Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

BİLGİ KİRLİLİĞİ

Kategori Kategori: Yazı - Makale | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1324 Okunma | Yazar Yazan: hidayet | 08 Şubat 2012 14:02:17

Kirli bilgiden hikmet çıkmaz...

Hayatta her şey zıddıyla kaimdir. İyi vardır fakat yanı başında kötü de. Çirkin vardır yanı başında güzelle. Bazen zıtlar bir bütünün parçalarıdır gül ve diken gibi. Bazen de zıtlar birbirinden fersah fersah uzaktır iman ve imansızlık gibi. Bilgi kavramı için de zıtlar vardır; doğru bilgi ve kirli bilgi gibi…

Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçerken özellikle bizim toplumumuz gibi sanayi toplumu olmayı başaramayan toplumlar belki bilgi toplumu olabiliriz diye düşünmüşler ve hala da düşünmeye devam etmektedirler. Eğer medeniyet üst üste konan taşlar gibi birikimli bir olgu ise sanayi toplumu olabilmeyi başaranlar bilgi toplumu olmayı da en iyi şekilde başaracaklardır fakat bilgi toplum başka sanayi toplumu bambaşka şeylerse sanayi toplumu olamasak bile pekala bilgi toplumu olmayı başarabiliriz.

Bilgi öyle bir şeydir ki kaynaklarının ne olduğuna göre faydalı da olabilir zararlı da. Bilgiyi kimin ürettiği, bilginin dayanağı, bilginin delili, bilginin bilgi kaynağına uygun olup olmadığı, bilginin bir tornadan geçip geçmediği geçtiyse de bu tornanın mahiyeti gibi konular önemlidir. Ayrıca bilgi için bir doyum noktası var mıdır veya kişiler için ne kadar bilgi yeterlidir, bu işin bir sonu var mıdır bunlar detaylı incelenmesi gereken konulardır.

Yıllarca toplum olarak biz bilgi kaynakları çok sıkıntılar çektik, örneğin müftünün keçisi çalındı fakat bu bilgi bize “müftü keçi çaldı” şeklinde ulaştı. Buna benzer arızaların bilinci ile basın yayın konusuna her kesim gereken değeri vererek en azından olayları her açıdan görür olduk. Bilginin vatandaşa aktarılmasında basın yayın organları bazen taraflı bazen tarafsız bir şeyler aktardılar. Gün oldu toplum mühendisliği yaptılar. En büyük suçları masum gösterebildiler gözlerimizin içine baka baka. Bizleri enayi yerine koydular. Halbuki peygamberimiz bize bilginin kaynağını araştırmayı emretmemiş miydi. Bilginin kaynağı güvenilir mi, bilgiyi bize aktaran ortam güvenilir mi, bilgi içerisinde bir yönlendirme var mı v.s. Bizler belki de yıllarca kaynağına bakmadan, aktaranın kimliği ile ilgilenmeden zehirli bilgilerle zehirlendik. Belki de bu bilgilerle bilinçaltımız zarar gördü ve artık doğru olana bile şüphe ile yaklaşıyoruz.

Gün oldu zaman oldu ve olaylar eskisinden daha karmaşık bir hal almaya başladı. İnternet’in özgürlükler dünyası terörist için de, hain için de imansız için de bir sığınma alanı oldu. Tamamen fitne amaçlı yazılar dönmeye başladı internet aleminde. Memleketten kovulan bir yazar ülke dışına çıkıp ipe sapa gelmez yalanlarla koskoca bir memleketi cümle aleme rezil etmeye çalıştı.

Bazı kalabalıklar vardır, deyim yerindeyse “at izi it izine karışır”, bu kalabalıkları çok seven anarşik tipler bu durumdan faydalanma yolunu seçer. Son dönem bilgi üretenlerin ve bu bilgi ile ortamı karıştırdıkça karıştıran, bilgi kirliliğine neden olan kişilerin hali mahşeri kalabalıklardaki anarşik tiplere ne de çok benziyor.

Sevgili dostlar, özellikle de önemli haberler duyduğunuzda lütfen doğruluğunu araştırmadan hemen inanmayın. Bir bilgi, doğruluğu ispat edilene kadar sağlam bilgi değildir. Bilgi kirliliğinin zirve yaptığı şu günlerde bilgi kirliliğine dikkat etmez ve bu bilgi kirliliğinin amacını eğer göremezsek sonra hepimiz üzülürüz. Günümüzün teknolojik imkanları ile kimlik gizleme sayesinde (anonim kullanıcı) kişiler çok rahatlıkla zarar verebilecek hale gelmişlerdir. Örneğin, ulusal ölçekli haber sitelerine girdiğinizde yorumlar görürsünüz (özellikle taraflı sitelere bir bakınız) bu yorumların bir terörist tarafından veya bir hırsız tarafından veya başka bir suçlu tarafından yazılma ihtimali o kadar yüksektir ki. Bunu neden söylüyorum, bizler çoğu zaman toplumun nabzını görmek için haber yorumlarına bakarız fakat yorumlar yönlendirilmiş olabilir, bunlara bakmak hepimizi yanıltabilir.

Hani her ciddi sıkıntıda dilimize pelesenk olmuş bir söz vardır ya, “toplumuzun sağduyusu sayesinde bu sorunlar aşılacaktır” diye, bu söz doğrudur. Gerçekten de bilinçli ve sağduyulu olarak hangi haberin, hangi amaçla yapıldığını inşallah toplum olarak görecek ve bilgi kirliliği problemini hep birlikte aşacağız. Aşamazsak toplum olarak zarara uğrarız Allah korusun.

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun85 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI