Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

İSVEÇ VE DANİMARKA’DA BİR TİYATRO SERÜVENİ

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 1770 Okunma | Yazar Yazan: feyzullah | 30 Mayıs 2012 19:32:04

Değerli hemşehrimiz, yazarımız Feyzullah Arslan beyden güzel bir yazı

Saygıdeğer yazarımız FEYZULLAH ARSLAN tarafından oluşturulan İSVEÇ VE DANİMARKA’DA BİR TİYATRO SERÜVENİ başlıklı yazıya ulaşabilmek için T I K L A Y I N I Z

SUÇATIHABER İyi Günler Diler...

Facebook Sayfamız Zengin İçeriği ile Sizi Bekliyor ...

Twitter Üzerinden de Bizi Takip Edebilirsiniz

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Naci TOPRAK { 03 Haziran 2012 15:15:25 }
Sayın Müdürüm (Gürünlü olarak iftihar ettiğimiz) ve muhterem ağabeyimiz Feyzullah ARSLAN beyefendinin kalem aşinalığının, sadece anı-deneme türü ile sınırlı kalmayıp Tiyatro yazarlığına kadar uzandığını, bunu da Avrupa metropollerinde sahneleterek hakkını verdiğini gıpta ve hayranlıkla öğrenmiş olduk. Şu yukarıdaki yazıyı dipnotları ile okuyunca emekli bir öğretmen olarak saygıdeğer Müdürümüzün hakkında hissettiğim duygularımı, düşüncelerimi arzetmek istedim yoksa bir kritik yazısı diye algılanmasından hicap ederim :
Maalesef zaman zaman ülkemizde, ideolojik görsel- seyirlik sanat (sahne: tiyatro- sinema-dizi film) kavgaları alevlendikçe -özgün kaç senaryo metnimiz var ki?- diyesimiz geliyor. Tanzimattan bu yana pis birer Moliere, Shakespeare kopyaları, adaptasyonları ile perde açıldı, üstelik yerli kültüre sövüldü sayıldı.
Özgün piyes çok az yazıldı. Bir Necip Fazıl'ın "Bir Adam Yaratmak"ı ile nazım Hikmet'in "Fabrikalardan Kuvvay-ı Milliye'ye" adlı eserlerinden öteye geçemedik. Son, Şehir Tiyatroları kavgalarını ise bu anlamda ibretle izliyoruz.
Herkes bu topluma ideolojik vaaz vermeye kalktı. Didaktik eser hafife alındı. Feyzullah Abinin "Yarınlara Geç Kalmadan" eseri konusu, muhtevası, mesajı ile çok çok önemli. Yeşilayın Diyanetin hatta Milli Eğitimin ve Üniversitelerimizin sorumluluk alanlarında olması gereken, didaktik bir tiyatro yazıp oyunlaştırmak. Bunu Avrupanın kalbinde tekrar sahneletmek ne ulvi bir gayret. Varolsunlar.
Kendi yurdumuzda gençliğimizi kaybetme ve dejenere olma tehlikesi varken, sınırlar ötesi yaban ellerde gurbetçi çocuklarını hoyrat ellerden "sanat kalkanı" ile korumaya çalışmak mukaddes bir görev şuuru olmalı.
Türkiye Emniyeti demek ki sıradan bir kolluk gücü olmayı aşmış, Ufuklar ötesini gören vatansever insanlardan oluşuyor.
Gürün'ün bir mütevazi köyünden çıkmış bir rençber çocuğu "Emniyetçi " kimliği ile bu güzel çalışmalarla örnek oluyorsa ümitvar olmamak için bir neden göremiyorum.
Temennim Müdürümüzün bu eserinin İnşallah Gürün'deki ilgili makamlarca değerlendirilerek okullarda da oynatılmasıdır. Teşekkür eder Telin'den selam ve saygılar sunarım Müdürüm..!
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun482 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI