Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

Ey cemaat

Kategori Kategori: Güncel Olaylar | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 2886 Okunma | Yazar Yazan: salim | 14 Ocak 2013 12:31:48

Salim beye teşekkür ediyoruz.

Ey Cemaat

Cemaatle namazın ehemmiyetini belirten çok sayıda hadis mevcut olduğunu hepimiz bilmemize rağmen biz Türkiyeli müslümanlar olarak buna gereken hassasiyeti göster(e)miyoruz . Bunu , kendi gözlemlerime göre ve karşılaştırma yaparak değerlendirmeye ve sebeplerini bulmaya çalıştım.

Üç dört kez Arabistan'da bulunmam dolayısı ile iki ülke müslümanları ve uygulamaları arasındaki farkları müşahade ettiğimi düşünüyorum .
Cemaatle namaza önem veremeyişimizin en önemli sebebi öncelikle bilinçsizlik . Bilinçsizlik diyorum zira o kadar bilinçsiz ve taklitçi bir kafa yapimiz varki şu olaylara çokca şahit olumuşumdur : İki kişi mescide öğle namazını kılmak için gelirler. Abdestlerini alırlar . Sonra 10 rekat namazı ayrı ayrı eda ederler ve işlerine geri dönerler.
Veyahut, cemaatle namaz kılanlar olduğu halde, sonradan gelen bir müslüman ilk önce dört rekat sünnet kılacagim diye cemaate katılmaz . O kişi için ilk önce sünneti kılmak daha önemli gözükmektedir.
Veyahut, cemaat bilincine biraz sahip birisi cemaatle namaz kılmak için ikinci bir kişinin sünneti bitirmesini bekler. Kişi sünneti bitirir ama etrafına hiç bakmadan farza durur veya kendine teklif edilen cemaat olmayı çeşitli nedenlerle kibarca reddeder !
Veyahut, öncesinde farza durmus olduğunu bilinen birine hafifçe dokunup ona uyulduğunu belirten işareti anlayacak bilinçte kaç kişi olabilir diye cemaat bilincine az da olsa haiz olanlar tek başına namaz kılmak durumunda kalmaktadırlar.

Cami cemaatine katılmak da ülkemizde maalesef zor . Camiye gidip cemaati katılmayi zorlastıran unsurların başında heralde ezandan sonra hemen namaza durulması gelmektedir. Evde veya iş yerinde bir işle meşgulken namaz vaktinin girdiğini ezanla farkeden bir müslümanın abdest alıp cemaate yetişmesi pek olası değildir. Bunun sebebi hem ezandan sonra hemen namaza başlanmasi (ki öncesinde sünnet rekatları olan namazlarda aşağı yukarı 5 dakika vaktiniz vardır) hem de camilerin,mescitlerin yeterince yakın olmamasıdır . Hoparlörle okunan ezan 1 km öteden kulağınıza gelebilmekte fakat sizin cemaate katılmanız mümkün olamamaktadir . Arabistan'da mescid heryerde ve çok miktardadır. Öyleki nereye giderseniz gidin bulundugunuz yere 100m kadar uzakta bir veya birden fazla mescid olma olasılığı yüksektir. Mescid dediysem uzaktan ne binasi olduğu belli olmayan bir yapı degil, aksine minaresi olan dolayısı ile uzaktan bile mescid olduğunu anlayabildiğimiz yerlerdir buralar. Bu mescidlerde, ki birçoğu bizim cami dedigimiz büyüklükte yapılardır, cuma namazı kılınmaz. Cuma namazı daha büyük ve merkezi yerlerde kılınır.

Arabistan'da insanı cemaate sevkeden diğer bir unsur da, namaz vaktinde işyerlerinin ve alış veriş mekanlarının kapanmasıdır. Bir AVM'ye gittiğinizde ezan saatine yaklaşık 5 dakika kala kepenkler kapanır. Sonra ezan okunur. Eğer namaz kılıyorsanız bu durumda en iyi şey gidip cemaatle namaz kılmak olacaktır. Namaz kılmıyorsanız bir 30 dakika aylak aylak ortalıkta dolaşmak zorunda kalırsınız . Lakin Türkiye'de değil dükkanlarin kapanması, AVM'lerde mescid bile bulamıyoruz.

Karşılaştırma yaptığım için yine Arabistan'daki bir uygulamayı örnek göstereceğim. Mescidlerde cemaatle kılınan ilk namazın kıraati hoparlörlerden naklen verilir. Eğer sabah, akşam ve yatsı namazı ise, imamın ilk tekbirinden selam verinceye kadar hoparlörden ne okuduğunu, hangi rekatta olduğunu anlarsınız. Tabi burda gaye anlamak değil. Siz o sesi, kıraati duyduğunuzda ve mescid de genelde yakın olduğunudan cemaate katılmak istersiniz . Tabiri caizse psikolojiniz olumlu yönde etkilenir ve ayaklarınız mescide gider.

İlk cemaate yetişemezseniz bile, sonradan gelenler kesinlikle cemaat ile kılarlar namazlarını . Ve siz %99 ihtimal ile cemaat ile eda edersiniz vaktin namazını , eğer çok geç kılmıyorsanız .

Ve belki de sizi cemaate çeken, namazı kıldıran insanların namazın hakkını vererek kılmalarıdır. Hem kıraat olarak hem de tadili erkana uyum bakımından gerçekten namazı ikame eden bir cemaat ile namaz kılmak ile Türkiye'de herhangi bir camide, maaşlı memurun ardında namaz kılmanın arasında çok büyük fark var. Öyle ki, Arabistan'da yaşayan gurbetçiler, memlekete izine geldiklerinde bizim imamlarımızın kıldırdıkları namazlardan tad almadıkları için camiye gitmek istemekdiklerini söylüyorlar.

Tabi bunların hepsi birer bahane olarak da görülebilir . Bir işi yapmak istemeyen onlarca sebep üretebilir, yapmak isteyen için ise bahane yoktur. Lakin insani motive ve demotive eden unsurların olduğu da bir gerçektir. Amacım bu unsurları hoşgörünüze sığınarak sizlerle paylaşmaktı.

SUÇATIHABER İyi Günler Diler...

Facebook Sayfamız Zengin İçeriği ile Sizi Bekliyor ...
 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Abdurrahman Engin { 16 Ocak 2013 09:03:20 }
Nüfusunun %99 müslüman olan ülkemizde: cemaatla namaz kılmanın ehemmiyetini tam olarak idrak etmiş değiliz .Camaatla namazın 27 derece fazla sevaba erişeceğini duyarız da! Bu derece neye tekabül ettiğini hiçte merak edip sormamışız, veya herhangi bir vaaz ve nesihatta hocalarımız bunu izah etmemiş.Bir özel sohbette bunu merak ederek hazırda bulunan manaya kadir zata sordum.Hocam cemaatla namaz kılmanın 27 derece daha fazla sevab almaya vesile deniyor. peki de hocam dedim bir derece ne demek. Bir derce 100 kişiyi doyurmak demek oluyor,buna göre 27 dereceyi buna göre değerlendiriniz dedi.Bu hesaba göre camaatla namaz kılmanın sevabı iki bin yedi yüz kişiyi doyurmak demek oluyor dedi.
İmamlık görevini deruhte eden kişilerin bu vazifeyi canla başla,seve seve, yapmalarıda çok önemli elbette.ülkemizde malesef bu vazifeyi geçim kaynağı olarak görüyor,samimiyetimizde ona göre oluyor.Halk arasında konuşmalar esnasında falanca imam para olmazsa namaz dahi kılmaz diye söylentilere bile vesile oluyor.Liyakat konusu da bir başka çelişki. Bazı imamlar var ki :Hz Ali bazı kur''an okuyucuları vardır ki Kur''an ona lanet eder buyurmuş. işte bu söze müstehak olanlar imamlık yapıyar.Gerçekleri güzel bir üslupla kaleme aldığın yazını büyük bir hazla okudum .Eline,diline ve kalemine sağlık.
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun261 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI