Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

İSKANDİNAV ÜLKELERİNDE 3 YIL

Kategori Kategori: Anı | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 2384 Okunma | Yazar Yazan: feyzullah | 22 Haziran 2012 13:35:06

Değerli hemşerimiz Feyzullah beye teşekkür ediyoruz

İskandinav Ülkelerinde 3 yıl
*Feyzullah ARSLAN
2009 - 2012 yılları arasında Danimarka Kopenhag (İskandinav Ülkeleri Danimarka, İsveç, Norveç ve Finlandiya) Emniyet Müşavirliği görevi sırasında kendimce önemsediğim ve o duygularla paylaşmak istediğim anıları özet olarak anlatmaya çalışacağım.
Kopenhag Emniyet Müşavirliği, T.C. Kopenhag Büyükelçiliği bünyesinde faaliyet gösteren görev yeri Kopenhag olan ve Danimarkanın yanı sıra İsveç, Norveç ve Finlandiya'ya da akredite olan, yani o Ülkelerinde Emniyet Müşavirliği görevini yürüten bir birimdir. T.C. Kopenhag Büyükelçiliği Rosbaeksvej 15, 2100 Kopenhag O hemen onun yanındaki Kopenhag Konsolosluğu Vestagervej 16, 2100 Kopenhag O adresindeki binalarda görevim süremektedir. Emniyet Müşavirliği Kopenhag Konsolosluğunun ikinci katında görevini sürdürmekte olup, ayrıca Danimarka Polisi (NEC) binasında Polititorvet 14 no'da Copenhagen Central Station ve Tivoli arkasında bulunan büroyuda İsveçli meslektaşımızla birlikte zaman zaman bu büroda da görev yürütülmektedir. Çalışma zamanım oldukça yoğun bölümü Elçilikteki büroda geçirilmekte olup, Danimarka Polisiyle görüşmelerde polititorvet'daki büro kullanılmaktadır. Danimarka Polisiyle gerektiği zamanlarda görüşülmekte olup, ayrıca her ay diğer Ülke Emniyet Müşavirlerin de katıldığı genel toplantılar yapılmaktadır. 2012 yılı başında merkezdeki büromuz Glostrup Centrum'da İndustrivej 125 - 135, 2600 Glostrup'ta yeni binaya taşınmıştır. Danimarka Polisinde muhattap olduğumuz bölümün sorumlusu Kim KLİVER olup, sık sık görüştüğümüz görevli ise Bo Rune PETERSEN'dir. Ancak 3 yıllık görev süremizde muhattap olduğumuz asıl görevlinin birisi Paris'e İnterpol'e, diğeri ise Hollanda'ya Europol'e tahin olmuştur. Bu değişikliklerde de anlaşılıyor ki, Danimarka Polisi diğer Ülke polisleriyle sıkı işbirliği içerisindedir. Danimarkadaki görevim yanı sıra Büyükelçilik ve Emniyet Genel Müdürlüğü onayları çerçevesinde her üç ayda bir Akredite Ülkeler İsveç, Norveç ve Finlandiya Büyükelçilikleri ve ilgili Emniyet Makamlarıyla dönemsel görüşme ve toplantılara gidilerek Müşavirlikle ilgili görev alanlarında görüşmelerde bulunmaktadır. Emniyet Müşavirliğimizin temel amacı Türk Polisiyle İskandinav Ülkeleri polisleri arasında işbirliğini sağlamak, suç ve suçlulukla mücadele etmek, bu Ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın Emniyet Müşavirliğimizi ilgilendiren konulardaki sorunlarıyla da ilgilenmektir. İskandinav Ülkelerinde Danimarkada 60.000 civarında, İsveçte 100.000 civarında, Norveç ve Finlandiya'da 10'ar bin civarında Türkiyeden gelme vatandaşımız yaşamaktadır. Bu vatandaşlarımızın yarıdan fazlası ilgili Ülke vatandaşı olmuştur. Bu Ülkelerde yaşayan vatandaşlarımız bazı konularda özellikle restorant konularında oldukça girişimci olmuşlardır.

Vatandaşlarımızın Müşavirliğimizle ilgili sorunları daha çok yaz aylarında tatil sezonunda olmaktadır. Müşavirliğimize iletilen tüm sorunlar mümkün olduğunca çözümlenmeye çalışılmakta, vatandaş memnuniyeti esas alınmaktadır. Vatandaşların ilgilendikleri konularda aydınlatılması için Türkçe yayın yapan gazetelere sık sık makaleler yazılmakta, aydınlatıcı bilgiler verilmektedir. Ayrıca telefon, mail, yüz yüze görüşme, dernek toplantıları ve genel toplantılarda mümkün mertebe vatandaşların soru ve sorunları çözümlenmeye çalışılmaktadır. Düğünlerde bayramlarda ve özel toplantılarda muhattap olunan soru ve sorunlarda cevaplandırılmakta, ilgilenilmektedir. Vatandaşlarımızın bu konudaki memnuniyetleri sık sık dile getirilmektedir. Danimarka'da yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğu Konya, Sivas, Aydın, Afyon, Denizli ve diğer İllerimizden, İsveç ve Norveç'te yaşayan vatandaşların çoğunluğu Konyalı, Finlandiya'da ise daha çok yabancı dil bilen Batı İllerimizden gelen kişilerdir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın memleket özlemi oldukça yoğun olup, son yıllarda kesin dönüş yapmayı düşünenler de azımsanmayacak sayıdadır.

İskandinav Ülkelerinin nüfus ve yüz ölçümü ile dilleri hakkında özet bilgi verecek olursak Danimarkanın nüfusu 5.300.000, yüz ölçümü 43.092 km2, dili ise Danca olup, Başkenti Kopenhagtır. Ayrıca Danimarkayla ilişkili Faeroerne adaların nüfusu 44.000, yüz ölçümü 1399 km2, Gronlandın ise nüfusu 56.000, yüz ölçümü ise 2.166.000 km2'dir. İsveçin nüfusu 9.200.000, yüz ölçümü 450.000 km2, Başkenti Stockholm, dili ise İsveç'cedir. Norveç'in nüfusu 4.300.000, yüz ölçümü 323.878 km2, Başkenti Oslo, dili Norveç'cedir. Finlandiyanın ise nüfusu 5.200.000, yüz ölçümü 337.000 km2, Başkenti Helsinki, dili Fince'dir. İskandinav Ülkelerin iklimi genelde soğuk sert, kışları denizler bile buz tutuyor, yazları ise yağmurlu ve serindir. Ülkelerin ekonomik durumları iyi olup, vatandaşların tamamının sosyal güvenceleri mevcuttur. Danimarka ve Norveç dünyanın en rahat yaşam koşullarına sahip Ülkeleri olduğu söylenilmektedir. Sizlere bu Ülkelerle ilgili ikişer atasözü yazarak genel bir fikir vermek istiyorum.
Danimarka Atasözleri: - Vaadler memleketinde insanlar açlıktan ölür, - sağır bir kocayla kör bir kadın mutlu bir çifttir.

İsveç Atasözleri: - Kaygı küçük şeylerin gölgesini kocaman yapar, - Akıllının uzun kulakları kısa dili vardır.

Norveç Atasözleri: - Yalan dört nala gider, gerçek adım adım yürür, fakat genede vaktinde yetişir, - Elindeki bir kuş çatıdaki on kuştan iyidir. Ayrıca Norveçte Atatürk gibi düşünmek sözüde çok kullanılmaktadır.

Finlandiya Atasözleri: - Dünya pencereden gördüğünden daha büyüktür, - Ormana nasıl haykırırsan öyle cevap verir. Bu atasözleri de Ülkeler hakkında biraz olsun fikir vermektedir sanırım.
3 yıllık İskandinav Emniyet Müşavirliğim sırasında soğuk havaya, acele etmemeye herkesin trafik kurallarına uyduğunu görmeye, insanların çok lükse düşkün olmadığını ve bisiklete bindiğini görmeye herkesin en az üç-dört derneğe üye olduğunu görmeye ve zor şartlara rağmen hayattan memnun olmaya çalıştıklarını ve birbirlerini kırmamaya özen gösterdiklerini gördüm ve yaşadım. İnsanların yaptıkları herşey güzel ancak Allahın verdikleri nimetlerin o kadar güzel olmadığını gördüm. Hani ünlü şair Mehmet Akif ERSOY'un dediği gibi ''İşleri dinimiz gibi, dinleri işimiz gibi'' cümlesine hak vermemek elde değil sanırım. Bizim Ülkemizin iklim doğal güzellikleri ve imkanlarıyla karşılaştırdığımızda Türkiyenin de İskandinav Ülkelerinde hiçte geri kalmayacak, hatta daha ilerde olduğunu söylemek doğru olsa gerek. Yeterki herkes görevini iyi yapsın, üzerine düşeni yerine getirsin, ehil olanlar yetkili ve yönetici olsun. Ülkemizin daha iyi olacağı günler çok uzak olmasa gerek. Daha iyi günlerde, daha iyi şartlarda ve herkesin mutlu ve umutlu olduğu günler dileğiyle.


SUÇATIHABER İyi Günler Diler...

Facebook Sayfamız Zengin İçeriği ile Sizi Bekliyor ...
 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

sinan { 23 Haziran 2012 12:06:00 }
"Yediğin içtiğin senin olsun gördüklerini anlat" ile başlayan sohbetler olurdu eskiden onların kıvamında hoş bir anlatım.
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun453 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI