Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

İNSAN

Kategori Kategori: Şiir | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 2056 Okunma | Yazar Yazan: ebubekir | 05 Kasım 2007 23:37:44

Güzel bir şiir...

İNSAN

 

Ne muazzam bir nesne, ne harika bir sanat

Başta göz, göğüste kalp, bu sanata bir senet

 

Bu şeyin programı, bir damla kirli kandır

En kirli bu nesnenin, meyvesi bir insandır

 

Kalpte O, Parmakta O, tüm vücutta O imza

Hücre hücre, atom atom atılmıştır O imza

 

Hemi bir damla suya, hemi havaya muhtaç

Her şeyin sahibi O, her canlı O’na muhtaç

 

Yol bilmez yolak bilmez yenilen yiyecekler

Akıl can yok ne çıkar, mekâna gidecekler

 

Ne torpil ne iltimas, dinlemez hiç kimseyi

Kolsuz bacaksız mikrop atar bize kündeyi

 

En mukaddes davanın yükü altındaki biz

En mükemmel yaratık, en aciz mahlûkatız

 

İnsanı insan eden güzel huy güzel ahlak

Edebi olmayanlar kalırlar Hak’tan uzak

 

Kim var senin gibi akılla donatılmış

İyiyi kötüden seç tercih sana bırakılmış

 

Hemi hak hemi batıl vuruşur içimizde

Kader deyip bırakma, kazanmak elimizde

 

Bulatır düşüncemi, nefis, şeytan ve benlik

İmanı korumak zor, küfre düşmek bir anlık

 

Düşün, kendini tanı.. Ey insan, sırrını bil

Hem Hakk’ın halifesi, Hem Peygambere vekil

 

                                 Ebubekir GÜR

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

ebubekir { 13 Ocak 2011 15:30:30 }
Kıymetli Abdurrahman abiciğim... Allah senden razı olsun. Bir zamandır yazdığın yorumlarla önemli katkı sağlıyorsun. Bence yorumlarda yazılar kadar önemli. Kişiler düşüncelerini ifade ederken diğerlerii de o kişi hakkında bilgi sahibi oluyor. Bu da yeni dostlukların, muhabbetlerin doğmasına vesile olabiliyor.
Bu site sayesinde hepimiz bir çok hemşerimizle tanıştık, dostluklar oluşturduk.Akraba olmamıza rağmen sizi de bir süre önce tanıdık.Allah için sizi seviyoruz. Şiire gelince, 25 sene önce Şanlıurfada iken yazmıştım.Bu konuda çok başarılı birisi değilim. Ama zaman zaman düşüncelerimizi bu şekilde ifade etmeye çalışıyoruz.Bütün işlerimizde rızay-ı Bari''den başka bir düşüncemiz olmamalı. Müminin niyeti amelinden hayırlıdır. Eğer niyetimiz hayır ise ne ala. Yoksa yaptıklarımızın ve yazdıklarımızın hiç bir değeri ve faydası olmayacak.
Abdurrahman abiciğim.. sana ayrıca gıpta ediyoruz. Yaşın çok değil ama yine de bu yaşta çok azimlisin. Öğrenmenin yaşı yok. Artık her şeyi evimizde oturduğumuz yerde bulabiliyoruz. Doğru kaynaklara ulaşarak insan dinini ve hemen her şeyi mükemmel bir şekilde öğrenebilir.Böyle bir imkan varken öğrenmemeninde her halde mesuliyeti vardır. Allah yar ve yardımcınız olsun.
Abdurrahman engin { 11 Ocak 2011 15:14:59 }
Kardeşim Ebubekir.Yazılarını mümkün olduğunca okuyor vede istifade ediyorum.Sana çok çok teşekkür ediyorum.11/01/2011 salı günü sayfana girip=İNSAN=isimli başlığa tıkladımki negöreyim çok mükemmel bir şiirle karşı karşıyayım .Bir çırpıda okudum ,1 daha,1 daha.
ALLAHIM,Bu ne güzel Bir şiir.İçerisinde derin manalar,ihtiva eden mükemmel bir eser.
Cenabı,Mevlanın.Büyüklüğünü,Eşrefi mahlukat olarak Yarattığı,İnsanı,ve insanın,Darı dünyaya gelişindeki acziyetini olgunlaştıkca mükemmelleştiğini,anlatımın çok güzel.
Seninde yazdığın gibi,evveli bir damla pis su ,doguşu acizlik ,eğerki ne için yaratıldığını bilebildiyse,işte o zaman,ALLAHIN.kuranda ifade buyurduğu mesajdaki yerini ve değerini bulmuştur,yoksa,aşağıların aşağısına inmiştır.Cenabı Mevlam,cümlemizi muhafaza etsin...Amiin.
Yazılarına ilk defa bir yorum yazma durumunda kaldım .Ogüzel şiirine,bu kadar okuyucudan hiç bir yorum yazısı olmadığından beni bu yazıyı yazmaya iteledi...
Gönlüm her okuduğum yazıya bir yorum yazmak istiyor ama çok zorlanıyorum.Çunki bilgisayarda yazı yazmak bana göre değil.Öneğin bu yazıyı yazmaya tamı tamına bir saat uğraştım.Harfleri kılevyenin üstünde ara bul yaz sonra öteki harfi bulyaz bir bakıyorsun kelimenin içinde bir iki harf eksik onu sil yeni baştan bir daha.Benim için haylı - zor oluyor.İmla hatalarımda cabası.Örneğin ,kılevye;Kelimesi;E;ilemi?,yoksa;A;harfiylamı yazılır.
İnternetle tanışalı bir buçuk yıl oldu. 66 yaşındakı bir ihtiyardan bundan daha fazlası beklenemez.Bu arada şunuda itiraf edeyimki bu alet sayesinde çok değerli şahısları tanıma imkanı buldum.Başta değerlisite yazarları olmak üzere,güzel yorumlarıyla bilmediğimiz kasabalı veya dışardan örneğin yeğenin Ayşegül hanım,Osman Çelik,Münevver hanım,Goncagül hanım,Feyruza hanım,Habip bey, gibi.Tüm site yazarlarına başarılardiler sonsuz selamlarımı sunarım. İyiki bu sitemiz var iyiki sizler varsınız . Daha çok güzel yazılar okuma dileğiyle.Acer yılımızın hepimize hayırlı olmasını diliyor gözlerinden öpüyorum...
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun35 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI