Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

İstanbul'dan Telgraf Var

Kategori Kategori: Güncel Olaylar | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 1977 Okunma | 09 Şubat 2008 23:51:41

Emine Hanıma Teşekkürler...

İSTANBUL'DAN  TELGRAF VAR

Ailece hafızamızda yer eden en önemli anılardan biri de abimin İstanbul'da okuduğu yıllardı. Gitmesi  gelmesi  bizim için en büyük olaydı. Daha o yıllarda hasret kahvesinin acı acı yudumlamışdık. Abimin tatil dönüşü bayram olurdu, belki bayramlarda o kadar sevinmezdik .

     İlkokuldaydık, öğle teneffüsü için dışarı çıkmıştık, su içmek için okulun bahçesindeki  çeşmenin  başına  vardım. Nerden geldi anlamadım, (Dalpala)Zeynep bibiyi yanıbaşımda gördüm. Hasbihalden  sonra; “eyi abin de gelmiş, gözün aydın” dedi. Ben daha dururmuyum, soluğu evde aldım. Eve varınca, haberin yanlış anlamadan kaynaklandığını öğrenmek benim için büyük bir hayal, kırıklığı oldu. Yorgun  üzgün tekrar okula döndüğümde, tabi öğretmenden nerde kaldın azarı işittim.

        Abim yaz tatillerine döneceği zaman, şimdiki gibi cep telefonu olmadığı için telgraf gönderirdi. Ben şu gün geliyorum diye. Biz de tabi o günü tam bilemezdik. Telgrafın geldiği gün gelecek zannederdik. Şimdi kaldırdılar, Güley gilin Kezban Yurtseven'in kapısındaki su deposunun üstünde beklerdik. Umudumuz bitip öğlen olup güneş tepemize dikilip, birazda acıkınca, üç kardeş üzgünce evin yolunu tutardık. Evden de bu sefer karnımızı doyurduktan sonra, kamışlok da inek yaymaya gönderilirdik .

   Kısıtlı imkanlara rağmen az bir şeyle mutlu olmasını bilirdik. Tabi o zamanlar İstanbul'a  gitmek bizim için hayal olduğu için gözümüzde çok büyütürdük. İnsan ulaşamadığı bazı şeyleri çocuklukta gözümüzde çok büyütürdük .Bizim yaşadığımız çocukluk daha güzelmiş, en azından hayat kaygısı yoktu.

Bir anımı daha yazmadan edemeyeceğim. Yaz aylarında herkes gibi bizde yoğun olurduk. Ev yapmak ve bahçedeki kaysılarımızı  toparlamak bayağı meşgul ederdi. Sabahleyin anam erkenden kaldırır; “kız olan yatmaz git çayı hazırla” diye emir verirdi. Bende erken kalkmanın siniri ile islim ocağının duvarına kömürle benden sonraya kalanlara lakap yazardım . Tabi bu alışkanlık oldu .

Herkes yazmaya başladı. Tabi herkesten önce kalktığım için çoğu zaman ben yazardım, sofranın başında o yazıyı kim yazdı? tartışması yapılırdı. Ben sesimi çıkarmazdım. Mesaj panosu bana bu hatırayı hatırlattı…

EMİNE TOPRAK

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

M.Bulut { 12 Şubat 2008 13:44:22 }
Halacığım duyguların yine coşmuş.O zamanlar her anımız anıydı,olaydı.Belki tv yoktu vakit bereketliydi ,daha özgürdük,bağlıydık birbirimize...Şimdilerde you tube yi takip etmiyorsan sohbet bile edemiyorsun .Samimi dulguların hepimizi hoşnut etti.Mesaj panosu benzetmen de güzeldi.selamlar
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun1166 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI