Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

KÖYÜMÜZÜN GÜLLERİ

Kategori Kategori: Hikayeler | Yorumlar 7 Yorum | Okunma 4226 Okunma | Yazar Yazan: tatar | 29 Eylül 2007 16:32:09

Hatıramda onlar hep şöyle kalmış,sırtında bir heybe eli kardeşinin elinde(herhalde kardeştiler)

Hatıramda onlar hep şöyle kalmış,sırtında bir heybe eli kardeşinin elinde(herhalde kardeştiler) türkü söyleyerek dolaşan köylünün verdiklerini heybelerine koyarak evlerine götüren, kimseye bir  zararları olmayan bu biçare insanlardan erkeğin adı Hasan kadını ki Nürüye idi. Hasan uzun boylu, beyaz tenli, geniş omuzlu,güçlü kuvvetli,tek eliyle şaplak çalan biriydi.Evleri Hanyeri'ndeydi ama yukarı köyede sık,sık gelirlerdi,kısa süre sonra Nürüye'nin öldüğünü duyduk.Çocuklar ağladığı zaman anneleri şimdi seni Hasan'nın heybesine koyup ona vereceğiz dedikleri an seslerini hırp diye keserlermiş.


      Bir defasında Kızılseki'de üzümlük bekliyorum, aşağıda Canoğunbağı'nda kavak ağaçlarını kesiyorlar bizde çocuğuz ya seyretmeye indik,Hasan'da oradaydı mal sahibi, kökünün çoğu dışarı çıkmış,yarı belinden yukarısı kesilmiş,içi boş olan söğüt kütüğünü göstererek "Hasan al aha bu senin olsun"dedi.Hasan iri elleriyle tuttuğu gibi kütüğü yerinden söktü omuzuna vurup şimdiki değil o zamanki ırmağı boylayıp geçti gitti.Hasan'ı bu son görüşüm oldu.


        Yazın her sabah bir elinde ineğin yuları diğerinde bir çıkın Kozluğa gider akşama kadar gösterilen yerleri beller,sulanacak olan çele, patates, soğan maşaralarını sular,ineği otu bol olan engüzel yerlerde yayar el ayak iyiden iyiye çekilincede köyün yolunu tutardı.Bazen geçler tösmek diye onu kızdırırlar oda hem diline geleni, hemde eline taşmı kayamı geçer,kaçanların peşleri sıra fırlatırdı.


        Yaz günleri onu ya cevizin dibinde,ya kiraz ağaçlarının altında otururken yahutta gelip geçenleri gözleriyle takip ederek ırmağın kenarında namaz kılarken görürdünüz.Ceviz ağacına taş atmazsan,kirazlardan yemeye kalkmazsan,Sorkuncuktaki üzümleri yolmazsan birde tösmek diye oynatmaya kalkmazsan kendi halinde biri olan Gadir Emmi ile(Deli Gadir) Kozluktada komşuyduk.Oradaki varlığı bize hem korku hemde bir güven verirdi. Bizimle hiç konuşmazdı sadece onu görünce biraz korku biraz ürperti ile geliyinmi,gidiyinmi, oturuyunmu der karşılık olarakta ters ters bakar sadece"he"derdi.


     Mehmet Abim anlatmıştı:Yıllar sonra köye gittiğinde onu yine ceviz ağacının altında oturken görmüş,yanına doğru varmış saçı sakalı bembeyaz olmuş beli bükülmüş Gadir Emmi'ye oturuyunmu demiş dikkatlice abime bakmış hafif tebessüm etmiş "heye" demiş beni tanıdın mı diye sormuş yüzündeki tebessüm biraz daha artmışbaşını sağa sola sallamış eski bir arkadaşını görmüş gibi neşeyle"dilbar'ın oğlu Mehmet değilmisin" demiş.


       Evet biz onun arkadaşıydık onu birkere bile oynaymamış,o da bize hiç kötü davranmamıştı, çocukluğumuzda bizi bir kere bile ismimizle çağırmayan deli dedikleri Gadir Emmi'nin bu hafızasına şaştım kaldım.Daha sonraları öldüğünü duyduğumda iki damla yaşa engel olamadım.


       Yemliha ile hemen hemen aynı yaşlardaydık gazeller dökülüpte güz geldiğinde Kozluk'ta Karayar'da hem gazel süpürür hemde seyiplediğimiz inekleri yayardık.Babasının yüklediği yükleri alır eve getirir annesi yükleri boşalttıktan sonra eşeğe biner doğru bahçelerine giderdi.Kızdırıldığı zaman elinde taşmı olur deynekmi ALLAH ne verdiyse girişirdi. Bir keresinde Harmanyeri'nde top oynuyoruz onuda kaleye koyduk biraz sonra yemliha'nın yere düştüğünü gördük yanına koştuk ağzına köpükler yığılmış avuçlarının içini kanatırcasına yumruklarını sıkmış yerde kıvranıyor hemen elleriyle çenesini açmaya çalıştık ne mümkün epey mücadeleden sonra bitkin bir şekilde kendine geldi daha sonraları babasıyla annesi rahmeyli olunca Yemliha'yı başka şehre götürmüşler  gitmek istememiş ama başaramamış,gittiği yerde günlerce pek birşey yememiş köyümüzün adını söyleye söyleye vefat etmiş.Onlar bu dünyada da GÜL idiler öbür dünyada da CENABI HAK inşallah bizleride güldürsün
 

 | Puan: 9,8 / 4 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

hulusi tatar { 04 Temmuz 2009 17:30:37 }
Feyyaz'cığım merhaba doğru tahmin ettin yorumunu yeni gördüm.Aslan ve Hakan'ada ayrıca selamlar.Hoşçakalın.
hulusi.62@hotmail.com
Feyyaz Fani Yaman { 24 Haziran 2009 18:17:26 }
Yazıyı kimin yazdığını tam olarak kestiremedim ama, olsa olsa rahmetli Feyzi emmimin çocuklarından biri olduğunu düşünüyorum.Doğru ise mail adresimi yazarmısın .
tuba { 10 Aralık 2007 22:22:56 }
dayıcım süper olmus ya seninle gurur duyuyorum ne cevherler varmis sende devamini bekliyorum okucam isallah hepsini yüregine saglik kocaman öptüüüüüüüümmmmm [:p)]
enver yurtseven { 04 Kasım 2007 15:52:44 }
ağzınz sağlık iyi anlatmışsın sevgiler saygılar
Muhammed B TOPRAK { 17 Ekim 2007 12:31:10 }
yazı güzeL oLmuş eLLerinize sağLık ayrıca fotoğraftaki yer de Darende Somuncubaba Camii, orası da gezip görüLmeye değer bi yer..
Serkan TATAR { 02 Ekim 2007 23:40:45 }
Amca yazını çok beğendim.Çok akıcı olmuş.Özellikle giriş cümlesi harika.Bence o cümle herşeyi özetliyor.Bir an için orada olmak istedim .Köyümüzü ve kişileri çok güzel anlatmışsın.Seni tebrik ediyorum ve yeni yazılarını bekliyorum görüşmek üzere
Mehmet Yurtseven { 30 Eylül 2007 14:18:59 }
Abi gerçekten eline sağlık. Yukarı suçatılı olduğumuz için hem mekan, hem zaman hem de kişilerin ortaklığı nedeniyle yazılarınız daha da ilgimi çekiyor. Hepsi de içinizdeki özlemi dile getiriyor. Yemliha''yı okuyunca gözlerim sulandı, göğsüme birşey oturdu sanki.
Ancak affınıza sığınarak bir ricada bulunacağım: Acaba dil bilgisi kurallarına biraz riayet edebilir misiniz? Bu aslında Suçatı.com''a yazı yazan bir çok kimsenin ortak eksikliği.
Gerçekten özür diliyorum ama yazının kalitesi ve anlamı fena halde yıpranıyor. En azından cümleler arası nokta olsa! Eminim ki içinizdeki duygular kabarınca kısa sürede içinizi yazıya boşaltıyorsunuz. Aynı yazı içerisinde bir şahıstan diğerine geçerken bile okuyucu anlayamıyor. Anlamlar çok kopuk. Ancak yazdıktan sonra
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun331 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI