Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

BİR FIRSAT OLARAK SAY TEPESİ

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 6 Yorum | Okunma 2878 Okunma | Yazar Yazan: sucati | 04 Haziran 2012 00:22:00

Yıllar önce rüyasını gördüğümüz Say dağının eteklerindeki hareketliliğe yaklaştık mı yoksa...

Kasabamızın sembollerinden biri nedir diye sorsak birçok kişi buna SAY cevabını verir. SAY sözlükte iri, büyük kaya parçası anlamına gelmekte olup bu ada layık olarak kocaman bir kaya parçasıdır o. Karşısında yer alan Seksenveren tepesini ve yine bir cephesine denk gelen Yılanlı tepesini tamamlar. Aslında o bütün Suçatıyı tamamlar... Sarp kayalıklardan oluşan SAY, bir ucu Gürün merkezde diğer ucu ise Sularbaşı köyünün üst kısımlarında yer alan, coğrafyamıza göre hatırı sayılır yükseklikte bir dağ veya tepedir.

Malatya/Darende istikametinden Suçatı/Gürün istikametine doğru gelirken sarp olan ön yüzünü, Sivas/Kangal istikametinden Gürün istikametine gelirken ise düzlük olan arka yüzünü görürsünüz. SAY'ın en net görüldüğü yer ise Suçatı kasabasından Sazcağızsuyu yaylasına giderken yolun en yüksek rakıma ulaştığı, Çörtenlik adı verilen mevkidir. SAY o kısımdan çok net olarak görüldüğü gibi meraklıları da o bölgeden dağa tırmanırlar. (Bir tavsiye olarak hem SAY manzarasına hem de Ören manzarasına sahip, aynı zamanda gürül gürül akan bir pınarın da yer aldığı, yolun tam doksan derece kıvrıldığı köşe konaklamak ve piknik yapmak için uygundur. Bu alana yapılacak ufak çaplı bir girişim ile gayet rahat piknik alanı haline getirilebilir. Tabiki sahiplerinin rızası ve girişimci dostların gayreti ile). Bugüne kadar bir çok kişi onun çeşitli mağaralarına girmiş, hatta bir söylentiye göre VIZZO namıyla bilinen bir adam dağın bir ucundan girerek boydan boya gitmiş ve Gürün'deki demircilerin sesini mağaradan duyduğunu iddia etmiştir. Bu iddia hayal ürünü gibi gözükse bile özellikle yontma taş devrini ve o devrin özelliklerini hatırlayınca, ayrıca doğal yollarla dağın içerisinde mağaraların kendiliğinden oluşabilecek olması iddianın çok ta yersiz olmadığını gösteriyor. Ayrıca son dönemde dağa çıkan, mağaralara giren kişilerinde VIZZO'yu doğrulayan şeyler gördüğü iddia edilmektedir. Son dönemde dağı gezenlerin ifadelerine göre; SAY dar bir giriş ve geniş bir koridor içermekte ve içeride devasa mağaralar, sarkıt ve dikitler yer almaktaymış.

Sanayi konusunda bugüne kadar pek varlık gösterememiş Sivas için çıkış yollarından birisi Kültür ve Turizm alanıdır. Turizm bağlamında değerlendirebilecek kapasiteye sahip bu dağa devletimiz ve girişimciler yatırım yapmalıdır. Dağın tepesine ulaşım ve mağaraların hem ışıklandırılması hem de içeriye yol yapılması çok büyük bir yatırıma ihtiyaç duymaktadır. Başlangıç yatırımı yüksek olacağı için mutlaka devlet teşviklerinin gerekli olduğu girişime Gürün ve Suçatı belediyeleri ile Gürün kaymakamlığının da destekleri elzemdir. Tek bir girişimcinin altından kalkamayacağı bu proje devlete ek olarak birden çok sayıda girişimcinin de katılımı ile mümkün olabilir.

Fizibilitesi iyi yapılabildiği takdirde kasabamıza turizm geliri kazandırma kapasitesine sahip SAY galiba biraz ilgi bekliyor. Doğru ellerde, güzel bir projeyi hepimiz bekliyoruz.

Suçatı Haber Yönetimi

SUÇATIHABER İyi Günler Diler...

Facebook Sayfamız Zengin İçeriği ile Sizi Bekliyor ...
 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Hidayet Takcı { 18 Haziran 2012 21:22:28 }
Değerli Arkadaşlar,

SAY ile ilgili son durum nedir? Hepimiz merak içerisinde bekliyoruz. En son konuya vekilimizin de ilgi ve alaka gösterdiğini duyduk. Ne oluyor, ne olacak, kim ne yapıyor, bundan sonra neler olacak memleketin yerlileri olarak merak ediyoruz. Özellikle bu konuda önemli işler yapan müdür Halil İbrahim beyden konuyla ilgili bilgi bekliyoruz.
Burhan Emre { 14 Haziran 2012 00:07:59 }
Sayın görünüşü gerçekten muhteşem,içinde kimbilir ne hazineler gizli belki madenler,su kaynakları,mağaralar,sayın tepesinde yeşillik ve su kaynağı bulunmadığı için ayrıcada ulaşım imkanlarının zorluğundan dolayı oralarda çobanların hayvan otlatmasının dışında bir faaliyet zor gözüküyor.Aslında orada çok güzel yamaç paraşütü yapılır.Sırtına paraşütü bağlayan sporcu sayın düzlüğünden koşarak gelsin uçurumdan kendini boşluğa bıraksın Yuva yokuşunda toprakla temasını sağlasın.
Hidayet Takcı { 11 Haziran 2012 17:38:05 }
SAY ile ilgili yapılan irili ufaklı çalışmaların tesiriyle SAY ilgi odağı olmayı başardı. Bugün itibariyle SAY üzerinde profesyonel ekipler ve haberciler araştırma yapmak üzere yola koyuldular. Bulguların en yakın zamanda paylaşılacağını düşünüyorum. Konuyla ilgili bilgiler bize ulaştığında biz de inşallah sizlere ulaştıracağız.
İsmail TAKCI { 11 Haziran 2012 15:27:33 }
Say görkemli ve gizemli haliyle merakları celbetmiştir çocukluğumuzda bahsettiğiniz hikayeyi hep duyardık 'bi yerden girmişlerde Gürün'de demircilerin sesini duymuşlar' denirdi..

Say bu efsaneyi belki de doğrulayacak gizemlere sahip bunun dışında sur gibi uzanan dış görüntüsüyle de gezginlerini davet ediyor; avcıların en heyecanlı hikayeleri, çobanların en cezbedici anıları çoğu zaman Say da geçer.. Arslan mağarasında davarıyla geceleyenler için ayrı bir değere de sahip.

Sayın arkasından yola revan olanlar derin bir uçurumla karşılacaklarını hiç tahmin etmezler, üstü gayet dölek bir arazi olduğundan sürü sahipleri için ot deposu olarak görülür..

Say'la ilgili projeler olmayacak şeyler değil illaki yerel ve merkezi idarenin ilgisine muhtaç.
Suçatı Haber { 04 Haziran 2012 23:43:34 }
Değerli Yunus Bey,

kasabamızı ilgilendiren her konu sitemizin alanına giriyor. o nedenle zaman zaman bu türden yazılar yazmaya ve dikkatleri çekmeye çalışıyoruz. Gürün için Gökpınar ne ise kasabamız için de Say ve Seksenveren tepeleri ve daha aşağıda kalan boğaz önem arz ediyor. bu türden yazıları bütün dostlarımızdan bekliyor, saygılar sunuyoruz.

Suçatı Haber Yönetimi
yunus emre { 04 Haziran 2012 22:06:07 }
çocukluk hülyalarımızda bir sınır olan Say'ı konu alan bu güzel yazıdan dolayı site yönetimine teşekkür ediyorum.
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun78 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI