Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

MEMLEKETİMDE EN SEVDİĞİM MEVSİM SONBAHAR

Kategori Kategori: Güncel Olaylar | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2342 Okunma | Yazar Yazan: gonca | 19 Eylül 2016 16:02:22

Hava artık kavurucu sıcak değil, ısısı ve kızgınlığı dindi, kimse istemez yaz bitsin fakat ben bu sıcaklardan sonra rahat bir nefes aldıran sonbaharı istiyorum. Hoş geldin sonbahar.

MEMLEKETİMDE EN SEVDİĞİM MEVSİM SONBAHAR

Hava artık kavurucu sıcak değil, ısısı ve kızgınlığı dindi, kimse istemez yaz bitsin fakat ben bu sıcaklardan sonra rahat bir nefes aldıran sonbaharı istiyorum. Hoş geldin sonbahar.

 

Turuncu, Kahverengi ve sarının güzel uyumu ve sararıp düşen yapraklar, yürürken hışırdayan gazel sesi ve mis gibi kokusu, insanın aklı başından alıyor. Sabahlar da uyanmak istemezsiniz, serinlik çökmüştür ve sıcacık yatak, uyku bu mevsimde daha bir başka oluyor. Sular soğumuş buz gibi sabah sizi kendinize getiriyor. Hırkalar bu mevsimde sizin vazgeçilmez aksesuarınız olacak, renk uyumu, model aramayın artık elinize ne geçer ise giyinin. Tavsiyem sabah ve akşam hırkanızı etrafınızdan ayırmayın yoksa hasta olursunuz.

 

Havada bulutlar artık pamuk şekeri gibi beyaz değil, gri renkli bulutlardan yağmur yağdı yağacak, o anda bahçede olmayı seçerim hemen ve işte beklediğim an toprağa düzen ilk yağmur tanesi, etrafta mis gibi atmosfer kokusu, toprak ile yağmur aşkının kokusu bu, yüce rabbimin bize bir armağanı. İçime çekmeye doyamadığım en güzel koku, parfümü yok henüz, imkânım olsa patentini alırım bu kokunun. Oh saçlarım ve ağaçlar özlediği suya kavuştu, bense doyulmaz güzelliklere bu yıl da sağlıkla kavuştum. Temizlik başlasın…

 

Bu mevsimde oturan, keyif yapan göremezsiniz. Koşturan ve bitmeyen işler vardır, toparlama yeniden doğmak için hazırlık mevsimidir. İş zamanı durmak yok… Bağ bozumu başlasın. Üzümler, elmalar, cevizler, domates, biber, fasulye, pezik, meyve kuruları,…vb. Benim gibi yemeyi ve eğlenmeyi seviyorsanız çok hoş vakit geçirebilirsiniz. Üzüm keserken şeker komasına girebilir. Ceviz toplarken kolesterolünüz artabilir. Turşu kurarken üre seviyeniz yükselebilir. Salatalıkları tuzlayıp yemeyin vücuda zarar. Domates Salçası mı yapılacak? Yanında tandır ekmeği varsa o iş tam benlik. Damdaki pekmezler kavanoza mı koyulacak, çekilin bende o iş, tepsinin kenarında zerre pekmez bırakmam. Ooh meyve kuruları artık pay edelim mi, büyük annem de ölçü asla şaşmaz, öyle bir pay eder ki el ve göz kararı, tartsan hepsinin aynı kiloda olduğunu görürsün. Deneyimli insanlar asla yanılmaz.

 

Irmakta sel gelmiş, balıkta gelmiştir hadi baba oturma ne olur, babam yorgun sabahtan beri bir saat oturmamış belki ama benim için tor alır ve dere kenarındayız. Kaçan balıklar hep büyüktür. Arkamızda söylenenler mi var bu kadar işin için bu nerden çıktı şimdi. Biraz zaman eklense bu sonbahara yine yetişmez işler. Yaz saati, kış saati değiştirip duruyoruz ama ekleyemiyoruz değil mi?

 

Okul alış verişi, koca bir yaz biti üzgünüm öğrenciler, 15 tatili ve bayram tatillerini sabırsızlık ile bekleyin. Merak etmeyin zaman çok hızlı akıp gidiyor. Bu duruma en çok sevinen veliler yüzlerinde güller açıyor, koca bir yaz gürültüden ve sorulardan bunalmış veliler çocuklarının biran önce öğretmenin başına atmanın peşine düşmüş, öğretmenlere ne yapsalar az, hakları ödenmez. Tabi birde güzel eğitim veren kurum lazım, eğitimi bile seçerek alır olduk üzülüyorum. Herkes çalışan kadar şanslı değil, çalışmayan yapacak bir şey yok. Öğrenciler bu yıl barı derslere sıkı çalışın, sonraki yılı daha güzel ve rahat geçirin. Şimdiden başarılar. Yeni okulunuz yeni düzeniniz hayırlı olsun. Hedefiniz büyük olsun. Benim gibi olmayın… Sonradan eğitimi tamamlamak zor ve meşakkatli oluyor. Başından dikiş sağlam atmanız gerek ki yapılan iş güzel olsun.

 

Kurban bayramı 3 gün kaldı, herkese hayırlı bayramlar, 15 yıldır İstanbul da bayram yapıyoruz. Yanınızda sevdikleriniz olunca her yer güzel. Memleketimde işler bitmek üzere köyüm artık boşalıyor. Daha sıcak yerlere “kış göçü” başlasın. Herkese iyi yolculuklar yolunuz acık olsun. Yazın buluşmak eğlenmek, güzün de (sonbahar)  güzel işler yapmak dileğiyle…

 

Sevgi ve Saygılarımla
Goncagül BALKİ YILDIZ / İstanbul 08.09.2016

 

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun261 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI