Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

TEK KİŞİLİK OYUN

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 4 Yorum | Okunma 2225 Okunma | 02 Temmuz 2008 16:34:14

Ebru Hanıma teşekkür ediyoruz...

TEK KİŞİLİK OYUN

Bir akşam üstü.Havaların yeni yeni ısınmaya başladığı günlerden biri.Kendimle baş başa kaldığım,bu akşamüstünün sıradanlığını sıradışı yapan bir dilenciden başkası değildi.


Oldukça yaşlı, yürüyemeyecek kadar takatsiz, konuşamayacak kadar yorgun, ’bir bakışım yeter, az da olsa acır .’ diye düşünenlerden biriydi herhalde. El açtı bana.Önce düşündüm, gururun üç beş kuruşa satılamayacak kadar önemli bir kavram olduğunu.Gururun ötesinde bilmediğim gerçeklerin de olabileceğini düşündüm. Acıdım. Para vermek istedim. Ama samimi bulmadım. İnsanları kandırdığını düşündüm.


Bir insanı dilenci duruma düşüren ne olabilirdi ki? Ama düşüncemi terk etmek istedim. Kimse bilemezdi işin iç yüzünü, yaşamını, gelecekten beklentilerini, güneşi umutsuzluklarla uykuya yatıran günlerini, amaçlarını...


Bir gün bir lira, ikinci gün iki lira, birinin aklına eser atar kutusuna on lira. Kim bilir?

Rol yapmak kolay mı acaba? Bazılarına kolay gelir, kandırır karşısındakini, bazılarının da hayatı roldür. Oynadığı oyun öz yaşamının ta kendisidir. Belki iyi, belki kötü. Sonuçta rol bu; ancak oynayan bilir. Bazen kötü karakter oynanır sahnede, izleyiciler onu cezalandırır. Bazen de iyi kazanır,dilense de…


Rol bu iyi oynayan kazanır. Dilenmek de kolay değil, dilenmekten öte iyi oynamak. Kolay değil alın teriyle para kazanmak.


Dilenciye son kez baktım. Attım kutusuna üç beş kuruş. Hem ben sevindim, hem de o.


BEN SAHNELENEN OYUNUN BEDELİNİ VERDİĞİME ; O DA EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALDIĞINA.

EBRU TAKCI
 

 | Puan: 5,5 / 2 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

fatihsaka { 22 Eylül 2010 13:51:40 }
Sayın site sahipleri köyümüz hakkında hazırlamış olduğunuz bu site ge rçekten çok güzel öncelikle emeğinize saygı duyduğumu söyleyerek eleştirilerime başlamak istiyorum.Buradaki yazının da sahibi sayın Ebru hanımın yazılarını okudum, değişik bi tarzı olduğu kesin ama keşke kendi tarzı olsaydı.İnsanlar başka yazılardan yazarlardan etkilenebilir evet ama bu kadar da çalıntı bi yazması ve bunu bi siteye koyması nasıl bi profesyonelliktir anlamış değilim.Nihat Genç'den tamamen kopya olan bu yazının sizlerin dikkatinden kaçmış olabileceğini düşünüyorum.Küçük,ufacık değişiklikler yapılmış olsa da yazı kesinlikle Nihat Genç'e aittir.Ebru Hanımın profilinde de yazan profesyonelliği ne kadar doğrudur bilemem ama eğer gerçekse bi özür yazısı yayınlayacaktır.Sizin gibi profesyonel site sahiplerinin de bu olaya dikkat edeceğinizi umuyorum.
Saygılar..
Hulusi TAKCI { 03 Temmuz 2008 10:29:59 }
Hayat oyun içinde oyun değilmi? Her farkeden, gördüğü, anlamlandırdığı oyunun farkında.. Bütün hayat bir oyun ve oyalanma değilmi ki zaten. Farklılıkları, farlı bir pencereden gözlemleyebilmek, bizi sradanlığın pençesinden
kurtaran tarafımız. Dilencilere arınma noktalaraımız olarak bakmışımdır. Bizden kopardığıyle elde ettiğine fazla önem atfetmem. Bizim bir şeyler vererek ulaştığımız alandır önemli olan. Duyarlıklı yazılarıızı bekliyoruz selamlar
Murat DURGUN { 02 Temmuz 2008 20:24:21 }
bir dilencinin deviniminden bu kadar çok şey çıkartabilmek duyarlılığın ve hayata ne kadar farklı ve güzel bakışının kanıtı gibii. kolay gelsinn. yeni yazılarınızı bekliyoruzz.
selahattin ÜZÜMCÜ { 02 Temmuz 2008 17:32:34 }
Merabalar anınızı bizimle paylaştınız için teşekkür ederim. Bencede hayat bir sahneden ibarettir ama izleyici olarak bizlerin oynanan oyundan kendimize çıkarmış oldugumuz pay ve bakmış oldugumuz yer önemlidir. Hepimiz bir pencereden bakıyoruz dünyaya ama şanslılarımız pencerenin önündeki perdeyi aralayabiliyor.Duragan olarak akıyormuş gibi görünen hayata farklı bir açıdan baktıgınız için tekrar teşekkürler.
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun339 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI