Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

ILICA KÖYÜNÜN ŞİFALI SUYU

Kategori Kategori: Güncel Olaylar | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 4365 Okunma | Yazar Yazan: gonca | 29 Nisan 2014 13:20:29

Yıllardır yazılarımı takip eden veya ilk defa okuyan değerli hemşerilerim ve misafirler, yazılarımda hep memleketimden, yeşilin ve mavinin güzelliklerinden bahsettim ve bahsetmeye devamda edeceğim.

Yıllardır yazılarımı takip eden veya ilk defa okuyan değerli hemşerilerim ve misafirler, yazılarımda hep memleketimden, yeşilin ve mavinin güzelliklerinden bahsettim ve bahsetmeye devamda edeceğim.

 

Dağı taşı toprağı doktordur benim güzel memleketim, etrafı kaplıcalarla, şifahanelerle dolu, sıcak çermiş, soğuk çermik, balıklı kaplıca... vb sayamadığım bir sürü dertlere şifa kaplıcaları vardır.

 

Rahmetli dedem bir gün namazını kılmak için camiye gider, diyaliz (üre) hastası dedem Sivas’a diyalize gider gelir, Hastalığını bilen cami imamı, Yıldızeli-Tokat yolu üzerinde Ilıca Köyü diye bir yer var der, oranın suyu şifalı diye duydum bir deneyin... Babamla duyar duymaz bidonları doldurup yola koyulduk içimizde umutlar ile… Diyaliz hastaları çok iyi bilir o eziyeti canım dedem o makineden kurtaracak diye bayram sevinci ile gittik.

 

Yıldızeli’nden, Tokat’a giderken eski öğretmen okulu var onu geçince ilerde solda kalıyor ılıca köyü. Şifalı su köyün sonunda kalıyor. Betondan bir havuz yapmışlar, içine koca demir borulardan oluk oluk su akıyor, biri çok sıcak, diğer ikisi ılık. Sıcak akan sulardan bidonlarımızı doldurduk, suyun tadı kokusu bildiğiniz su, poşet çay olsa tam çay suyu sıcacık. Buzdolabına koyduğunuzda bu suyu harika içmeye doyamazsınız, bu su 2 yıl bidonda dursun yeşermez. Yüce Allah’ın bizlere sunduğu bir mucize oldu bu su, Rahmetli dedem bu suyla şifa buldu, Diyalizden kurtuldu. O zamanlar ki sevincimizi bilemezsiniz sayfalar dolusu yazsam yetmez…

 

Canım babaannem bacaklarında, parmaklarında kireçlenme vardı, namaz kılarken bacaklarının çıtır çıtır sesini duyardım, oturduğu yerden kalkamazdı, parmakları katlandı mı açamazdı şimdi bu sudan içiyor çok şükür çok iyi bağını bahçesini doya doya geziyor sıkıntısı kalmamış.

 

Sanmayın suyun şifası bitti bir özelliği var ki buna da şahit oldum kendi közümle gördüm, Akrabalardan iki tanesi böbreklerinde taş varmış ameliyat olacaklar, babamla teyzeyi götürdük Ilıca Köyüne… Sıcak sıcak o sunun başında 2,5 litre şişe su içti teyzem, eve geldik akşam sancılanmış bize bir şey dememiş, sabah ameliyata girmiş taş yok… Neye sevineceğiz neye üzüleceğiz anlayamadık taşın olmadığa sevindik, ama boşu boşuna ameliyat olduğuna üzüldük.

 

Anneme safrakesesi ameliyatı dediler taşların boyutları bile yazıyordu, ramazandan sonra ameliyat olurum demiş, ramazan boyunca 1 ay bu sudan içmiş, ameliyata halam girdi çıktığında o taşlar çamur olmuş yengecim dediğini duydum… Suyun şifası safra kesindeki taşı bile eritmiş olduğunu kendi gözlerimizle bir kez daha gördük.

 

Bu arada bu şifa kaynağını sermayeye çevirmek isteyen bazı akıllı kişiler olmuş, onların adına üzüldüm. Oraya havuzlar yapmak istemişler o doğal güzelliği bozmuşlar. Yüce yaradan bunu görmüş ve suyun yönünü değiştirdikleri için su çekilmiş diyor köylüler, sonra suyu eski havuzuna verince yeniden akmış şu bizlere sağlık için akıyor hep akar inşallah.

 

Lütfen böyle güzellikleri kullanırken bilinçli kullanalım,  hiçbir karşılık beklemeden Yüce Rabbimin bize sunduğu bu güzellikleri, bizler kazanca çevirme telaşına giriyoruz buna aklım almıyor. Orada bir fazla bidon doldurup komşumuza ikram etmek yerine, paraya çevirmek… Lütfen böyle düşünürseniz kazanmak şöyle dursun kaybedenlerden olursunuz. Rabbimizin bize sunduklarını paylaşalım, güzelleştirelim, ama kazanç kapısı yapmayalım… Tabi bu benim fikrim;  doğal olanı bozmamak, şükretmek ve şifasından faydalanmak – faydalandırmak…

 

Bu arada bu suyun bir özelliği daha geldi aklıma J havuzun etrafı kar gibi bembeyaz kıyafetler, bembeyaz yünler ile doluydu, köy halkı sabunsuz çamaşırlarını ve yünlerini burada yıkıyorlarmış bir yeşil kalıp sabunları aylardır onu kullanıyorlarmış… Sıcacık su bembeyaz kıyafetler.

 

Çok şanslı bir köy değil mi? orada kimsenin kireçlenme, böbrek taşı ve kan hastalıklarından şikâyeti olmaz sağlıklı bir yaşam sürüyorlardır diye düşünüyorum, yaşlılar yürümek için kol değneğine ihtiyaçları yoktur diye düşünüyorum. İki sefer gittim, bundan sonraki ziyaretimde Allah izin verirse yaşlılarla sohbet zamanı ayırmayı planlıyorum.

 

Bu kadar şifasını bilip sizlerden paylaşmamam bencillik olurdu sanırım. Etrafımdaki herkese anlatıyorum belki giderler şifa bulurlar diye ama uzak olduğu için sanırım kimse olmadı, belki sizlere ulaşırım vesile olurum diye paylaşmak istedim.

 

Rabbim hastalıklarınıza şifa versin bize vesile olanlardan Allah onlardan razı olsun. Bizim yüzümüzü güldürdüler Rabbim onlarında yüzünü güldürsün.

 

Doktorların tedavilerine mutlaka uyalım onların verdikleri ilaçları kullanalım.  Alternatif sağlık metotları her zaman tek başına şifa olmayabilir. Anlattıklarım benzer hastalar varsa kullanırken tedbiri elden burkamaması lazım.

 

Goncagül BALKİ YILDIZ/ 29.04.2014 - İstanbul

 

 | Puan: 10 / 3 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun465 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI