Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

KİREZ SABRİ

Kategori Kategori: Anı | Yorumlar 6 Yorum | Okunma 3820 Okunma | Yazar Yazan: mustafa | 24 Ocak 2011 10:32:27

Çok yaşayın ikiniz de :)

KİREZ SABRİ


Hani derler ya Toprağım olsunda taştan olsun. İnsanlar her yerde aynıdır ama aynı yerlerde doğmuş aynı toprağın yoğurduğu büyüttüğü hayatının bazı safhalarını beraber geçirdiği insanların ismini duyunca, yaptıkları işler anlatılınca insanları ister istemez gülümsetir. Bir an olsun geçmişine, küçüklükte hayellerini yaşadığı topraklara götürür. Vay be, hey gidi günler dedirtir adama.


İşte bazı insanlarında ismi duyulunca hemen insanın aklına onun yapmış olduğu hareketler gelir. Bazılarının Allah vergisidir her hareketi muziptir. Bizim kasamabamızın Cem Yılmaz'ı da Kirez Sabri'dir sanırım. Eğer boyu da biraz onunki gibi uzun olsaymış, kulağındada bir küpe valla meşhur olurdu.


Doğduğunda ebe'sine öyle bir hareket yaparki ebe'si donar kalır. Kendisine bakan ebeye sus işareti yapar göz kırpar. Öyle derler.


Kirez Sabri, taksicilik yapar kendi ekmeğini dürüstce kazanır çoluk çocuğunu kimseye muhtaç etmez.


Günlerden bir gün Gürün'de taksicilik yaparken kasabadan telefon gelir gel bizi al diye, çıkar yola.


Çayboyuna gelir Kirez sabri bu ya, aklına yine şeytanlık gelir, öyle bir ayarlarki kendini, arabanın sağ taraf oturağına geçer,ayağının birini alttan uzatır gaz pedalına sol elinide alt tarafdan direksiyonu tutar, şöför koltuğu bom boş görünür.


Öylece gelir, Trafiğin önünde Polis'ler vardır, buna geç işareti verirler uzaktan, yanlarından geçerken Kirez Sabri sağ taraftan polis'lere selam verir.


Polis'in birisi bakar gözleri faltaşı gibi açılır, arabada şöför yok. Hemen döner yanındakine;

---Abi baksana arabada şöför yok.

Arkadan bakarlarki gerçektende şöför koltuğunda kimse yok yan tarafda bir adam oturuyor ama araba gidiyor.


Hemen toparlanırlar polis'ler arabalarına binerler peşine düşerler. Bu arada Asma Köprü'yü geçince Kirez Sabri hemen yerine geçer hiç bir şey olmamış gibi yoluna devam eder.


Polis'ler siren düdüklerini çalarak çardağın orda Kirez Sabri'ye yetişirler hemen önünü çevirir durdururlar, bakarlar ki şöför koltuğu dolu şaşırırlar. Kirez Sabri,

----Ne olduki der

Polis'ler,
----Yav biraz önce bu arabada şöför yoktu derler;

Kirez Sabri;

---Yok abi siz yanılıyorsunuz ben sürüyordum der.

Polis'ler inanmaz;

---Allah'ını seversen bize doğrusunu söyle nasıl yaptın, sana bir şey demeyeceğiz derler.

Kirez Sabri'de olanı biteni anlatır. Hani onlarda Kirez Sabri'nin muzip hareketlerini biliyorlar ya. İyice gülerler. Kendisinede bu hareketi yapma bir daha çok tehlikeli, ceza yazarız derler.


Sevgili Kirez Sabri, Allah sana çok uzun ömürler versin, kazancın bol bol olsun, gelecekteki istediğin hayat şekli gerçeğe dönüşsün eymi. Herkese saygı ve selamlar.


Mustafa BOĞA

 | Puan: 10 / 2 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

yıldıray şimşek { 27 Ocak 2011 21:21:46 }
SEVGİLİ MUSTAFA BEY ;

Çocukluğum sizin olta ile balık tutma şeklinizi incelemekle. geçti. OLTA atış şeklinizi öğrenmek için rahmetli babanız ali amcayı çok rahatsız etmişimdir. kendisi beni gördüğünde hep güler ona abinizin ve sizin balık tutma şeklini sorduğumda sevinçle göüler eğilir beni öper sakılını koluma sürterek beni güldürürdü. Onu o insanlık sevgisini hiç unutmam. ALLAH RAHMET EYLESİN .MEKANI CENNET OLSUN. seneler sonra sizin balık tutma taktiğinizi öğrendim ama bu seferde tohma çayında balık kalmamıştı. o kuğuyu yakalarken ben sizin balık tutmanızı izliyordum gizlice. rahmetli hakkı bozkayın yerinin altındaki gölde yakalamıştınız o kuğuyu . bende çok heyecanlanmıştım. o anda siz bayağı mücadele etmiştiniz. Eve geldiğimde babama söyledim. baba mustafa abi büyük bir kuş yakaladı dedim. Rahmetli babam onu görmeye yanıza gelmişti.
sizin oltayla balık tutma şeklinize hep hayran kalmışımdır. şimdi sevgi ve hoşgörü sınırları içerisinde yazdığınız hikayeleri ve kasabamızın değerli insanlarını anlatan tasvir yazılarınızı hayranlıkla izliyorum. her şey gönlünüzce olsun.

saygılarımla
Mustafa Boğa { 27 Ocak 2011 14:32:41 }
Yıldıray bey,Kuğu'nun hikayesini yazmıştım.İnşallah sırası gelirse yayına sokarlar.Rahmetlik Başkanımız,Hocamız sevdiğimiz insan Tayup hoca buna şahitti.size ayriyetten yorumunuz için sevgilerimi sunarım..Selamlar
yıldıray şimşek { 27 Ocak 2011 11:14:23 }
mustafabey nerelerdesin. sizden ricam şu yakaladığınz beyaz kuğu kuşunun hikayesinide bir anlatırmısınız. siz o kuşu yakalarmen şahit olmuş. neden istiyorum diye sorarsanız. artık kasabamıza kuğularda gelmiyor. şimdeiden teşekkürler saygılarımla
Mustafa Boğa { 25 Ocak 2011 13:34:55 }
Teşekkürler,hacı abi...Bu yaşta böylesine kıymetli yorumlar yazabilmek her babayiğitin karı değil...Sevgilerimi sunar ellerinizden öperim.
Hidayet hocamada,şu acizane yaban çiçekleri ile dolu bahcemize girerek kokmasada,yinede kokkusunu almış gibi yüzlerini buruşturmadıkları için sonsuz teşekkürler......
Abdurrahman Engin { 25 Ocak 2011 10:42:15 }
Canım kardeşim Mustafa
Köyümüzün yetiştirdiği,Ender şahsıyetlerden biri olan Sabriyi ufak bir komikliğiyle bizlere hatırlattığın için teşekkür ediyorum.Kişileri anlatmak için illede ölmelerinimi?beklemek gerek.Seni kutluyorum. Bir çok vatandaşımızı mizaçları yönünde bizlere hatırlatıyor,kimi zaman ,duygulandırıyor,kimi zamanda,güldürüyorsun,burda olduğu gibi..
Köyümüzden başka,başka,şahsıyetlerin hikayelerini okumak dileğiyle selamlarımı yollar gözlerinden öperim...
Hidayet Takçı { 24 Ocak 2011 14:21:04 }
Memleket insanın en önemli özelliklerinden biri de muzip yanı. Muziplik denince ilk akla gelenlerden biri de gerçekten Sabri ağabey. Bize bir güzel insanı daha hatırlattığınız için teşekkürler Mustafa ağabey.
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI