Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

"Suçatı Yazıları" Kitabı

Kategori Kategori: Güncel Olaylar | Yorumlar 5 Yorum | Okunma 2043 Okunma | 05 Mart 2008 08:34:32

Emrullah Hoca'mıza Teşekkürler...

“Suçatı Yazıları” Kitabı

 

   “Bütün kitaplar tek bir kitabı daha iyi anlamak için okunur” ifadesi öğrencilik yıllarından hatırladığım bir yayınevinin çok beğendiğim bir sloganıydı.

   Değerli dostlar, Suçatı Haber’in işleyişi ile ilgili ve geleceğe dönük ne gibi çalışmalar yapabileceğimiz hususunda Hidayet Bey ile sürekli bir görüş alış verişi içerisindeyiz. Yakın bir geçmişte Suçatı Haber adına bir dergi çıkarma fikri ortaya atılmıştı. Ancak derginin süreli olması, muhtemel ekibin farklı şehirlerde yaşayan kişilerden oluşması gibi çeşitli sebeplerden dolayı bu gerçekleşememişti. Ancak daha sonra Hidayet Bey ile yaptığımız görüşmelerde ve Musa Hoca’nın da teklifiyle bir kitap basma fikri ağırlık kazandı. İnşallah gerçekleşirse “Suçatı Haber Yazıları” veya “Suçatı Yazıları” adıyla bir kitap çıkarmayı düşündük. Kitap, dergiye göre daha derli toplu ve kapsamlı olduğu için elimize kalıcı bir eser geçecektir diye düşünüyoruz.

 

   Bu kitabın muhtevası için düşündüğümüz yazılar şu an elimizde fazlasıyla mevcut. Çok değerli yazarlarımız, her biri ayrı güzellikte yazılar kaleme almışlar. Bize düşen ise bunları bir araya getirip kitaplaştırmaktır. Gerçekleştiği takdirde Suçatı Haber ailesi olarak övüneceğimiz bir eser ortaya çıkacağını düşünüyorum. Kitabın içeriği ile ilgili olarak Hidayet Bey benden bir liste istemişti. Ben de yazıları kategorilere ayırarak bir liste hazırlamıştım. Oluşturduğum bu liste şu an teklif aşamasındadır. Arkadaşlarımızın yeni teklifleriyle ilaveler veya çıkarmalar yapılabilir. Ben, herkesin bu kitapta bir katkısı olsun diye yazı türlerini oldukça geniş tutmak istedim. Tahminlerime göre kitabın hacmi 200-250 sayfa olabilecek. Bu liste kabul görmezse bir teklifim daha var. Her yazar yayınlanmasını istediği kendi yazılarından en az beş, en çok on yazısını sitemizin mail adresine atabilir. Şu anda sitede yayınlanmamış fakat kitabın basım aşamasında yayınlanacak yazılar da eklenebilir. Ayrıca, kategorilerin ve içindeki yazıların sırası değiştirilebilir. İnşallah muvaffak oluruz. Selamlar.

 

Portreler:

Osman: Bozgunda Fetih Gören Adam, Yemende Sivaslı Bir Destan Kahramanı Mihrali Bey, Suyun Destanını Yazan Adam, Âşık Veysel, Tonuslu Talibi Coşkun, Sivas’ın Kutup Yıldızı Ali Şahin Canozan. Emrullah: Postacı Turan Amca. Yunus: Tüccar Süleyman. Tatar: Köyümüzün Gülleri, Eşe Bibi, İlklerin Adamı

 

Denemeler:

Musa: Yazma Süreci, Öz Güven Duygusu. Canip: Beklemeye Değer Tek Şey Ölümdür, Söylenenler ve Gizlenenler. Osman: Kırık Hayatlar, Yaşam Korkunç Bir Incinmedir. Emrullah: Anadolu’nun Romanı. Yunus: Otobüs Terminalleri ve Yolculukları Emine: Gül ile Bülbül

 

Mekânlar:

Hidayet: Eski Suçatı Kasabası veya Telin Köyü. Osman: Kültür Şehri Sivas, Taşhan. Emrullah: Suçatı Sözlüğü. Tatar: Çeşmelerimiz

 

Mevsİmler:

Osman: Nisan Işte, Eylülsem Istemeden Kırılıyorsam. Goncagül: Yeşil Kasabam Hangi Elbisesini Giydi. Emrullah: Kar Düşünceleri, Kardeş Düşünceleri, Güz. Yunus: Kar

 

AnIlar:

Musa: Sen Hiç Öğretmene Benzemiyorsun, Ah Kadir Ah. Emrullah: Telinli misin Hemşerim? Yunus: Sel, Çoban Sami, Matematik ve Ben. Tatar: Lastik Ayakkabı.

 

DInI YazIlar:

Ebubekir: Edeb, Bedenin Zekatı, Allah’ı Ne Kadar Seviyoruz, Azrail’in Kastı Canadır. Nurdan: Acizlik Mucizesi. Münevver: Hizmetkarlarımız ve Ücretleri

 

Şİİrler:

Musa: Yaşamayı deneme, Çocukluk Yılları, Hikayemiz, Feyruza: Gece Kuşu, Göresim Geldi, Sen Varsın, Kalsın, Gideyim, Bu Dünya Ölür mü. Emrullah: Sevdiğim Kokular, Istanbul’a Dair, Ebubekir: Insan. Tatar: Harmanyeri, Giderim, Nerede, Gelin Bacı. Ahmet: Toprağım Ilim ve Sancağım Adına

 

Mİzah:

Selim: Neydiyirsiniz Dineliyirmisiniz, Ebemin Boz Eşeği, Acı Çekirdek Suyu, Kendinden Kıyas Biç Hasan Kirve, Ocağına Düşüyüm Memmed.

 

Emrullah TOPRAK

Melikgazi/KAYSERI

 | Puan: 2 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Hidayet Takçı { 10 Mart 2008 01:37:47 }
Abi şimdi ben ne diyeyim, sen benim büyüğümsün. Tek diyeceğim var birbirimizi dinlemediğimiz, yanlış anladığımız veya seni suçladığımız yok. Bazı konularda farklı düşüncelerimiz olabilir ama düşünme yeteneği olan herkesin bir düşüncesi olacaktır. Bir de dini hikayeler ve mizah kategorileri eğer genelleştirme yapılırsa anı-hikaye kategorisine girer ama biz daha detay kategorilerden bahsettiğimiz için onları ayrı birer kategori olarak düşünüyoruz. Saygılarımla.
Musa Takçı { 10 Mart 2008 01:02:05 }
hidayetçiğim, kategori önerisinde dini hikayeler ve mizah olmayacak diye bir şey söylediğimi hatırlamıyorum. dini hikayeler dediğimiz benim önerdiğim "anı- hikaye" kategorisine girmiyor mu? yine aynı şekilde mizah dediğiniz, yaşanmış hikayeler olup yine "anı- hikaye" türüne girmiyor mu? lütfen biraz daha dikkatli olalım birbirimizi dinlerken. kitap isterse 500 sayfa olsun... galiba benim söylemek istediğim anlaşılmıyor.içerik iyi olsun demem ,daha titiz davranalım demem suç mu? ve yayımlanan yazılar ciddi bir denetime tabi tutulmuyor derken, kastettiğim (bir edebi metnin taşıması gereken özellikler yönündendi). ve şunu da unutmayalım, fikir alış verişinde birbirimizi iyi dinlemek,anlamaya çalışmak ve yeni çıkış yolları bulmak zorundayız. sonuç olarak şunu söylüyorum.sitede yazan her arkadaş elbette ki yer olmalı bu kitapta ama en güzel yazılarıyla.
Emrullah TOPRAK { 10 Mart 2008 00:59:55 }
Değerli Musa Hocam,
Gerek kitabın muhtevası gerekse yazıların niteliği konusundaki endişelerinize katılmamak elde değil. Ancak bunlar halledilemeyecek mevzular da değil. Elbette ki yazılar ciddi bir denetimden geçirilerek yayınlanmalı. Bendeniz daha önce de sitedeki yazıların, yayınlanmadan önce bir denetime tabi tutulması gerektiğini ve bunun için de sizin isminizi önermiştim. Ancak kurumsallaşamadığımızdan dem vuruldu ve iş orada kaldı. Eğer kitap çıkarma gibi bir teklifte bulunuyorsak buna kör-sağır muhabbeti diye bakmadan elimizi direkt işe katmalıyız. Zaten bu iş ancak ehil kişiler vasıtasıyla olur. Yazılar nitelik yönünden iyi bir incelemeye tabi tutulursa kitabın hacmi 200 olmaz da 150 olur, bu da mümkün. Ayrıca maddi külfeti var, sponsorlara ihitiyacımız var vs. Selamlar.
Hidayet Takçı { 09 Mart 2008 22:54:23 }
Saygıdeğer Musa Ağabey,
Sitemizde yayınlanan yazılar denetime tabi tutulmamış olsaydı inanın çok abuk subuk şeyler sunardık cümle aleme. Sitemizdeki yazılar tahmininizin üstünde bir denetimden geçen yazılar. O konuda siz ve herkes rahat olabilir düşüncesindeyim. Eğer kitapta yer almasını istemediğiniz kategorilerdeki yazılar size yazıların denetimden geçmediği gibi bir izlenim veriyorsa inanın o konuda da elimizden gelen denetimi yapıyoruz.
Ayrıca sitede kör ve sağır kimse göremiyoruz o yüzden “Körler sağırlar birbirini ağırlamayacak ”.
Fikirlerinize saygı duyuyorum ama Emrullah Hocamın önerisini daha doğru buluyorum. Yani kitabımızın boyutu 200-250 sayfa civarında olmalı ve bence kategoriler içinde de dini hikayeler, mizah gibi kategoriler de olmalı. Bu kitap nasip olursa SuçatıHaber yazıları kitabı olacağı için bu kitapta mümkün olduğu kadar fazla renk olmalı.
Son söz olarak; özellikle kitapta yer almasını önerdiğimiz arkadaşlar lütfen konuya biraz daha ilgili olup fikirlerini söylerlerse kitabımızı bir an önce yayına hazır hale getiririz.
Musa Takçı { 09 Mart 2008 20:12:10 }
Kitap çıkarma fikrini ileri sürenlerden biri olarak Emrullah kardeşimizin yapmış olduğu teklif çerçevesinde düşüncelerimi dile getirmek istiyorum.
Öncelikle kollektif bir kitap çıkarma olayının kolay bir şey olmadığını unutmamız gerekir.Ama bunun bir şekilde aşılacağı kanaatindeyim. Yalnız kitabın hacmi ve kategoriler konusunda benim de tekliflerim olacak.
Kitap,sonuçta yarına kalacak bir belgedir.Çıktıktan sonra pişmanlık yaşamamak için özellikle içerik konusunda titiz davranmalıyız. "Körler sağırlar biribirlerini ağırlar." pozisyonuna düşmemeliyiz. Şunu untmayalım ki, bu sitede yayımlanan çalışmalar, hepimizin de bildiği gibi ciddi bir denetime tabi tutulmadan yayımlanıyor. Durum böyle olunca burda yayımlanan her çalışmanın niteliği konusunda oturup düşünmeliyiz. Sitedeki yazılara biraz "o gözle" baktığımda 200-250 sayfalık bir kitap göremiyorum.
Kategorilere gelince: Deneme, Anı-Hikaye, Makale, Portre ve Şiir olarak 5 ana kategoride toplamak daha sağlıklı olacaktır.
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun260 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI