Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ veya annem hakkında birkaç söz...

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 15 Yorum | Okunma 3950 Okunma | 11 Mart 2008 17:37:52

Yunus Ağabey'e Teşekkürler...

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

(veya annem hakkında birkaç söz)

 

Annem!

 

Arkadaşlar, başkalarının adet haline getirdiği ve bizim de hemen kabullendiğimiz güya bu özel günün anısına, naylon poşet içerisinde karanfil çiçeği dağıttılar. Önce naylon olmalı diye düşünmüştüm ancak canlı bir çiçek olduğunu sonradan anladım. Çiçeğe ve poşet içerisine iliştirilmiş  kartvizite bakarken seni düşündüm.

 

Kim bilir, yine o soğuk günlerden bir günün akşamında sobayı tutuşturmakla meşgulsün. Biliyorum, ablam rahmetli olunca bu işte sana kaldı. Senin ilgine muhtaç gariplere ihtimal çorba hazırlayacak, yanına da patatesli pilav yapacaksındır. Diğer odadaki televizyondan spikerin özel gün anonsu belki dikkatini çekmeyecek, çekse bile anlamsız bakışlarını fazla tutmayacaksın, biliyorum.

 

Anne!

 

Müdür Muhammed’in kızı olarak dünyaya geldin. Öz, üvey epey kalabalık bir kardeşler topluluğu içerisinde öylesine büyüdün işte. Daha çocukluğunda zeki olduğunu herkes görmüştü. Güzeldin. Gür siyah saçların omuzlarına kadar uzamıştı. Ancak henüz ondördündeydin ki evlendirdiler seni teyze oğlunla. Evlenmek nasıl bir şeydi böyle anne, bir kapı, bir pencere bir de dam sahibi olmak mı? Bilemem ki o günleri sen yaşadın. Henüz onbeşinde çocuk sahibi olmayı nasıl anlayalım, nasıl anlatalım anne! Fazla kalamadınız dedemlerle, ayrıldınız. Hani içi hışırla doldurulmuş bir yatak bir yorganla. Yokuş başında, kapısı ve penceresi olmayan şu yığma yapıda kaldığınızı söylemiştin bir defasında.

 

Henüz hayatın başlangıcındaydın ama hayata dair ne çok şeyi, hem de kısa sürede öğrenmeye başlamıştın, anne. Ayrı bir ev, artan çocuk sayısı… Bu çark nasıl döner? Babamın gündelikçiliği evi geçindirmeye yeter mi? Yetmez . O halde? Sen de çalışacaktın. Çalıştın da. Hem de ne çalışma. Balıkçıgillerin bahçe işleri senden sorulur, icara dut ağaçları alınıp dut, pekmez yapılır. Evlere, düzgününden sıva çekilir. İnek beslenir, süt satılır. Akrabaların ekin tarlalarına yardıma gidilir, birkaç külek buğday için…

 

Bu kadar mı? Değil tabii ki. Babamın gurbet yılları başladığında senin meşakkatin daha da arttı. Aynı zamanda babamız da olmuştun. Zayileri saymazsak, henüz kırkında dokuz çocuk annesi olmak? Şimdiki zamanlara bunu nasıl anlatalım anne! Gülümsediğini hayal ediyorum. Ne diyeyim, haklısın.

 

İmtihan insanı olmak zor olsa gerek  anne. Sanki zorlu bir sınava tabi tutuldun. Niye yalan söyleyeyim; çoğu insanın daha başlangıçta su koyuvereceği zorlu bir imtihana…bunu  nasıl başardın, biraz anlatır mısın, anne. İman, sonsuz bir sabır ve tevekkül diyelim mi? Yılmamak, ama hiçbir zaman. Sürekli veren olmak. Belki de senin en büyük özelliğin bu, anne. Hiç kendin için bir şey istedin mi, sanmıyorum. Söyler misin anne, sahibi olduğun eşyalardan konu komşunun kullanmadığı ne vardı? Bunlar seni anlatmaya yetmiyor, biliyorum. Hangi sözcükleri çağırsam, hangilerini üstatlardan ödünç alsam bilmiyorum ki…

 

Evet, uzak diyarlarda seni düşündüm anne. Eminim ki, henüz birkaç aylık bebekken bombalara uyanan Filistin’li çocukların annelerini de düşünüp ağlıyorsun. Hatta, çöllerde sırtında kemik yığını taşıyan Afrika’lı annelere de bakıp o beyaz yemenine göz yaşlarını siliyorsun. Göz yaşların neleri anlatmaz ki anne. Sabahı olmayan gecelerde dertlerini, hüzünlerini o göz yaşlarına akıttın, bilirim anne.

 

Yaktığın soba çoktan söndü. Mart ayının ayazı odayı soğuttu. Sen, bir ara kalktın, gariplerin üzerlerini kontrol ettin ve yattın. Sağına döndün. Beyaz yemeninden dışarıya bir tutam ak saçın düştü. Küçük bedenin yatakta kayboldu. Üzerini gecenin solukları kapladı.

……………..

Bilirim, anne! Şükürle uyanacaksın. Hayat senin için yeniden başlayacak. Yine başkaları için gününü geçireceksin. Ama hiç serzenişte bulunmayacaksın. Anne, diyorum ki, bir gün ansızın çıkıp gelsen. O masum gülümseyişinle bana baksan. Sonra, boynuna düşüp doyasıya ağlasam. Bilirim, dayanamazsın sen de ağlarsın. Rahat edemeyeceksin ama baş köşeye otursan, sana hiç olmazsa biraz hizmet etsem. Şu betonarme yapı bir insan görse de mahcup olsa. Olmaz mı anne, gelemez misin? Seni çok özledim.

…………….

Hamiş: eli nasırlı annelerin ellerinden öpüyorum. Onlar her türlü övgüye ve taltife layıktırlar.  Ayaklarının altında bulunan cennette, onlarla buluşmak niyaz ve temennisiyle…

 

 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Hidayet Takçı { 07 Ağustos 2009 16:41:13 }
Halamın vefatı vesilesiyle yeniden bir kez daha okuduğum bu yazı beni ziyadesiyle duygulandırdı. Mezarında rahat uyu sevgili halam.
muhammet öztürk { 18 Nisan 2008 11:37:20 }
Teşekkürler Yunus Abi " şu sanal alem bir yazı gördü ve utandı" sanırım. selam ve dua ile.
Zuhal EMRE { 22 Mart 2008 16:13:50 }
Merhaba Amca;
Babaannemi ne kadar da güzel anlatmışsın. Gerçekten bende onun sabrını hep taktir etmişimdir.Yazılarının takipçisiyiz..
Selamlar...
Burhan Emre { 20 Mart 2008 01:08:28 }
Kardeşim Yunus,bizleri hayatın her türlü zorluklarına karşı cesaretle direnerek hayata hazırlayan bundada başarılı olan,annem hakkındaki yazını göz yaşları içerisinde okudum.Senin kalemine sağlık.Canım anneminde ellerinden öpüyorum. Ayrıca tüm annelerin.
Habip BEDİR { 17 Mart 2008 15:34:54 }
Elleri doyasıya öpülesi canım anneannem...dayım senin hakkında kalem oynatmış biliyor musun...senin iliklerine kadar yaşadığın şeyleri biz sadece okuyor yada konuşuyoruz...sen bunlardan habersiz çile ızdarap yüklü hayatı yaşamaya devam ediyorsun...rabbim belkide cennete alırken bunları vesile kılacak ne dersin...kader teslimiyet sabır zirve olmuş sende...nasırlı buruşuk ama sıcacık mübarek ellerinden doya doya öpüyorum....canım dayım ellerin dert görmesin yazından dolayı teşekkür ediyorum...işlerin yoğunluğundan net e dahi giremiyorum...yazılarınla soluklanıyorum..yakında bende yazılarımı paylaşmak istiyorum...dua ile....Habip BEDİR
osman takcı { 14 Mart 2008 13:41:58 }
BÖYLE BİR YAZIYI KALEME ALDIĞIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM YUNUS ABİ.YÜREĞİNE SAĞLIK. YAZIYI OKURKEN AĞLADIM. SAYGILARIMI SUNUYORUM .SENİN VE HALAMIN ELİNDEN ÖPERİM
M.Bulut { 14 Mart 2008 11:04:43 }
Yaşadığı her özgürlüğün getirdiği ekstra köleliklerle ayakta durmaya çalışan günümüz çağdaş kadınlarına yazınızı ve anadolu kadınını tekrar ve tekrar okutmak gerek.Başta anneannem Şemsi Başpınar ve babaannem Asiye Toprak , kıymetli annenizin ve diğer şefkat kahramanlarının ellerinden öpüyor ,yollarından gidebilmek dualarıyla teşekkür ediyoruz.
Zeynel TAKCI { 13 Mart 2008 17:47:58 }
Yunus abi, yine yaptınız yapacağınızı...Yazınızı ağlayarak okudum...Bana rahmetli annemi hatırlattınız...Lutfiye halamla annemin öyle benzer yanları vardı ki...Anneme Allahtan rahmet, Lutfiye halama uzun ömürler diliyorum...
Musa Takçı { 13 Mart 2008 12:23:07 }
Saygıdeğer kardeşim, yazınızı büyük bir keyifle,aynı zamanda içimde bir şeyler sızlayarak okudum. Aslında bu yazınızla "Anadolu Kadını"nı anlatıyorsunuz. Anadolu Kadını'nın zorluklar karşısında yılmadan,vaz geçmeden nasıl da mücadele ettiğini gözler önüne seriyorsunuz. Başta yazıya konu olan halamın ve tüm cefakar annelerin ellerinden öpüyorum.
selamlar...
İsmail { 13 Mart 2008 11:52:21 }
Anne, Annem, Anacığım diyebildiğimiz şefkat, merhamet, sevgi sığınaklarımızın olduğu medeniyetin, milletin, ümmetin evlatlarıyız.

Kadınlar günü? bizim kadınlarımızın günü olamaz, batı medeniyetinde aile yok annede... onlarda kadın var, kadınlarda reklamlarda güzellik yarışmalarında, fıtratına aykırı bütün sektörlerde kadının ruhu, bedeni israf edilmektedir.

Fedakar, çilekeş, sabırlı, zorluklara dayanma kudreti olan, vatanı için evladını cepheye elini kınalayarak gönderen topluma, değerlerine sahip analarımızın olduğu bir toplumda yaşamak gururumuz, iftiharımız. Lütfiye halamın ve bütün analarımızın saygıyla ellerinden öpüyorum.

Yazınızla analarımıza karşı muhabbetimizi, saygımızı duygularımızı inkişaf ettirdiniz, Allah razı olsun.

Saygılarımla
Diğer Sayfalar: 1. 2. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun256 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI