Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Sivas ve Gürün’de değişim kazandı

Kategori Kategori: Güncel Olaylar | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 1820 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 02 Nisan 2014 10:30:00

Memlekete hayırlı olsun sonuçlar

İşler yolunda ise istikrar, değilse de değişim iyidir. Hem Gürün hem de Sivas değişimi istediğine göre demek ki halkımız mevcut durumdan memnun değildi. Değişenlerin iyi olup olmaması bir yana halkın seçimi bir yana mutlaka. Eğer demokrasiye inanıyorsak sandığın dediği başımızın tacı olmalı.

Sivas’ta yaşayan, Gürün’ü de arada bir ziyaret eden birisi olarak değişimi yorumlamaya çalışacağım bu yazımda. Neden değişimle sonuçlandı seçimler ve bunu meydana getiren sebepler nelerdi?

Öncelikle; bir önceki mahalli idareler seçiminde, seçimden kısa süre önce yaşanan Muhsin Yazıcıoğlu kazası Sivas’ın kaderini değiştirdi. Sivas halkı kendi evladına vefa duygusu içerisinde Doğan Ürgüp başkanı yüksek bir oy oranıyla belediye başkanlığına getirdi. Eğer kaza olmasaydı Sami başkan kazanırdı yorumları yapıldı durdu yıllarca, doğrusunu Allah bilir mutlaka. Mimar Sami Aydın, 2004-2009 yıllarında Sivas’ta belediye başkanlığı yapmış, her ne kadar bazı eleştiriler alsa da yaptığı hizmetler daha ağır basan bir siyasetçi. 2014 seçimlerinde yeniden kazanmasında bir etken bu. Bir diğer etken ise tabi ki seçime girdiği partiye halkın sahip çıkması. En az Sami Aydın ismi kadar ait olduğu parti de önemli bu başarıda. Yaklaşık %60 gibi bir oy oranıyla, deyim yerindeyse ezici bir çoğunluk ile aldı seçimi, hem de karşı ittifak söylentilerine rağmen. Tebrik ediyoruz. Ümidimiz ise 2004-2009 arasında yaptıklarından çok daha fazlasını inşallah 2014-2019 yılları arasında yapması. 2023’e doğru giden Cumhuriyet şehrine yapılması gereken epeyce bir iş var çünkü.

Gelelim Gürün’e. Hani bir tabi vardır ya “kendimi bildim bileli” diye, aynen o tabirde ifade edildiği gibi kendimizi bildik bileli, son 15 yıldır Gürün’de başkanlık yapan bir isimdi Sayın Mehmet Aktaş. Seçim dönemi öncesinde Mehmet Aktaş’ın dördüncü kez aday olmayacağını duyduk, iyi de olur diye düşündük, çünkü hem Ak Parti’nin üç dönem kuralıyla örtüşüyor hem de insan 15 yılda yorulur, heyecan kaybı olabilir diye düşündük. Son döneme kadar aday adayı olmakta gecikince Levent Gürbüz ve Süleyman Ocakcı Beyler de aday adayı oldular. Sonradan kendisi de aday adayı olunca parti üç aday adayını yarıştırdı. Partinin yaptığı temayül yoklaması sırasında Mehmet Aktaş’ın ilk sırada olmadığı söylentileri de kulağımıza kadar geldi. Fakat ne oldu, ne bitti Allah’a malum sonuçta partinin adayı yine Mehmet Aktaş oldu. Sanırım tam o noktada kim aday olursa olsun partiyi destekleyenler ile adaya bağlı olarak destek verenler arasında bir kırılma yaşandı. Deyim yerindeyse genel seçimlerde Ak Parti’ye oy verenler yerel seçimlerde bölündü. Bu durum memleketin geneline hüküm salmış karşı ittifaklardan başka bir şey idi kanımca. Gürün halkı galiba temayül yoklaması sırasına (haklı olarak) fazla takılmıştı ve nihayetinde; 15 yıllık Mehmet Aktaş dönemi 4100 oya karşı 2100 oy ile sona erdi. İyi mi oldu? Onu zaman gösterecek. Yeni başkan Nami Çiftçi beyi tebrik ediyorum. Genç ve enerji dolu bir görünümü var. İnşallah merkezi idare ile de sorun yaşamaz ve kazanan Gürün olur.

Evet Sivas’ta Büyük Birlik Partisi’nden Ak Parti’ye bir geçiş, Gürün’de Ak Parti’den Milliyetçi Hareket Partisi’ne bir geçiş yaşanırken değişimin zafer kazandığını söyleyebiliriz. Bir de daha çok çalışan kazandı muhakkak. Allah hayırlısını versin.

 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Cemil ARSLAN { 02 Nisan 2014 11:07:34 }
öTADEN BERİDİR Mehmet AKTAŞ ile bir konuşmuşluğumuz vardır. İlk seçimi kazanmasından aylar sonra idi bir yakınımın dükkanında konuşurken
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun74 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI