Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

KİRVE

Kategori Kategori: Hikayeler | Yorumlar 3 Yorum | Okunma 2870 Okunma | Yazar Yazan: tatar | 27 Eylül 2007 00:19:42

Dehaydi oğul, kalk artık...

Dehaydi oğul, kalk artık sabah ezanı okulalı nice oldu,Gürün'cüler,Gürün'e vardı sen daha ne zaman kalkacaksın?...
Bu anamın üçüncü seslenişiydi yastıktan başımı güçlükle kaldırdım,dün gece alel acele çıkarıp sağa ,sola attığım pantolonumla işliğimi uykulu, uykulu aramaya başladım.


Bulduklarımı yalan, yanlış giydim merdivenlerden aşağıya inmeye başladım. Anam ahırdan eşeği çıkarmış bir harer ıspanağın başında beni bekliyor.Yükü yükleyip yokuşu başına doğru yürümeye başladım.Tanyeri daha ağarmamış ortalık hala zifiri karanlık sadece uzaklardan çooo, çüüüş diye sesler gelmekte hem gidiyor hemde inşallah birine rastlarımda Gürün'e kadar beraber gideriz diye düşünüyorum,şanssızlık buya kimse denk gelmedi.Cuma pazarına vardığımda gün daha yeni ışımaya başlamıştı. Yükü müsait bir yere yıkıp, eşeği götürüp hana bağlayıp ispanağın yanını döndüm. Harerin ağzını açıp ıspanakları elimle kabarttım, pazardaki insanlar çoğalmaya başlamış, her kafadan bir ses çıkıyor, çoğunun seside o gürültüde kaybolup gidiyordu.


Bende sesimi daha uzağa duyurmak ister gibi,ıspanak var ıspanaaak diye bağırmaya başladım. Mevsimde tam ıspanak mevsimi maşallah pazarda nereye baksam her taraf çuvallar dolusu ıspanak.Gün yükseldi bizim ıspanağa hala müşteri yok ama bende bir gayret habire ıspanak ha ıspanak bu kadar bağırmama rağmen ne bir bakan nede bir soran var.Öğle ezanıyla beraber pazarın çoğu boşaldı cumaya gidenler geri döndü ama bizde daha siftah yok ikindide okunduktan sonra pazar yeri iyice tenhalaşmaya, Güneşin ışıklarıda gittikce cılızlaşmaya başladı.


Arkamdan bir ses"Hulusi oğul ne yaptın?sende mi satamadın?" döndümki Ali Emmi (Guley Ali'si:Ali Emmi yıllarca köyümüzde muhtarlık yapmış,köyümüze çok emeği geçmiş sözü,sohbeti dinlenen değerli biriydi.)Heye Ali Emmi satamadım "Benimde iki harer var ikiside duruyur ne yapsak ki?"dedi cevabınıda kendisi verdi "Hulusi git handaki eşekleri çöz getir bende şurdan bir terazi bulayım mahalleleri dolaşalım orda satarız"


Hemen gidip handaki eşekleri alıp geldim yükleri yükledik Ali Emmi önde ben arkada ıspanak var ıspanaaak diye mahalle aralarında dolaşmaya başladık çok geçmeden bir kadın sesi "ıspanaklar kaça?" Yükleri yolun ortasına yıktık her taraf ev biz başladık tartıp tartıp vermeye,


çok geçmede n ıspanakları bitirdik meğerse insalar ıspanakları ayaklarına beklerlermiş.
Keyifle eşeklere kurulup geldiğimiz yoldan geri döndük tam ULU CAMİ'nin ordan geçerken köşedeki fırından mis gibi somun ekmeğini kokusu geliyor aşağıya inip sıcak,sıcak somun ekmeklerinden aldık bir kaçını eve götürmek üzere filelere koyduk birer tanade elimize aldık yiye,yiye köyün yolunu tuttuk.Konuşa,konuşa epey yol aldık bir ara Ali Emmi bana döndü "Hulusi sen sünnet oldun mu?" dedi bende yok Ali Emmi dedim "Ulan o zaman sünnet olacağın gün beni çağır kirven ben olacağım" dedi.


Sünnetten bir gün önce Ali Emmi gile gittim dış kapıdan girdim ki bahçede oturuyor beni görünce "Oooo Hulusi hoşgeldin" hoş bulduk yarın sünnet olacağım da "O iş kolay geç otur hele" gerçekten sünnetim kolay geçmişti.
Her gördüğü yerde benimle büyük adammışım gibi konuşur,şakalaşırdı.
Bir gün duydum ki kirvem hasta ziyaretine gittim odadan içeri girdiğimde karşıda yatmakyaydı beni görünce gülümsedi "Gel kirve bu yıl ıspanaklar nasıl?" Bu kirvemle son konuşmamız oldu. Mekanın Cennet olsun ALİ KİRVE.


Hulusi Tatar İZMİR

 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

enverYurtseven { 03 Temmuz 2008 21:30:56 }
gardaş yzını ancak bugün okudum ağzına sağlık amcamıda kaleme almışsın.teşekkurler hayırlı gandiller.
NAHİT YURTSEVEN { 06 Şubat 2008 19:05:43 }
ağzına sağlık kardeşim bizleri duygulandrdın
allah yolunu açık etsin
yunus emre { 27 Eylül 2007 12:10:36 }
hulusi abi yazılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. işte öyle sade, hırs küpü olmayan günler vardı. mütevazi idik. ufak şeylerle mutlu olunabiliyordu. şimdilerde işler çok değişti, yarınlar nasıl olacak bilemiyoruz.
yazılarınızı bekliyoruz. selam ve dua ile
yunus emre
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun458 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI