Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

İLKLERİN ADAMI

Kategori Kategori: Portreler | Yorumlar 13 Yorum | Okunma 5061 Okunma | Yazar Yazan: tatar | 20 Kasım 2007 08:47:20

Eline sağlık Hulusi Tatar Ağabey

İLKLERİN ADAMI

    Sadece okulun bahçesine meyve ağaçları değil çevresine de servi, kavak, söğüt ve çit olsun diye çalı diktiren Cemil Sorgun, okulumuzun da ilk öğretmenlerindendi. Servi ağaçlarının aralarını çimlendirerek, yemyeşil birde alan oluşturmuştu. Yukarı Suçatı ilkokulunun görüntüsü, gerçekten
harika idi. Her tarafı ağaçlarla kaplı, yeşillikler içerisinde, tek katlı, kırmızı kiremitli, beş sınıflı,
her sınıfı cıvıl cıvıl çocuk kaynayan küçük bir okuldu.
     Cemil öğretmen kendi evine göstermediği ihtimamı okula, kendi bahçesine göstermediği ilgiyi, alakayı okulun bahçesine gösterirdi. Her sabah erkenden kalkan Cemil öğretmen, pilli tıraş makinesiyle traş olur, kolalı gömleğini, ütülü elbisesini, boyalı potin ayakkabısını giyer, kravatını da itina ile taktıktan sonra öğrencilerden önce okula giderdi.
     İstiklal marşını o söyletir, çevre temizliğini o yaptırır, çimlerin üzerinde oyun oynayanların, hele hele dikmeleri eğmeye kalkanların hakkından o gelirdi. Kimseye iltimas geçmeyen Cemil öğretmen, oğlu Halit veya kızlarından biri hata yapınca onları haşlamadan başka öğrencilere kızamazdı.
       Okulumuzun öğrencileri, fotoğraf makinesini, kemanı, mandolini, mızıkayı ilk olarak onda görmüşlerdi. Aynı zamanda Cemil öğretmen bu müzik aletlerini,  büyük bir maharetle de çalardı...

Köyde dikiş makinesi ve kömürlü ütü bir terzi Feyzi Abide birde onlarda vardı. Evlerinin önü de her daim tertemiz olurdu. Mescit önüne doğru inen sokağın çukur yerlerini betonla doldurmuş, yağmur suları rahat aksın diye yukarıdan aşağıya birde küçük gever yapmıştı. Kapılarının önünden her geçtiğimizde içeriden mis gibi yemek kokuları gelirdi. Sahi! Şükran yenge her gün böyle mis gibi kokan ne pişirirdin. Cemil Öğretmenin oğlu Halit arkadaşım olduğundan o güzel yemeklerden sık sık yeme fırsatım olurdu. Hele de haftada bir babasının Gürün'den getirdiği gazetelerin içinden çıkan Tarkan, Kara Murat gibi dergileri bir hafta boyunca döner döner okur ne hayaller kurardık.

      Öğretmen olduğu için köyde, en çok ondan çekinir, uzaktan uzağa da en çok ona imrenirdik.

Daha sonraları evine ilk elektriği, ilk suyu, ilk telefonu, ilk televizyonu o almıştı. Hele televizyonu, her akşam mahalleli çoluk, çocuk doluşur istiklal marşı söylenip de televizyon kapanana kadar kalkıp giden olmazdı. Tabi bu arada ikramlarda eksik olmazdı. Ne kadar gani gönüllü bir aileydiniz siz Cemil Abi. Cemil Öğretmenin bir kötü alışkanlığı vardı. Sigara içmek. Yenice sigarasını yer gibi içer, içine çektiği dumanı ancak konuşurken dışarı çıkardı.

      Komşulara da elinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırdı. Hele Eşe Bibiye yaşlılık maaşı bağlatması herkesi memnun etmişti.

      Daha sonraları emekli olmuş. Emekli olduktan sonrada köyün camisinin boya badana işlerinde, caminin içindeki asırlık ardıç ağacından dikilen direklerin verniklenmesinde, kapı ve pencerelerin onarılmasında çok emeği geçmiştir. O zamanlar köyde ilk hususi arabayı da cemil öğretmen almış.

Birisimi hasta, birinin acil bir işimi var, gel Cemil Abi. Hiç karşılık beklemeden koşturan Cemil Abi, bir kaç defada kasabamızda belediye başkanlığına adaylığını koymuş maalesef kazanamamıştır. Çok çalışkan, dürüst, tuttuğunu koparan, yeniliklere açık bir mizaca sahip olan Cemil Öğretmen: Eğer seçilseydi kasabamıza daha başka projeler üreteceğinden ve bunları hayata geçirmek için var gücüyle çalışacağından hiç şüphemiz yoktu.

      Çok sonraları akciğer kanserine yakalanan Cemil Öğretmen maalesef bu habis hastalığı yenemeyerek vefat etmiştir. Yaptığın iyilikler yoldaşın mekânın Cennet olsun Cemil Abi.                                                                                              

HULUSİ TATAR                 

 | Puan: 10 / 7 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Turan kılıçarslan { 19 Nisan 2009 22:08:30 }
Allah toprağını nur etsin.Nur içinde yatsın.O'nun kaabiliyetinde ve O'nun gibi düşünenler maalesef ki gün gün azalıyor.
Can kardeşim Halit'e ve O'nun nezdinde tüm ailesine (ölümünün 4. yılında ) başsağlığı dileklerimi sunuyorum.
Senin de ağzına,eline sağlık.Yazılarını zevkle takip ediyorum. Ancak son zamanlarda yazmaya ara mı verdin merak ediyorum.
Saygı ve sevgilerimle..

Cemil Sorgun { 19 Nisan 2009 12:40:22 }
Dedem icin yazdiklarina cok tesekkür ederim. Babam daha fazlasini anlatiyor. Ama bazi insanlar dedemin degerini anlamamislar yinede sizin gibi anlayanlar cok fazla oldugu icin bundanda gurur duyuyoruz.
Dedemi tüm sevenlere sonsuz saygilar.
telefon: 004901773008657
adem delionu { 12 Şubat 2009 13:33:24 }
slm olsun cemıl ogretmenıme olumunun 3yılına allahrahmet eylesın yattıgı yer nur deryası olsun yapmısoldugu hızmetlerı hulusı kardesım cok ıyı tanımlamıs solenecek bısey bulamıyorum aılesıne tekrar bassaglıgı dılıyorum
perihan sorgun aslan { 05 Şubat 2009 16:04:45 }
Hulusi bey size önce çok çok teşekkür ediyorum.Babamı bu kadar güzel anıpta böyle anlattığınız için.
Babamı anlatmaya kelimeler yetmez .Öyle bir babanın kızı olmaktan her zaman gurur duydum . Ruhu şad olsun. Nur içinde yatsın inş.
Hulusi Bey sizi tanımak istiyorum. Öz geçmişinizi kimliğinizi bilmek istiyorum . Sakıncası yoksa tabi. saygılar
mine kayacı { 18 Mart 2008 16:44:33 }
hulusi abi Allah razı olsun güzel anlatmışsın dedemi... ama inan onu anlatmaya ne kelimeler yeter ne sayfalar....
sadec okul ve cami değil ki ... dedemin emeğinin olmadığı ev, faydasının dokunmadığı insan yoktur heralde köyümüzde... ne şanslıyım ki böyle bi insanın yanında büyüdüm ... nur içinde yat dedemm... yerin asla dolmadı...... doldurulamayacak.....

(3 gün önce dedemin aramızdan ayrılışının 3. yılı doldu.) huzur içinde yat mekanın cennet olsun...
yunusss { 01 Ocak 2008 15:53:06 }
Evet sonradan öğrendiğim ve tanıdığım kadarı ile Cemil bey belediye başkanlığı yapsa Suçatı için büyük bir kazanç olacakmış.Maalesef belediye başkanlarımız vizyonsuz ve gayretli değiller.
enver yurtseven { 27 Aralık 2007 09:32:26 }
Arkadaşım ağzına sağlık evet köyümüzde yeniliklerı ve çağın gerektirdiklerini kasabamıza taşımaya gayret gösteren bir insandı.Alah rahmet eylesin.iyi bir dille anlattığın için sanada teşekkür ediuorum.Allaha emanet ol
hıdır kaya { 22 Kasım 2007 11:38:18 }
mehmet dostum senin sorunun nedir... Yakın bir geçmişte bu site kafasına poşet geçirip güya görünmez adam olup bir birine nutuk atanlarla doluydu. Anlıyorumki siz hala ogünlerin etkisindesiniz, ama yadırgamıyorum bahsettiğim günler sizleri öyle etkilemişki kimbilir bazıları hala bırakın başkasını kendinden bile kuşkulanıyordur. Onun için kuşkularınız beni kaygılandırmıyor. emrullah beyefendiye bir soru sorduk oda cevap verdi, yoksa abisi falanmısınız, soyisimler aynıda oaçıdan...
selamlar...
Mehmet Toprak { 22 Kasım 2007 10:20:20 }
Bu tür tartışmalara pek sıcak bakmıyorum ama birkaç cümle söylemeden edemeyeceğim ben öncelikle sizin yuvalı olduğunuza inanmadım halada inanmıyorum ,sizinle alakalı kafamda şöyle bir şey oluştu bu arkadaşın işi gücü yok oturmuş bütün yazılara yorum yazıyor diye düşünüyorum son Emrullah beyin yorumuna yazdığınız eleştiri tam bir provakatörlük örneği, haliniz anlaşılır gibi değil amacınız ne, ne işle meşgulsünüz, bu sitede size genelde bakış şöyle bu arkadaşımız ehlibeyt bu arkadaşımızı kırmayalım aramıza karışmak istiyor hoş geldin havası hakimken cımbızla ayıkladığınız kelimeler beni hayrete düşürdü tekrar söylüyorum lütfen kimsiniz amacınız ne ?
Emrullah TOPRAK { 22 Kasım 2007 00:52:07 }
Pek muhterem Hıdır kardeş, şu analitik düşünce yapınıza hayran kalmamak mümkün değil. Sarf ettiğim cümlenin içinden bir kısmını araklayarak ne gibi bir sonuç çıkarmak hevesindesiniz anlamış değilim. Ancak ben size ilginç gelen şeyi izah edeyim. Vakit namazlarınızda bir camiye devam edersiniz, o caminin cemaati olursunuz. Yok, vakit namazlarınızı evde kılarsınız o zaman o caminin cemaati olmazsınız. Bu cümlede yadırganacak ne var? Bir caminin cemaatinden olmak veya olmamak herhangi bir şeyin ölçüsü değildir. Burada bir vakıaya vurgu yapılmıştır. Önemli olan gönül birliğidir. Size daha anlamlı gelecek bir misal vereyim. İstanbul’da falan ilçe belediye başkanı filan cemevinin cemaati değildi ama o cemevine büyük destekleri olmuştu. Buradaki ama kelimesi de size ilginç geldi mi bilmem. Tüm canlara selam.
Diğer Sayfalar: 1. 2. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun303 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI