Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Devekuşu Yetiştiriciliği

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 10128 Okunma | 21 Aralık 2006 12:31:43

HAYVANCILIĞA ALTERNATİF DEVEKUŞU YETİŞTİRİCİLİĞİ

 

 • Ratitae nedir ve Ratitae sınıfında hangi türler bulunur ?

 • Devekuşu Damızlığı Nasıl Olmalı ?

 • Ne gibi yatırımlar gerekir ?

 • Arazi Nasıl Olmalıdır ?

 • Kaliteli Kuş Nasıl Seçilir ?

 • Irk Ne Olmalıdır ?

 • Her Genc Kuş Damızlık mıdır ?

 • Damızlıklar Kamplarda Hangi Şekillerde Tutuluyor ?

 • Devlet Teşviği Var mı ?

 • İklim Nasıl Olmalıdır ?

 • Danışmanlık ve Fizibilite Nerelerden Alınabilir ?

 • Üretim Karlı mıdır ?

 • Üretim Maliyeti Nedir ?

 • Kuşların Bakımı Zor Mudur ?

 • Geri Alım Garantisi Var mı ?

 • İnternetteki bilgiler ne kadar gerçekçi ?

 • Canlı Hayvan Fiyatları Nedir ?

 • ET ve ET Fiyatları Nedir ?

 • Yurt Dışında bir kesimlik kuşun fiyatı ne kadardır ?

 • Kuşlar nasıl beslenmektedir ?

 • Yem Maliyetleri Nedir ?

 • Yemlere Premiks (Vitamin&Mineral Destekleyicileri) Katmak Zorunda mıyız ?

 • Canlı hayvan ya da herhangi bir devekuşu ürünü ihracatı var mı ?

 • Devekuşunda dünyanın en büyük üreticisi kimdir ?

 • Devekuşu ne zaman kesilmelidir ?

 • 10 ayda ve daha sonra yem dönüşüm oranı nedir ?

 • 10 aylık kesimlik bir kuşun ağırlığı ne olmalıdır ?

 • Bazı üreticiler AB ülkelerinden getirdikleri melez ve/veya mavi boyunların kesimlik kuşlarının 200 kg üzerinde geldiğini belirtmektedirler !

 • Devekuşunun Tarihçesi Nedir ?

 • Diğer kısa bilgiler

Ratitae nedir ve Ratitae sınıfında hangi türler bulunur ?
Ratitae uçamayan kuşlara verilen genel addır. En yaygın olarak bilinen türleri devekuşu (ostrich), Rhea ( G.Amerika) ve Emu(Avustralya)dır. Yandaki tablo ratitaelere ait türsel ayrımı göstermektedir. Soy ağacını görmek için buraya tıklayınız.

Devekuşu Damızlığı Nasıl Olmalı ?
Devekusu damizliklari idealde - ( proven breeders ) kendini ispat etmiş damızlık, (+ 5 yas), yani en az 2 sezon yumurtlamis olmalidir 2-3 yasinda alinan kuslarin kendini ispat etmesi icin en an iki sezon yumurtlamis ve canli civciv vermis olmalari gerekir. Damizliklarin ilk yilki verimleri bir sonraki yil icinde bir fikir verir. Bu nedenle bazı yatırımcılar sadece 1 sezon yumurtlamış ön-damızlıkları fiyatlarının daha düşük olmaları nedeniyle tercih ederler. Alınacak damızlığın en az bir sezon yumurtlamış olması gerekir.

Ne gibi yatırımlar gerekir ?
Damizlik aldiginiz takdirde ya kuluckahane kurmanız ve ekipman almaniz gerekir ya da kuluckahanesi olan baska bir ciftlikle anlasmali olarak uretim yapabilirsiniz. Kuluckahaneler uluslararasi standartlar ve yonetmeliklere gore dizayn edilmelidir. ( proje ve ekipman secimi hususunda devekusuonline danışmanlığından faydalanabilirsiniz ) Dusuk kapasiteli ciftlikler icin kuluckahane kurulmasi devekusuonline tarafından tavsiye edilmez. Damizlikla baslanildiginda ayrica civciv evi, genc kus ve damizliklar icin kamplar yapilmasi ve kamplarin etraflarinin tel orgu ile cevrilmesi gerekir.(Dizayn icin lutfen bize danisiniz.) Yumurtalar anlaşmalı bir kuluçkahaneye gönderilir ve civcivler bu kuluçkahaneden doğrudan alıcıya satılırsa civciv evleri yapmaya gerek kalmaz. Bu sistem G.Afrikada halihazırda çalışsa da Türkiyede alıcının stabl olmaması nedeniyle biraz zordur. Civciv ile ilkbaharda baslanildiginda sadece sundurma yaptirarak ciftligi kurabilirsiniz. Boylelikle sabit yatirimlariniz daha az olacaktir. Civcivleriniz en az 1,5 aylik olmalidir. Boylelikle olum riskleri minimuma indirilebilir. Çiftliğin bulunduğu coğrafi bölge ne kadar ılımansa yatırım masrafları o kadar az olur. Günlük civciv satın alınması ancak alıcı bu konuda tecrübeli ve yeterli tesise sahipse tavsiye edilir.

Arazi Nasıl Olmalıdır ?
Damizlik bir aile icin min. 1 donum ve idealde agaclikli alan gerekmektedir. Bu kuşlara mahremiyet sağlar. Ruzgarsiz, hafif egimli (± %5 ) , zemin çamur olmayacak yapida, damizliklar icin agaclikli, civcivler icin duz bir yapida olmalidir. Unutmayin damizliklariniz ne kadar kaliteli olursa olsun uygun olmayan iklim ve arazide veriminiz dusecektir.

Kaliteli Kuş Nasıl Seçilir ?
Damizlik ve civciv seciminde en onemli husus irk, pedigre raporu , orjin sertifikasi,kuşların beslenme şeklidir. Şayet kuşlar dengeli bir şekilde beslenmiyorlarsa o çiftlikten damızlık ya da kesimlik kuş almak sizin için riskli olabilir. Üreticiye beslenme ve kuşların sağlık durumları ile ilgili detaylı bilgiler sorun. Civciv aliyor iseniz civcivlerin akrabalık durumlarına iliskin belge/garanti/kayit olup olmadığını sorunuz. Kuş seçiminde muhakkak tarafsız bir danışmadan faydalanın. Unutmayın ödeyeceğiniz küçük bir meblag karşılığında kendinizi garantiye alabileceksiniz. Bkz. Etik Kodlar.

Irk Ne Olmalıdır ?
Alacaginiz hayvanin yüksek verimli olmasını istiyorsanız ya safkan afrika karasi (Pure African Blackneck) ya da mavi boyunlu kaliteli tavsiye edilir. Dünya damızlık piyasalarında ırk olarak daha çok Afrika Karası olarak bilinen ( African Blackneck ) tercih edilir. Et için üretimde her ikisi de ekonomik olarak kullanılır. Kırmızı boyunlular düşük verimleri nedeniyle kesinlikle tavsiye edilmez. Irk ne olursa olsun damızlık seçimi stsandartlara göre yapılmalıdır. Damizliklarinin ya da civcivlerinin ırkını gösteren belgeleri satıcıdan isteyin. İthalat belgelerini varsa arastirin. Damızlık seçiminde devekusuonline danışmanlığından faydalanın.

Her Genc Kuş Damızlık mıdır ?
(6 ay-1,5 yıl): Damizlik degil sadece damizlik adayıdırlar. Bu kuşların çoğunluğu kesimlik kuşlardır. Damızlık olabilmesi için seçim prosedürlerini başarıyla geçmelidirler.

Damızlıklar Kamplarda Hangi Şekillerde Tutuluyor ?
Yuksek verim icin damizliklar genellikle koloni icinde tutulur. Kayit tutulmasi durumunda damizliklarin ya ikili (1 erkek, 1 disi) ya da uclu(2 disi,1 erkek ) aile olarak padoklarda tutulmasi gerekir. G.Afrikadaki uygulama ilk 2 yumurtlama sezonunda kuşların ilk yıl 1+1 2.yılda 2+4 şeklinde tutulmaları ve daha sonra veriminden emin olunan kuşların koloniye alınması şeklindedir.

Devlet Teşviği Var mı ?
Devekusu yatiriminda devlet destegi bulunmamaktadir.

İklim Nasıl Olmalıdır ?
Devekuslari yari col hayvani olduklarından sicak iklimleri severler. Her ne kadar her ortama adapte olduklari soylense de Turkiye icin ideal yetistiricik sirasiyla Ege ve Akdenizin ic kisimlari, G.Dogu Anadolu, Marmara, Trakya ve İc Anadoludur. D.Anadolu ve Karadeniz bolgesi istisnalar haric iklim olarak uygun degildir. Özellikle 2 ayın altındaki civcivler ısı değişimlerine karşı hassastır.

Danışmanlık ve Fizibilite Nerelerden Alınabilir ?
Danışmanlık ve fizibilite çalışmalarını bu konuda ehil olan sektörü tanıyan ve teknik bilgisi yüksek firmalardan alın.

Üretim Karlı mıdır ?
Üretimin karlı olup olmadığı ancak bilimsel fizibilite çalışmalarından anlaşılabilir. İnternet üzerinde bulıunan basit hesaplamalar güvenmeyi neredeyse tamamı yanıltıcıdır ve gerçeği yansıtmaz.

Üretim Maliyeti Nedir ?
Çiftliginizdeki maliyetler damizlikla ya da civciv ile basladiginizda cok farkli olacaktir. Ciftliginizde kapali alan var mi, su, elektrik, egim, arazi yapisi,mulkiyet durumu vs. Bu hususlarin hepsi maliyetlerizi dogrudan etkilemektedir. Maliyetlerinizi detaylı bir şekilde görmek için fizibilite almanız gerekmektedir. Ayrıca çiftliğinize bir maliyet muhasebesi sistemi kurmanız gerekir.

Kuşların Bakımı Zor Mudur ?
Bakimi icin egitimli bir kisinin surekli ilgisi ve bir veterinerin disaridan destegi gerekmektedir.

Geri Alım Garantisi Var mı ?
Sektörde bazı firma ya da şahısların satın alma garantisi ile civciv, genç kuş ya da damızlık sattıkları ancak günü geldiğinde canlı hayvanları geri almadıkları ya da teklif edilenden çok düşük fiyatlar önerdikleri sektör içinde aktif olarak çalışan firmalar tarafından bilinmektedir. Devekuşu sektörünün yeni bir sektör olması sebebiyle alıcıların noter tasdikli satış sözleşmelerine itibar etmemeleri ve geri alım garantisi veren firmalardan banka teminat mektubu istemeleri tavsiye olunur. Devekuşu güncel bölümümüzden spekülasyon bölümünü ziyaret edin.

İnternetteki bilgiler ne kadar gerçekçi ?
Alıcılar internette verilen bilgilere şüpheli yaklaşmalı ve sektör hakkında güvenilir bilgi almak için danışman şirketlerden bilgi almalıdır. Aksi takdirde kasıtlı bir şekilde yalnış yönlendirilebilirsiniz. İnternet üzerinde birçok web sayfası güncellenmemektedir ya da sayfayı açanların şirketi dahi yoktur. Satın almalarda kesinlikle fatura isteyin. İnternet üzerinde resmi bir kontrol olmadığı için birçok şahıs ya da firma spekülatif haber yaymakta ve bundan menfaat sağlamaya çalışmaktadır.

Canlı Hayvan Fiyatları Nedir ?
Fiyatlar kuşun ırkı, yaşı,verimi, miktar,odeme sekli,sezon gibi etkenlere bagli olarak degismektedir.
Ortalama fiyatlar ;
Damizlik Yerli, muhtelif ırk (+ 3 yas): ± 1.200 - 2000 USD
2,5 aylik: ± 150-200 USD
1,5 aylik: ± 100-150 USD
3-7 Günlük: ± 60 USD civarındadır.
Fiyatlar hakkında detaylı fiyat bilgileri için Ana Sayfamızda Borsa bölümünü ziyaret edin.

ET ve ET Fiyatları Nedir ?
Türkiyede kesimlik bir kuş (10-14 ay) ± 250- 300 USDden alıcı bulabilmektedir. Bir kesimlik kuştan net
± 33-35 kg et çıkmaktadır. Toplam ortalama sicak karkas ise (kemikli) 50 kg civarindadir.
Kemiksiz et fiyatları ± 15-18 USD arasındadır. ( Temmuz 2003 itibarıyla )

Yurt Dışında bir kesimlik kuşun fiyatı ne kadardır ?
Kesimlik bir kuşun fiyatı yurtdışından ortalama ± 200-300 USD arasındadır.

Kuşlar nasıl beslenmektedir ?
Genellikle çiftlikler kendi yemlerini premiks (vitamin mineral destekleyici) satın alarak ve arpa, yonca, soya fasülyesi küspesi gibi yem maddeleri ile karıştırarak hazırlamaktadır. Ureticilik yapacak iseniz bilimsel rasyonlara gore hazirlanmis bu ekonomik premiksleri kullanarak kendi yeminizi karmak ya da bu premiksleri kullanan hazır yem fabrikaları ile çalışmak durumundasiniz. Yaygın ve yanlış kanının aksine devekuslari sadece yonca yemezler. Dengeli beslenme kaliteli, kesintisiz ve etkili uretim icin olmazsa olmaz şarttır. Beslenme ile ilgili bilgi için www.fanuscilliers.com veya www.kartalkimya.com adresinden bilgi alınabilir. www.fanuscilliers.com sayfasında Türkçe bölüm mevcuttur.

Yem Maliyetleri Nedir ?
Yem kullanılan kaliteye göre değişmektedir. Bazı üreticiler maliyeti düşürmelk için kuşlarına kalitesiz ve dengesiz yemler yedirmektedir. Bu ise bir üretici için intihar anlamına gelir. Dengeli diyetle beslenen bir kesimlik kuşun maliyeti 100 USDnin altındadır. Unutmayın ! Kuşlarınıza ne verirseniz onu alırsınız.

Yemlere Premiks (Vitamin&Mineral Destekleyicileri) Katmak Zorunda mıyız ?
Şayet yem hazır fabrikadan alınmıyorsa bu durumda kaba yem ( arpa, yonca, soya küspesi, kepek vs. ) uygun bir şekilde premiks üreticisinin tavsiyesi doğrultusunda premiks ile karıştırılmalıdır. Aksi takdirde vitamin&mineral ve aminoasit vs. dengesizliği/eksikliği nedeniyle üretim kayıpları yaşanır ve çiftlik karlı çalışamaz.
Beslenme hakkında detaylı bilgi almak için Makaleler bölümümüzü ziyaret ediniz.

Canlı hayvan ya da herhangi bir devekuşu ürünü ihracatı var mı ?
Düşük miktarda da olsa canlı hayvan ve dekoratif yumurta ihracatı yapılmaktadır. Ancak kesimlerin düzenli olmaması nedeniyle et,deri ve tüy ihracatı yapılamaktadır.

Devekuşunda dünyanın en büyük üreticisi kimdir ?
Dünyanın en büyük üreticisi G.Afrikadır. Neredeyse dünya üretiminin yarısı G.Afrika tarafından yapılmaktadır.

Devekuşu ne zaman kesilmelidir ?
İdeal kesim yaşı 10 aydır. Bazı üreticiler 12-14 aya kadar yaymaktadır. Ancak yem maliyetleri arttıracağından sürenin uzaması tavsiye edilmez.

10. ayda ve daha sonra yem dönüşüm oranı nedir ?
10. ayda yem dönüşüm oranı 4-4.4. civarındadır. 12. aydan itibaren bu oran 7 civarına çıkmaktadır.

10 aylık kesimlik bir kuşun ağırlığı ne olmalıdır ?
10 aylık bir kuşun ağırlığı ± 95-100 kg olmalıdır.

Bazı üreticiler AB ülkelerinden getirdikleri melez ve/veya mavi boyunların kesimlik kuşlarının 200 kg üzerinde geldiğini belirtmektedirler !
Bu bilgi tamamen ya bilgisizliğe ya da kasıtlı bilgi çarpıtmasına dayanmaktadır. Dünyada hiçbir ırk, verimsiz kırmızı boyun dahil 10 ayda bu ağırlığa ulaşamaz. Bu bilgiler daha çok kuşunu satmak isteyen üreticinin kasıtlı ya da kasıtsız olarak yalnış bilgi vermesidir. Dikkate alınmaması gerekir.

Devekuşunun Tarihçesi Nedir ?
Devekuşu yaşayan en büyük kuştur ve çöl/yarı çöl ikliminden gelmesine rağmen çok farklı iklim koşullarına uyum sağlayabilir.

60 milyon yıl öncesine ait devekuşu fosilleri bulunmuştur. Batıda Akdeniz, Doğuda Çin ve Kuzeyde Moğolistandan 1 milyon yıl önce Afrika kıtasına göç etmiştir.

Coğrafi dağılımına göre farklı devekuşu türleri vardır. ( bkz. Çiftlik yönetimi ) Güney Afrikadan ilk devekuşu tüyü ihracatı 1863 yılında yapılmış, 1860da tel çitin üretilmeye başlanması ve yoncanın yetiştirilmesiyle ve en önemlisi 1863 yılında Güney Afrikalı Arthur Douglassın ilk devekuşu yumurtası kuluçka makinasını icat etmesiyle da Güney Afrikada profesyonel devekuşu yetiştiriciliği başlamıştır. Başlangıçta yalnızca tüye dayanan bu sektörde, 1913 yılında devekuşu tüyü, Güney Afrikanın toplam ihracat kalemleri arasında 4. sırayı almaktaydı ve toplam çiftlik sayısı 77.600 idi. Ancak 1. Dünya Savaşı ve otomobilin icatı ve buna bağlı olarak modanın değişmesi, aşırı üretim ve pazarlamadaki eksiklikler nedeniyle, sektör 2. Dünya Savaşına kadar sancılı dönemler geçirmiştir. Devekuşu yetiştiriciliği için oluşturulan geniş yonca tarlaları ve geliştirilen modern sulama metodları Güney Afrika tarım sektörünün gelişmesinde de hayati önem taşımaktadır.

Sektörün tekrar canlanması 1945de Klein Karoo Tarım Kooperatifinin kurulması ile birlikte başlamış ve 1963de dünyanın ilk devekuşu kesimhanesi ve 1969da ilk devekuşu deri tabakhanesinin kurulmasıyla Güney Afrika devekuşu yetiştiriciliğinde liderlik koltuğuna oturmuştur ve halen devekuşu yetiştiriciliğinin dünyada en yoğun ve profesyonelce yapıldığı tek ülke olma ünvanını elinde tutmaktadır.

 • Devekuşu dünyada en hızlı koşan 2.hayvan, 2 ayaklı olarakta 1.kayvandır. ( 70 km/saat )

 • Devekuşları ratitae sınıfındadır ve uçamazlar. Diğer ratitaeler Emular ve Rhealardır. Bunlar devekuşundan daha küçüktür.

 • Devekuşu derisi dünyadaki en değerli derilerden biridir.

 • Devekuşlarının özellikle evcilleştirilmiş olanlarının soyunun tükenme tehlikesi bulunmamaktadır. Dünyada yaklaışık 2.000.000 devekuşu olduğu tahmin edilmektedir. Ancak kırmızı boyunlar CITES kapsamına alındıklarından ticareti yasaktır.

 • Diğer Kısa Bilgiler
  Devekuşu neredeyse tüm iklimlere adaptasyon sağlar ancak verim değişkenlik gösterir.

 • Devekuşları başlarını toprağa gömmez.

 • Devekuşu bir sezonda ortalama 50-100 arası yumurta yumurtlar.

 • Her ne kadar gün aşırı yumurtlasa da belli dönemlerde dinlenme ihtiyacı duyar.

 • Yumurtalardaki döllülük ve çıkım oranları damızlıkların kalitesine, beslenmeye ve üreticinin çiftlik yönetim becerisine bağlıdır. Döllülük oranı %50-95 arasında değişir. Çıkımda da benzer oranlar vardır.

 • Kuluçka süresi 42 gündür.

 • Ortalama bir civciv yumurtada çıktığında 850-950 gr ağırlığındadır.

 • Devekuşunun ağırlığı ortalama 110-130 kg arasında cinsiyete göre değişmektedir.

 • Devekuşları 50-70 yıl yaşayabilir, 15-20 sene damızlık olarak kullanılabilirler.

 • Devekuşları cinslerine göre dişileri en erken 2 yaşından itibaren ,erkekleri 3 yaşından itibaren ergenliğe ulaşır.

 • Devekuşları genelde saldırgan değildir. En uysal ırk G.Afrika karasıdır. Kırmızı boyunları yönetmek zordur.

 • Devekuşlarında çiftleşme vücut ağırlığı ile ters orantılıdır. Devekuşu ne kadar büyükse çiftleşmesi o kadar azdır. Bu nedenle en verimli ırklar sırasıyla Afrika Karası ve daha sonra mavi boyundur.

 | Puan: 8,5 / 2 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

BARIŞ { 15 Mart 2011 11:58:19 }
DEVEKUŞU YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM BU KONUDA DEVLETİN HERHANGİ BİR DESTEĞİ VARMIDIR. TÜRKİYEDE DEVEKUŞU ETİNE OLAN TALEP NASILDIR BU KONUDA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM
necati { 23 Haziran 2010 00:33:15 }
çok geniş ve anlaşılır bir yazı ile ele almışsınız tebrikler
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun387 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI