Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

2020 yılı ve Koronavirüs Hakkında Bir Yazı

Kategori Kategori: Güncel Olaylar | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 404 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 15 Mart 2020 23:40:20

Herkese sağlıklı ve güzel bir bahar diliyorum.

Sanırım hepimizin dilinden dökülmediyse bile zihninden geçen kısa cümleler şunlar olmuştur “Aman Allah’ım neler oluyor?”. Hani haksız da sayılmayız hiçbirimiz. 2020 yılı geldi geleli ülkemizde ve dünyada bir acayip haller var. En cesurumuzun bile korktuğu fakat korkunun ecele fayda etmediği günler yaşıyoruz. Hijyen ile yetinmeyip işi kalp hijyenine kadar götürenler daha şimdiden arzı endam etmeye başladı. Abdest ile korona ilişkisi kuranlar mı dersiniz, ırk ile korona ilişkisi kuranlar mı ve hatta inanç ile… Bu çıkarımlar da gösteriyor ki doğruyu görebilmek için dünyalılar olarak bizler daha çok tecrübe yaşarız.

Sevgili dostlar konunun sıcaklığı nedeniyle doğrudan koronavirüs konusuna girdim ama öncesi var malumunuz. Önce depremler ve can kayıpları, sonra çığ ve can kayıpları, sonra İdlib harbi ve şu anda yaşamakta olduğumuz virüs konusu. Bir şeylerle bağ kurmadan ve kısa bir ilişkiyle insan hemencecik şunu söyleyebiliyor. Bunca şey tesadüfen olmuş olamaz. Komplo teorisyeni değilim ama ya insan eliyle ya da rahmani bir el ile terbiye ediliyoruz. Komplo teorisyenlerinden birisi yeni yıla girerken 2020 hakkında bizi korkutan açıklamalar yaptığında oğlumla ben inanmamıştık ama insanın onlara bile inanacağı tutuyor.

İnsanoğlu inanınca huzur bulduğu için eksik veya fazla bir şeylere inanmak istiyoruz. Bir şeye inanmak sele kapılmış bir insanın tutacak dal bulması gibi garip bir şey. Çünkü bir şeye inandığınız andan itibaren inandığınız doğrultuda ayağa kalkıyor ve mücadeleye başlama gücü bulabiliyorsunuz kendinizde.

2020 yılı herkes için bir şeyler öğretmiştir ama naçizane bana öğrettiklerini affınıza sığınarak paylaşmak isterim. Beğenmek veya beğenmemek zorunda değilsiniz. Sadece özgür şekilde hislerimi yazmak istiyorum. 2020 yılı bizlerin ne kadar aciz kullar olduğunu dibine kadar bize hissettirdi. Basite alıp hapşırık tıksırık dediğimiz bir konuda bütün dünya çaresiz kaldı. Ne süper gücü ne de diğerleri hiçbir şey yapamaz duruma geldi. Alın size süper güç.

2020 yılı aslında herkesin eşit olduğunu bize gösterdi. Virüs zengin fakir, İtalyan İngiliz demeden herkesi aldığı gibi götürüyor. Demek ki neymiş ölmek konusunda olduğu gibi bu konuda da herkes eşitmiş. Bazılarını öyle düşünmek istemese bile bu böyle.

2020 yılı bize temizliğin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. İnsanların çoğunun pek de temizliğe riayet etmediğini gösterdi ve her yönüyle mükemmel olan dinimizin temizliğe neden önem verdiği de bir kez daha anlaşılmış oldu sanırım.

2020 yılı bitti gitti sanılan ve bütün dünyayı etkileme gücü olan pandemik hastalıkların aslında bitmediğini ve her an yeniden baş gösterebileceğini gösterdi.

2020 yılı bize bütün dünyanın dengesinin ve ağız tadının ne kadar kısa bir sürede bozulabileceğini gösterdi. Faniliğimizi gösterdi. Yarın bir gün ölüp gidebileceğimiz ve her an için hazır olmamız gerektiğini gösterdi.

Sevgili dostlarım. Biz eksiğiyle fazlasıyla inanç sahibi insanlarız. Biliyoruz ki “Allah istemedikçe hiçbir şey olmaz”, biliyoruz ki “Ömür bittiyse bir şey sebep olacak”, biliyoruz ki “Tedbir bizden takdir Allah’tandır”. Bize düşen 2020 yılının bize vermek istediği mesajı doğru şekilde anlamak ve kendi nefislerimizi sınava çekmek olmalı. 2020 yılı size öyle bir mesaj vermiyorsa bile kendi kendinize çeki düzen vermenin ne zararı olabilir ki…

Herkese sağlıklı ve güzel bir bahar diliyorum.

Hidayet Takcı, Sivas, Mart 2020

 | Puan: 10 / 2 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun286 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI