Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Teknolojinin getirdikleri

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1682 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 11 Ağustos 2008 03:23:41

Hepinizi iyi bir hafta diliyorum

Teknolojinin getirdikleri

 

Teknoloji lafını çok sevdiğim için teknoloji içerikli yazılar yazmayı da çok seviyorum. Değerlendirme yazıları formatına göre teknoloji konusu biraz ağır olabilir ama ben sadece teknolojinin bizi ilgilendiren kısmı üzerine birkaç çift laf etmek istiyorum.

 

Her şeyden önce biz teknolojiyi; mesajlarımızın insanlara ulaşması için aracı olarak yıllardır kullanmaktayız. Kendi öz içeriğimizi oluşturup onu paylaşmak istediğimizde web alanımıza oluşturduğumuz içeriği koyuyor ve paylaşıyoruz. Haberlerimizi, yazılarımızı ve diğer içeriğimizi başka sitelerden almıyor ve izinsiz olarak alınmasını da ahlaki bulmuyoruz ama herkes böyle mi yapıyor onu sizlerin takdirine bırakıyorum.

 

Bir web sitesi oluşturmak teknik açıdan zor bir şey değil. Özellikle de son zamanlarda birbirinin birer adi kopyası olan siteleri gördükçe sizler de anlıyorsunuzdur zor olmadığını. Önemli olan web sitesini oluşturduktan sonra onu özelleştirmek ve o siteye kendi içeriğinizle şekil vermek, disiplinli olarak o siteyi güncel tutmak, izinsiz bir haber veya yazı koymamaktır. Ama son zamanlarda öyle tuhaf şeyler görüyoruz ki bir kısmına siz de şahitsiniz. Ürettiğimiz haber ve yazılar hadi alınıyor bir şey demiyoruz ama sağ olsunlar kendi başlarına bir şey üretemeyen bazıları sanki başka isim kalmamış gibi sitemizin ismini bile kopya etmeye başlamışlar. Görünce pes doğrusu dedik, başka denecek laf olmadığı için. Denecek laf yok ama yapacak şey var mı derseniz tabi ki var zamanı gelince hakkımızı aramasını da biliriz Allah’ın izniyle. Ama biz istiyoruz ki yasal yollara başvurmadan insanlar hatasını anlayıp hatalarından geri dönsünler.

 

Bir başka konuya gelince, teknolojiye toplum olarak geçişimiz çok mu hızlı oldu bilmiyorum ama teknolojik imkanların yeterince doğru anlaşılmadığını görüyorum. Önemsiz bir ayrıntı gibi görünen bir numara konusunda sizi aydınlatmak istiyorum sevgili arkadaşlar. Siteleri gezerken ziyaretçi sayılarını görüyorsunuzdur. Bu ziyaretçi sayıları ile bazı uyanık site tasarımcıları oynuyorlar. Ve böylece 1 yerine 5 sayarak sizleri kandırıyorlar. Bahsettiğim siteleri ben iki yöntemle test ettim birincisi site içerisinde iken F5 tuşuna basıp ziyaretçi sayısını kontrol ettim ve şüphelendiğim sitelere bir baktım sayaçları 1’er 2’şer atıyor. Halbuki sayaçlar dürüstçe yapılmış olsa o sayaçların değişmemesi lazım. Doğru olan şudur; bir bilgisayar bir siteyi ziyaret ediyorsa gün başına bu bir sayılır. Yani siz aynı siteye aynı bilgisayardan 100 kere de girseniz o sayı 1 olarak eklenmelidir, 100 olarak değil. Kimi arkadaşlar her bir farklı girişi saydırınca ziyaretçi sayıları uçuk kaçık çıkıyor işi bilmeyenlerde o sayılara bakarak vay be diyor siteye bak, daha yeni açıldı ama ziyaretçi kaynıyor. Ama aslında kaynayan F5 tuşu J

 

Teknoloji uyanıklarını yakalayabileceğiniz bir diğer adres ise www.alexa.com, alexa web üzerinde bulunan bütün materyali yedekleyen bir sistem. Alexa web sitesini girip Search For kısmına bir site adresi yazıp enter tuşuna basarak sitenin bütün siteler içerisindeki yerini bulabilirsiniz. Rank yazan kısım o sitenin sırasını gösteren kısım olup o rakam ne kadar küçükse site o kadar fazla ziyaret ediliyor demektir. Ben bu yazıyı yazarken SuçatıHaber ile Suçatı ve Gürün kaynaklı diğer birçok siteyi kontrol ettiğimde sitemizin diğerlerinden daha ön sırada olduğunu gördüm. Sitemizi diğer sitelerden daha çok izlenen site yaptığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Çalışmaya ve dürüstçe çalışmaya devam edeceğiz her zaman. Taklit eden değil taklit edilen olacağız. Alan el değil veren el olacağız inşallah.

 

Sevgili arkadaşlar, zaman zaman ifade ettiğimiz bir şey var “işin ehline verilmesi”, sitemizin başarısı işte bu anlayıştan geliyor. Teknoloji destekli bir iş yapıyoruz çünkü şükürler olsun o konuda kendimizi ehliyet sahibi görüyoruz. Sitemizde görev alan, ekibimizde yer alan bütün arkadaşlar da konularında ehliyet sahibi insanlar. Başarı tesadüf değil. Burada yeri gelmişken ehliyet sahibi arkadaşları yine aramıza davet etmek istiyorum. Arkadaşlar buyurun gelin, bugün Gürün ve çevresinin en iyisiyiz inşallah yarınlarda Sivas ve çevresinin en iyisi olacağız. Kalkınma projelerinin yeniden gündeme geldiği şu günlerde bu çatı altında toplanıp memleketimizi kalkındıralım inşallah.

 

En iyi dileklerimle,

 

Dr. Hidayet Takçı

 

Not: Yıllık iznim dolayısıyla bir süreliğine memlekette olacağım, bazı gecikmeler olursa şimdiden özür diliyorum.

 

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun96 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI