Ünal) idi. Feyzi Abi: Güler yüzü, sakin konuşması, büyük olsun küçük olsun alçakgönüllü davranışıyla Y.Suçatı Camisinin yanındaki terzi dükkanında köylüye hizmet verirdi.

Yaz kış dükkanından eksik olmayan köyün yaşlı insanlarının hem konuşmalarına eşlik eder. Hem de o sırada ya bir elbiseyi teyellemekte ya kömür ütüsüyle ütü yapmakta yada ayak pedalıyla çalışan dikiş makinesinde tıkır tıkır dikişlerini dikmekteydi. Feyzi Abinin dükkanını hiç kapalı göremezdiniz sadece ezan okunmaya başlayınca acele dükkanının kapısını çeker namaz bitişi de hemen dükkanını açar aynı işine devam ederdi. Özellikle bayramlar yaklaşırken dükkanındaki dikilecek elbiseler gittikçe çoğalırdı.

Yeni elbise diktirmek için dükkanına gelen hiçbirisine de senin elbise bayrama yetişmez demez, gündüz dükkanında gece ise evinde dikişlerini diker elbiseleri tamamlar ve zamanında sahiplerine teslim ederdi. Köy yerinde malumdur bazen insanlar sınır komşusuyla bazen de evde kapı komşusuyla anlaşmazlıklar yaşar, tatlı sert çekişmeler olurdu. Feyzi Abinin bırakın birisiyle bağırıp çağırıp kavga ettiğini yüksek sesle bile konuştuğunu duyamazdınız.

Bir defasında H.İbrahim Şimşek Hocamızla konuşurken laf döndü dolaştı okul yıllarına geldi. Bana dedi ki: "Feyzi Ünal'la biz aynı akranız. Beraber okuyorduk. sınıfımızın hem en çalışkan hem de en zeki öğrencisi o idi. Ancak okulda bizim Telin şivesiyle konuşmamızı öğrenci arkadaşlar devamlı alaya alırlar bizimle durmadan dalga geçerlerdi. Sırf bu yüzden Feyzi Ünal okulu bıraktı" demişti.

Bir makas bir iğneyle hiç kimseyi kırmadan alnının teri, elinin emeği, gözünün nuru ile çalışıp çocuklarını okutarak şu anda önemli görevlere gelmelerini sağlayan Feyzi Abiye bundan sonraki yaşamında, sağlık, sıhhat ve uzun bir ömür diliyorum.

Yine terzilik mesleğini evinin altındaki dükkanında yapan Mehmet Emmiye (Mehmet Şahinarslana) Allah'tan rahmet, ayrıca Belediyenin orada ki dükkanına bisikletiyle gidip gelerek bir süre terzilik yapan Abidin Abiye (Abidin Sırabaşı), zannedersem hale Hanyerindeki dükkanında terzilik mesleğini devam ettirmekte olan Seyfettin Abiye bundan sonraki hayatlarında sağlıklı ve sıhhatli günler diliyorum.
 
HULUSİ TATAR
İZMİR

 

 | Puan: 10 / 4 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

immahanı çörten { 15 Temmuz 2009 01:25:43 }
dayım fevzi hakkında yazmış oldugunuz yazıları çok begendim bunun için size teşekkür ederim ben uzun zamandır dayımı görmüyorum anlattıklarınızla beni çocukluguma götürdünüz.özellikle fevzi dayımın babası rahmetli mehmet dayım gözümün önünde canlandı kendinize iyi bakmanız dilegiyle selamlar.
Feyyaz Fani Yaman { 24 Haziran 2009 18:26:43 }
Feyzi ağabeyimi yetiştiren göğ memed emmimi hatırlamak gerekki ağburunda yetiştirdiği domateslerin lezzetini hiç bir yerde bulamadım .Eli bol bir emmi idi . Rabbimde bolca ihsan etmiştir ona
turgay yurtseven { 17 Haziran 2009 16:56:18 }
ben telinli turgay disli mehmetin guley haci mehmetun torunu köyümü ve o güzel insanlarini cok seviyorum uzakta olsam ruhum hep oralarda büyüklere saygi kücüklere sevgi yolluyorum
enver yurtseven { 18 Aralık 2008 18:20:01 }
merhaba gardaş bir süredir yazılarını okuyamadım. bugün siteye girdiğimde gördümki yine döktürmüşsun ağzına ve kalemine sağlık sen yazılarını yazdıkca bizlerde çok oluyoruz.eski günleri bir nepzede olsa hatıtlıyoruz.bu vesile ile degeçen kurban bayramını kutlar sevgiler sunarım.selamlar
hasan { 04 Aralık 2008 15:52:03 }
Zanaatkar sayılırlar mı bilmem ama yukarı köyün bakkallarını da unutmamak lazım. Küllü İrbehem emmi (ve oğlu küllü Ehmet), kiskisi Memmet emmi (ve oğlu Hacı emmi), bir de Neceti emmi ve cücük Hacı emmi. Çok eskiden Durdali emmi de varmış.
Fahrettin yurtseven { 22 Kasım 2008 15:20:38 }
insan bir işi yaparken gönlünü yüreğini sevgisini katırsa yaptığı iş gerçekten bir zanaat olur.O eski zanaatkarlar nerde mumla arasak bulamayız . işin içine menfaat girince her sevgi kaçıyor uzaklara.Bizlere ise eskileri yad etmek kalıyor.Kalemine sağlık iyiki varsın.iyiki yazıyorsun
Sayın Hulusi Bey, uzun süreden beri yazılarını takıp ediyorum ve büyük bir zevkle okuyorum. Eniştem Fevzi Ünal hakkındaki bu doğru ve sade düşünce ile yazdığın yazıyı okuduktan sonra da ayrıca teşekkür eder, diğer yazılarını bekliyorum. SELAMLAR.
Fethi ŞİMŞEK { 20 Kasım 2008 17:15:34 }
Ülkemizde el emeği göz nuru ile çalışıp çocuklarını okutan, doğru sözlü, komşu ve arkadaşlarıyla iyi geçinen kaç insan kaldı ki? Ben bu yazıda yazılı özelliklerin Fevzi Abi'de bulunduğunun en yakın tanıklarındanım. Allah kendisine, eşi Nafiye Hanıma, çocuklarına ve tüm sevenlerine sağlık ve uzun ömür versin.
Ayten Aminci { 14 Kasım 2008 20:16:42 }
Hulüsi Bey, tüm yazıların için eline ,yüreğine sağlık.İçindeki tüm duyguları çok ğüzel yazıyorsun.
     Fevzi abi için yazdığın yazıda beni çocukluk yıllarıma götürdün.Fevzi abi ve Nafiye yenge
bizim mahalle komşumuz aynı zamanda da bahçe komşumuzdur,onların buradan saygıyla ellerinden öpüyorum.Çok iyi insanlar.
Ayrıca bir kardeş gibi   bir arada büyüdüğümüz çocukluk   arkadaşlarım olan tüm
evlatlarına da İZMİR''den selamlarımı gönderiyor ,sağlıklar diliyorum.
Mehmet { 12 Kasım 2008 16:28:50 }
Gerçekten Feyzi emminin dükkanı bir ocak gibiydi. Kışın akşamları hiç boş olmazdı. Kağıt ve tavlanın olmadığı kahvehane gibiydi. Feyzi emmi onca kalabalığa rağmen hiç rahatsız olmaz işine devam ederdi. Gece geç vakitlere kadar çalışırdı. Akşamları geç vakit bir yere gidip gelirken onun dükkanından sızan ışığı görünce cesaret gelir korkumuzu yenerdik .
Diğer Sayfalar: 1. 2. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Gürün ve Suçatı'nın daha iyi bir hale gelebileceğine inanıyor musunuz?
Evet
Hayır
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun1604 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI