Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Haftalık Değerlendirme III

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 4 Yorum | Okunma 1823 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 26 Kasım 2007 12:33:34

Mevsim sonu...

Haftalık Değerlendirme III

 

Bir ayın, hatta bir mevsimin daha sonuna geldik. Nasip olursa çok yakın zamanda kış mevsimine gireceğiz hayırlısı ile. İnşallah bu kış mevsimi özellikle kar yağışı açısından bereketli olur da yine yazın susuzluk derdiyle dertlenmeyiz. Çünkü bizler hemen en ufak bir problemde aciz kalıp korkuya kapılıyoruz.

 

Kış mevsimi deyince aklıma çocukluğumda yağan karlar, yanan sobalar, pişen patatesler ve patates içine karıştırılan yağlı peynirler geliyor. Ne güzeldi o günler. Tabi kar yağınca yerimizde duramaz ve hemen birer kızak ayarlar kimi zamanda merdivenleri kızak haline getirir onunla bütün mahalle karda kayardık. Geçmişe herkes gibi bende özlem duyuyorum ama bir taraftan da şunu düşünüyorum, bizler istedikten sonra bazı şeyleri yeniden canlandırmak mümkün aslında.

 

Şöyle karlı bir hafta (rabbim nasip ederse) iş yerinden izin alıp memlekete gideceksin. Ondan sonra kim ne der diye takmadan alacaksın bir merdiven, öne sen geçeceksin arkaya çocuklar ve eğer ikna edebilirsen en arkaya da hatunu atıp başlayacaksın kızak kaymaya. Kızaktan sonra gideceksin eve, ev sahibinden rica edip sobayı gürül gürül yaktıracaksın. Fırına patatesleri attırıp onların güzelce pişmesini bekleyeceksin. Eğer ev sahibinde peynir yoksa peyniri bir yerlerden bulacaksın, ya da memlekete giderken peynirini, patatesini alıp gideceksin. Ama memleketin patatesi ve peyniri daha iyidir. Daha sonra güzelce hayalini gerçekleştirdikten sonra pencereden kar yağışını izlerken çayını yudumlayacaksın. Bakın, yakında hazır kurban bayramı var, belki kurban bayramında bir güzel de kar yağar. Eğer gidebiliyorsanız gidin. Ve ah gitsem vah gitsem yerine gidin ve iyi ki gittim, değdi be deyin.

 

Geçen gün İstanbul’daki evimin terasından ay dedeye baktım. Ay dede aynen çocukluğumdaki ay dede, yazın yere uzanıp yıldızlara baktığımda yıldızların da aynı yıldızlar olduğunu fark etmiştim. Biz hani diyoruz ya nerde o eski günler, falan filan aslında isteyen için çok yakında ama bakmasını ve görmesini bilmek lazım.  

 

Sevgili arkadaşlar bu hafta böyle bir şeyler yazmak istedim. Siteyle ilgili bir iki laf etmek gerekirse de;

  • Bundan sonra mecbur kalmadıkça mesaj panosundaki mesajlara müdahale etmeyeceğiz. Çünkü ne yapsak yanlış anlaşılmaktan kurtulamıyoruz.
  • Mesaj panosunda çok uzun mesajlar diğer mesajların okunmasını engellediği için lütfen çok uzun mesajlar yazmayınız.
  • Bu arada hala isim ve soy isim olmadan gelen mesaj ve yorumlar oluyor bunları daha önceden dediğimiz gibi yayına almıyoruz.
  • Sitedeki mesaj ve yorumların sorumluluğu yazarına aittir.
  • Ziyaretçi sayısına göre katılım hala düşük olup lütfen rahatsız olduğunuz durumları bildiriniz.

 

Bu haftalık da bu kadar. Herkese en derin sevgi, saygı ve muhabbetlerimle.

 

Hidayet TAKÇI

Kasım 2007

İSTANBUL

 

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Hidayet Takcı { 28 Kasım 2007 14:34:00 }
Edirne'de okuduğum yıllarda da memleket özlemi çektikçe İstanbul'a gelir ve sizde fırında patates yerdik Allah razı olsun. İnşallah en kısa zamanda çocukları da alıp bir gün sizi ziyarete gelmeyi düşünüyorum. Sıcak ilgin ve alakan için teşekkürler. Yusuf abiye de selam ve saygılar.
tülay { 27 Kasım 2007 14:27:25 }
sevgili teyze oğlu özlediğin adetlerimiz bizde halen yaşamakta bir bizim oralara gelsende görsen sobaya atıyoruz pateteslerimizi aynen anlattığın gibi yatırıyoruz ekmeyin arasına inanki öyle keyifli oluyor ki .Taze bahçe biberleriyle yemesi daha da güzel oluyor. İnşallah gelirsen bu özlemini gidermeye çalışırım. Bir gelemedin gitti. Kızak kaymaya gelince inan ki bende çok özledim. Bak bizim orası müsait, sen gelirsen beraber kızak kayarız. Biliyorsun bende de biraz o çılgınlık varya. İki çılgın kızak kayarız. Neden olmasın ki. Gönlümüz genç nede olsa demi. Selamlar
İsmail TAKCI { 27 Kasım 2007 10:46:49 }
Kıymetli kardeşim; son yıllarda yeme kültürünün de değişmesiyle memleket usulü beslenmenin güzelliğini önemini daha çok anlıyoruz; katıksız öz topraktan beslenme. Ayak üstü atıştırmaların ekmek arasına sıkıştırılan ne olduğu belli olmayan birtakım karışımların yeni nesile alıştırılması gazlı içeceklerin yaygınlaşması evde yemenin azalmasıyla şimdiki çocukların buna benzer hatıraları olmayacak.

Benimde söz ettiklerinize dair anılarım var, Gürün Lisesinde okurken babam, Yeşilyurt mahallesinden ev kiralardı kardeşim Aziz le birlikte kalırdık bizim sabah kahvaltımız çoğu zaman fırında patatesle yağlı koyun peyniri olurdu hem kolay olurdu hem de kısa zamanda hazır olurdu. Şimdi ise sadece özlüyorum .Allah izin verirse bayramda gidiyorum sizleri de bekliyorum hep beraberce hasret giderelim bayram tadında.

Hoşça Kalın.
27.11.2007/Sakarya
Hatice (ARSLAN) TOPRAK { 26 Kasım 2007 22:56:07 }
Değerli Hidayet Bey; rahatsız olduğum konu bir kaç kişinin bu ortamı bozup sonra da ne oldu ki diye dalga geçmesi ve insanların fikirlerini eleştirmekten öte soyadlarına kafayı takıp hakarette bulunmasıdır. Bunlar hakkında umarım sessiz kalmazsınız. Ayrıca yazınızı büyük bir zevkle okudum. Mesajımda dediğim gibi sabırsızlıkla bekliyordum değerlendirmenizi. Gerçekten kış yaklaşıyor hatta Göksun'da başladı diyebilirim. Ben bu sene eski günleri yad etmek adına sobalı bir ev kiraladım ve hususi fırınlı soba aldım. En büyük zevkimiz fırında patates pişirmek. Eşim her gelişinde başka birşey yemek istemiyor. Keşke imkanınız olsa da tüm hemşehrilerimizi evimizde konuk edebilsek..Her şey için teşekkürler.. Rabbim çalışmalarınızı daim etsin..
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun311 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI