Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Piknik, Dernek ve Gelecek...

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 1906 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 26 Mayıs 2008 01:13:43

Herkese iyi bir hafta diliyorum...

Piknik, Dernek ve Gelecek…

 

Davete icabet konusunda yazı yazmadan önce konuyu internette bir araştırayım dedim ve karşıma çıkan ilk sayfa ekşi sözlük oldu, bende orada bulunan ifadeleri beğenerek size onları aktarmak istedim. Bakalım davete icabet ile ilgili neler yazılmış;

 

ü      Herhangi bir çağrıyı kabul ederek uymak ve yerine getirmek anlamında kullanılan Arapça deyim

ü      Adettendir

ü      Nezakettendir

ü      Sünnettendir

ü      Samimiyettendir

 

Evet, davete icabet görüleceği üzere önemli bir konu, konunun önemi de nerden çıktı demeyin insan, dünkü pikniğe davet edildiği halde gelmeyenleri görünce (veya göremeyince) bu konuyu yazası geliyor. Bugün derneğin davetine siz gelmezseniz, yarın sizin davetinize onlar gelmezse hem dernek kaybeder hem siz. Sevgili dostlarım lütfen en azından yılda bir kez olsun böyle fırsatları kullanalım. Allah aşkına koskoca bir sene içinde bir gün Suçatı için çok mu? Memleketimizi hepimiz seviyoruz tamam anlaşıldı ama pikniğe neden kimse gelmiyor, davete neden bu kadar az kişi icabet ediyor. İstanbul’da 5000 civarında telinli varmış ama pikniğe gelen inanın 200 kişi bile değil, sorun nerede insan çözemiyor.

 

Derneğimizin kurulduğu yılları ve o yıllardaki heyecanı daha dün gibi hatırlarım. Herkes heyecan içerisinde görev almaya çalışır ve herkes ümitle bir şeylerin olacağını beklerdi. Aradan geçen yıllar derneği ileriye değil geriye götürdü sanki. Derneğin kötü gidişine nelerin sebep olduğunu bilemiyorum, hiçbir dönem dernek içerisinde, yönetim kadrosunda görev almadığım için iç işlerini bilemiyorum ama derneğe olan ilginin azalmasına nelerin sebep olduğu çekinmeden tartışılmazsa dernek kapanmaya doğru hızla ilerliyor gibi. Zarar eden hiçbir kurum ve işletme inadına ayakta tutulmaya çalışılmaz. Dolayısıyla ayakta kalabilmek için ihtiyaç duyduğu aidatları alamazsa dernek yakın zamanda kapanacaktır ve sanırım kapanmalıdır da.

 

İstanbul dernekler cenneti olduğu için başarılı başarısız bir sürü dernek hikayesi işitmek mümkün. Kimileri bu sorunlar sadece sizin derneğe has değil derken kimileri de kendi derneklerinin ne başarılı işler yaptığından dem vuruyor. Biz başka dernekler de başarısız imiş kendimizi üzmeye değmez demeyip başarılı olanlar nasıl başarılı olduysa onları inceleyerek başarıyı bulana kadar çalışmalıyız. Dernekçilik önemli çünkü ve dernekler sayesinde kasaba dışında bulunan vatandaşların birlikte güzel iş yapmaları mümkün. Dernekçilik sayesinde sosyal bir ağ kurmak ve bu sosyal ağ sayesinde işlerimizi daha kolay yoldan halletmemiz mümkün. “Bir elin nesi var iki elin sesi var” demiş atalarımız dernek sayesinde en azından iki el olup ses getirmeli, ses çıkarmalıyız. Dernek üzerinden birbirimizle tanışmalı ve birbirimizin eksiklerini tamamlamalıyız. (Ben hep dernek diyorum, onlarla ayrımız gayrımız yok diye, birbirimizle tanışma sitemiz sayesinde de olabilir ama bizim çalışmalarımız daha çok sanal ortamda olduğu için gerçek hayata dair planlarda dernek daha etkin olabilir).

Çok yakınımızda dernek sayesinde bir biri ile tanışıp, güçlerini birleştiren ve eskisinden çok daha güçlü olanlar var. Derneğin birlik için katkısına verilebilecek örnekler dernekçiliğin önemini ispat eder nitelikte.

 

Dernek üzerinden işbirlikleri sayesinde ekonomik faydalar elde edilebileceği gibi dernek sayesinde kendimizi şehirde yalnız kalmış hissetmekten de kurtulabiliriz. Aidiyet duygularımız açısından da dernek önemlidir. Benim de bir derneğim var, benim de iyi zamanlarım için kötü zamanlarım için dostlarım, ait olduğum bir grubum var bilinci insanı mutlu eder. Çünkü dostları fazla olan insan kendini daha güvende hisseder ve güven duygusu da insana huzur verir.

 

Evet derneğimiz zor günler geçirdiği için kapanma problemi ile karşı karşıya ama hep birlik olup derneğimize sahip çıkalım ve derneğimizi yaşatalım. Bilelim ki derneğimiz yaşadıkça biz daha mutlu ve daha güçlü oluruz. Kazanılmış bunca tecrübe bir anda heba edilmesin ve yeni bir heyecan ile hep birlikte derneğe destek olarak, gerekirse yönetimde görev alarak derneği gelmesi gereken yere getirelim inşallah.

 

Hepinize saygı ve selamlar sunuyorum, dernek ile ilgili yorum ve önerilerinizi yazarak katkı sağlarsanız mutlu olurum, haftaya derneğin kongresine giderken sizin fikirlerinizi çantama alıp gitmek isterim.

 

Saygılarımla,

 

Hidayet Takçı

26 Mayıs 2008

İstanbul

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Hidayet Takçı { 02 Haziran 2008 01:11:56 }
31 mayıs 2008 tarihinde yapılan İstanbul Suçatılılar Derneğinin kongresine bende katıldım. Kongreye katılanların sayısı çok fazla olmamakla birlikte ortaya konan fikirler hiç fena değildi. Ayrıca, heyecan tahmin ettiğimizden daha fazla oldu. Derneğin kapatılması fikri ortaya atılır atılmaz birçok hemşerimiz bu fikre şiddetle karşı çıktılar ve derneğin taze kanla, yeni heyecanla devamının uygun olacağını söylediler. Bu bağlamda arkadaşların öneri ve desteği ile bendeniz de İstanbul Suçatılılar derneği Yönetim Kurulu'na girdim. Şu an yönetimde çok değerli arkadaşlarımla birlikte bende yer alıyorum. İnşallah kasabamız için daha fazla hizmet fırsatı bulacağız. Yönetime girmekle birlikte Dernek ile SuçatıHaber arasındaki köprü daha da sağlam olarak tesis edilecek inşallah. Ortak projeler yapacak ve inşallah dernek te eskisinden daha güçlü olacak SuçatıHaber'de. Herkes kazanacak. Allah utandırmasın. Desteklerinizi bekliyor, saygılar sunuyorum.
mehmet toprak { 28 Mayıs 2008 13:04:57 }
Hidayet bey,Ülkemizde dernekcilik yeni bir kavram daha beş yıl öncesine kadar dernek denince akla cami dernekleri geliyordu, bu derneklerin de genel kurularında devletin memurlarından bir veya iki yetkili mutlaka bulunurdu. Derneklerin işlevselliğini nerdeyse tamamını devlet kontrolünde götürürdünüz bu can sıkıcı süreçler çok şükür artık yaşanmıyor devletin kontrolü minimuma indi artı ; artık devlet STK larla işbirliği yapmak istiyor, dernekleri bir güç olarak görüyor, bundan sonrada bu süreç artarak devam edecek Avrupa da bazı ülkelerde 5 kişiye bir dernek düşüyor ken Sayın Hidayet beyciğim ümitvar olunuz dernek kapatma aklınızın köşesinden bile geçmesin İstanbuldaki Derneğimiz piknik organizasyonlarının dışında bir çok şey yapabilir burada dernek başkanına önemli görevler düşüyor bir sefer sayın başkanımız arkasındaki güçün farkında olmalı İstanbulda İlçe kaymakam ları belediyeleri ile ortak projelere imza atmalı benim şu kadar üyem var diyerek Suçatılılar derneğimizin gücünü hissettirmeli ilçenin proplemlerini masaya yatırmalı bunu proje olarak belediyelerle paylaşmalı , ilçede yaşayan hemşerilerimizin ilçeyle ilgili sorunlarını kaymakam ve belediyelerle paylaşmalı çözüm üretmeli meseleler halledilme yoluna gidilmeli suçatılı hemşerimin dertleriyle uğraşan bir derneğin herhangi bir organizasyonuna herkes koşarak gelir artı Güründe şuanda ağaçlandırma seferberliği var derneğimiz kaymakamlıkla ortak bir alanda ağaçlandırma yapabilir bu örnekleri çoğaltmak mümkün birde Sayın hocam bazen kurumların ve şahısların rolentide olduğu zamanlar oluyor bu durgunluk bir zaman sonra geçebiliyor piknik organizasyonu belki böyle bir zamana denk gelmiştir saygılarımla
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun90 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI