Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Sevgili Oğlum

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 1931 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 21 Haziran 2007 09:10:29

İnsan ne ister?

Oğlum,

 

Hani bazı sorular vardır ya; “İnsan ne için yaşar?”, “İnsan ne ister?” şeklinde uzayıp giden. Bu soruların cevabı genellikle çok çeşitlidir ama büyük çoğunlukla cevap “İnsan çocukları için yaşar”, “İnsan evlat ister” şeklinde olacaktır. Evlatlarımız, bizden birer parça olan, tarifi mümkün olmayan bağlarla bağlı olduğumuz insanlar.

 

Milenyuma girerken bende kendime “insan ne ister” sorusunu sorup, “insan evlat ister” cevabını verdikten sonra rabbimden de bekleyerek, ümit ederek evlendim. 2001 yılında Allah bize bir erkek çocuk verdi. Biz onun adını iki sebepten dolayı Kamil koyduk. Sebeplerden birisi Kamil ismi koymakla onun da kâmil bir insan, olgun bir insan olmasını dilememizdi. Kamil insana ne kadar ihtiyaç olduğu ortada iken iyi bir isim seçmiştik. Bir diğer sebep ise dedesinin adı da Kamil idi. Böylece biz çok isabetli bir karar ile çocuğumuza isim vermiştik.

 

Ona isim verdikten bir hafta sonra yani henüz iki haftalık iken yavrumuzun damağında yarık olduğunu öğrendik. Annesi durumu bana anlatırken oldukça çaresiz görünüyordu. Ben ise metin olmanın gereğine inanarak hemen duyar duymaz paniklemek yerine çocuğumun tedavisi için yöntemler aramaya başladım. Gittiğimiz doktor bizi rahatlattı ve abartılacak bir durum olmadığını ifade etti. Bazılarının bir ömür boyu bu ameliyatı olmadığı halde konuşabildiklerinden bahsetti. Ayrıca, Kâmil’i bir yaşına geldiğinde ameliyat edebileceğini söyledi.

 

Kâmil bir yaşına bastığı gün, doğum günü ciddi bir ameliyata alındı. Daha küçücük bir bebek iken neşter ile tanıştı. Ameliyat olduğu gün ara vermeden 24 saat ağladı. O gün eşimle benim en uzun günümüzdü kesinlikle. Çocuğumuza Kâmil ismini koyarken Kâmil insan olabilmek için çile çekmek gerektiğini unutmuştuk galiba. Çocuğumuz bilinçsiz şekilde çile çekiyordu. Anlamadan ağlıyor ağlıyordu. Biz ise bildiğimiz bütün duaları onun için okuyorduk.

 

Yavrumuz, evladımız o rahatsızlığını henüz atlatmıştı ki bu seferde gözünde arpacığa benzer bir şişlik belirdi. Biz biraz da hassas bir tavır ile doğrudan Cerrahpaşa’ya, uzman cilt doktoruna, göz doktoruna götürdük. Çocuğumuz ikinci senesinde ikinci ameliyata girecekti. Yapacağımız bir şeyin olmadığını öğrenince çocuğumuzu bir kez daha ameliyat masasına yatırdık ama çok şükür bu çok küçük bir operasyon oldu. Oğlumuz bunu da atlatmıştı.

 

Şu an oğlumuz altı yaşında aslan gibi bir delikanlı. Sevgili oğlumun bir dediğini iki etmemek gerekirken, oğluma daha itinalı davranmak gerekirken hala ona bir baba olarak yeterince ilgi gösteremediğimi ve onu kimi zaman ihmal ettiğimi düşünüyorum.

 

Canım oğlum henüz okumayı bilmiyorsun ama okumayı öğrendiğin zaman aslında babanın yapamadıklarından dolayı pişman olduğunu göreceksin inşallah. Ve bende kendi yazdıklarımı tekrar tekrar okuyarak sana ve kardeşine daha iyi bir baba olabilmek için çalışacağım.

 

Evlatlarımız, her bakımdan önemli. Onların yeme, içme, giyinme, eğitim ve buna benzer bütün ihtiyaçlarını gidermek bizim ebeveynler olarak boynumuzun borcu arkadaşlar. Çocuklarımızın bir ömür boyu yanında bulunmalı, onları anlamaya çalışmalı, onları korumak için elimizden geleni yapmalı, onlar için her gün dua etmeli aklımıza gelen her şeyi imkânlar ölçüsünde onlar için yapmalıyız. Evlatlarımız bize emanet, emanete en iyi şekilde sahip çıkmalı ve onları en iyi şekilde, Allah’ın izniyle hayata hazırlamalıyız.  

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Nuri Şahin { 28 Ağustos 2007 11:20:32 }
Hidayet Bey merhaba,

Elinize, kaleminize, gönlünüze sağlık, itikat ve inancınız ve bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

Kamil'e(yiğenimize) bir ömür boyu sağlık, sıhhat ve başarılı günler diliyorum. Allah(C.C) cocuklarınızı(yiğenlerimizi) sizlere bağışlasın.

Selam ve Saygılarımla.
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun26 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI