Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Yazmak lazım...

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 1494 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 16 Şubat 2013 09:29:19

sonuna kadar

“Oku” emrine muhatap insanlar olarak okumanın doğal bir sonucu olan yazma işlevini de görmeli insan. Okuduğunu yazıya dökmedikten, bildiklerinle gömüldükten sonra cahil zamanlarda atıyla, mücevherleriyle gömülenlerden ne farkımız kalır ki.

Biz derslerimizde sistemleri anlatırken özellikle şunu vurgularız; “sistemlerin bir amacı vardır ve o amacı yerine getirmek üzere bazı girdileri çıktılara döndürür”. Tabiki sistem tanımı bu değil fakat bu yazıda ders değil zaten. Önemli olan bir sistemin girdileri olduğu kadar çıktılarının olmasının da gerekliliğidir. İnsan denen sistem için de birçok girdi ve çıktı tanımlamak olası fakat bizim odak noktamız bilgilenme anlamında giriş ve çıkış. Peygamberler, veliler, toplum büyükleri, alimler v.s. neden durmaksızın insanlara bir şey anlatmaya çalışır bilirsiniz. İnsanlar doğru olanı dinledikçe doğruya yönelirler. Ciltler dolusu kitaplar yazan ve bu sayede insanlığın gelişimine katkıda bulunan kişi kadar topluma faydalı ve hayırlı insan var mıdır örneğin. Geleneksel sözlü kültür de aslında kişilerin başkalarından aldıklarına kendi yorumlarını da katarak topluma sunduğu şeyler bütünü değil midir. Bilgi, ortamına göre sözlü ve belki daha etkili şekilde aktarılabileceği gibi günümüzde yazılı aktarım daha uygun bir seçenek haline gelmiştir. Örneğin; büyüklerimizin dizinin dibinde oturup onları dinlemek daha güzel mutlaka ama araya giren mesafeler ve imkansızlıklar bizi mecburen yazılı iletişime sevk ediyor. Ayrıca yazılı iletişimin bir de üstünlüğü var; kalıcı olması. Ne demişler “söz uçar yazı kalır”. O sebepledir ki değerli bulunan iletişimler ve bilgiler doğrudan yazıya dökülür. Mesela peygamberimizin sözleri yazıya dökülmeseydi şu an dini mevzularda takıldığımız konularda referansımız ne olacaktı.

Yazan adam meyve veren ağaca benzer. Belki her yazar iyi meyve vermeyebilir ama mahsülü iyi olmasa da o meyve veren bir ağaçtır. Yazmak aynı zamanda dolaylı iletişimin de önüne geçer. Bir kişinin ne düşündüğünü başkalarının aktarımları ile değil de doğrudan almanın yolu onun yazılarını okumaktır. Dolaylı iletişim her zaman parazitlidir. İnsanların çoğunda bulunan hasetlik iletişimdeki parazitlerin en önemli nedenidir.

Sevgili dostlar, bugün SuçatıHaber eğer tanınan, bilinen ve saygı duyulan, kimi yerde kaynak gösterilen bir adres olduysa bu değerli yazar arkadaşlarımızın özverili çalışmaları sonucu olmuştur. Hem yazdıkları hem de kendileri unutulmaz olmuşlar ve çok önemli bir hizmet yapmışlardır. Yazdıkları için kazançları çok fazla (parasal değil tabi) fakat bu arkadaşlar yazmasa idi ellerine ne geçecekti hiç düşündünüz mü? Ben söyleyeyim “bir şey yapmayınca elinize de bir şey geçmez” bu bir kuraldır.

Bu yazılarımı belki bazı arkadaşlar ölüyü diriltme gayreti olarak görebilirler, olsun önemli değil. Ben hastayı iyileştirme olarak görüyorum bu çabaları. Ve şunu çok iyi biliyorum ki SuçatıHaber eğer bir gün çalışmalarına son verirse benden çok bu olaya sebebiyet verenler üzülecektir. Çünkü ben elimden geleni yapıyorum.

Sevgi ve selamlar,

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Hidayet Takcı { 17 Şubat 2013 14:32:44 }
Değerli Ekrem Bey,

Sitemizin kurulduğu günden bugüne biz elimizden geldiği kadar çok sesli ve çok renkli bir ortam oluşturmaya çalıştık, belki başarılı olamadık ama niyetimiz hep öyle oldu, hala da öyle. Neden başaramadık sorusunun cevabı bizim toplum olarak tartışmayı başaramayışımız ve tartışma yerine hemen kavgaya tutuşmamız. Biz hep tartışmaya evet hakarete hayır dedik ama çoğu zaman hakaretlere mani olamadık, çoğu zaman en büyük hakaretleri de biz yedik maalesef. Yerimizde bir başkası olsa belki de çoktan tası tarağı toplar giderdi ama biz gitmedik, inşallah devam da edeceğiz çalışmamıza.

Kasabaya, memlekete faydası olan her şeye varız. Polemiklere, kavgaya ve didişmeye ise her zaman olduğu gibi bundan sonra da karşı olacağız.

Saygılarımla,
ekrem madenli { 17 Şubat 2013 13:51:03 }
Hidayet bey,
Gayretinizden dolayı sizi kutluyorum.İnsanların bilgi birikimlerini paylaşmaları elbette güzel bir şey.Bu paylaşılan bilgiler de birde kendimizi bulursak,yada tam tersi kendimize hiç uygun görmeyip söylenenin karşıtını bulmaya çalışırsak üretmeye de başlarız.Birzamanlar sUçatı belediye sitesi yeni kurulmuş bende bir taraftam katkı sağlamak bir taraftanda belki kendi egomu tatmin için günlük şiirler yazmaya çalıştım.Bir süre sessiz kalan okuyucular kıpırdanmaya başladılar.Yazılanların içeriği ile ilgili değil.Yazan kişilerin şahsına yönelik eleştiriler aldı başını gitti.Şimdi suçatı belediyesi sitesine bakarsanız sadece ölüm ilanı bulursunuz.Merak ediyorum ,bu kardeşlerimiz ölüm ilanının dışında bir haber yok mu diye sormazlarmı?
Suçatı haber sitesinin yaşaması için çok sesliliğe ihtiyaç var.Hep kişilerin duymak istediklerini yazmak yada yazıların içinde bu tercihlerde bulunmak usancı bıkkınğı getirir.Farklı söylemlere,farklı konulara yönelmek ve o farklı söylemlere tahammül edebilmek lazım.Umarım insanların düşüncelerinden dolayı horlandığı değil,takdir edildiği bir anlayış ortamı yaratır ve bu siteye katkılarını sağlaya bilirsiniz.Amaç sade sitenin yaşaması değil geleceğe birşeyler bırakabilmektir.Yazılanların doğruluğu, yanlışlığı,beğenilirliği insanların takdirine bırakılmalı.Kolay gelsin selam ve saygılar.
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun326 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI