Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

YARMACI HASAN (SAVAŞI GÖRENLER)

Kategori Kategori: Portreler | Yorumlar 7 Yorum | Okunma 2881 Okunma | Yazar Yazan: mustafa | 07 Ocak 2011 15:01:10

Tarihe ışık tutan yazılar için teşekkür ediyoruz.

YARMACI HASAN (1887-1970)

(SAVAŞI GÖRENLER)

“Vatan sağolsun!” dedi, hem de ağlıyordu. Binbaşı'ymış biz çocuktuk daha...
“Vatan sağolsun” dedi yeniden, gözleri yaşlı şöyle uzaklara dalmış, sanki o anları yeniden yaşıyor gibiydi. Bir bir gözlerinin önünden geçiyor, o kırışmış, yaşlanmış yüz hatları gerilmeye başlamıştı yarmacı Hasan emminin.


Görmüyordu gözleri Yarmacı hasan emminin. Savaş ve yokluk yılları, cefalar, eziyetler, vücudunu yoramamış ama gözlerini elinden almıştı. Varsın olsun diyordu. “Bu vatana iki göz vermişiz çokmu” diyordu.

1968'li yıllardı. Bizler daha çocuktuk. Anlatırdı bazan bizleri dizinin dibine oturur dinlerdik. Çok anlatırdı, ama çocukluk işte bize bir ninni gibi gelir, bazanda heyecanlı taraflarında sorardık'' Hasan emmi, hayvan gübresinin içerisinde (Kuruluk) tutmayan dizlerini günlerce yatarak nasıl iyileştirdin'' der, o da bizi kırmaz anlatırdı. Evet aclığın, hastalığın pençesinde aylarca Kuruluğun içerisinde yatarak tutmayan bacaklarını iyilrştirmiş, tekrar savaşmıştır.

Bir yaz günüydü hatırlarım. Bizim bahçedeki Armut ağacının altına iki Sandalye atılmış, birine karakol komutanı diğerine ise Yarmacı Hasan emmi oturmuştu. Karakol Komutanı' 'Anlat amca'' demiş o da anlatmıya başlamıştı.

Konular derinleştikce çekilen çileler, bir bir anlatılmaya başlanınca sanki orda bulunanlar o savaşın acı çilesini yaşamış gibiydiler. Komutan elinde bir ağaç çubuğu hem yere vuruyor hemde dinliyordu. Dinledikce gözleri nemlenmiş yanağından hafifce yaşlar akmıya başlamıştı. Arada birde ''Amca'' diyordu ''İşte esas bize lazım olan bu'' diyordu. ''Yunan'lılarla yapılan savaş'' lazım diyordu.

...''Tamam amca,tamam'' dedi. Bize bunlar yeterli müracatını yap dilekceni ver sana hem Gazi'lik madalyası hemde maaş bağlıyacağız dedi.

Yarmacı Hasan emmi 1968 tarihli Gürün askeri şube'ye aslının örneği olan aşağıdaki dilekceyi vermiştir.

Gürün,14.Ağustos 1968


ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANLIĞINA
GÜRÜN

Ben, Gürün'ün Telin Köyünden, Ali Osman oğullarından Mehmet Ali oğlu, 1313 tevellütlü Hasan'ım.
Vatani görevimi Birinci Cihan Harbi ve Türk İstiklal Harbi esnasında ifa etmiş bulunuyorum. Her Türk evladı gibi bende, vatanın Selameti uğruna, gücümün yettiği kadar vazife görmeye gayret ettim. Askerlik görevimi ifa şeklini aşağıya arz ediyorum.

1.Cihan Harbi
-------------------------
11.kanunisani 331 tarihinde askere sevk edilerek şark cephesine gönderildim. Şark cephesinde önce Ruslarla sonrada Ermenilerle, Aşkale,Erzurum, Kars ve sarıkamışta çarpıştım. Sınıfım Piyade idi.

Türk İstiklal harbi
-----------------------------------

Kara Kazım Bekir paşa komutanlığında şark cephesinde düşmanları yenerek başarı kazandıktan sonra bizleri Garp cephesine sevkettiler. Erzurumdan Ankara'ya ordanda (Burası silinmiştir) yaya yürüdük. Polatlı civarında bir hayli müddet bekledikten sonra sakarya savaşına katıldık. Zaferle neticelenen bu savaştan sonra Dumlupınar meydan muharebesinde düşmanla çarpışarak düşmanları kesin bir yenilgiye uğratarak büyük zaferi kazandık. Düşman denize döküldü. Mudanya mütarekesini müteakip 15.temmuz.339 tarihinde terhis edildim. Tezkereyi İzmit sapanca gölünden aldım. Fırka Kumandanımız Osman Nuri Paşa, Alay Komutanımız Hasmi Bey, Tabur Kumandanımız Ahmet bey ve Bölük Kumandanımız ise Yüzbaşı Hasan Basri bey idi. Alay 2/36 komutanlığının 20.7.1339 tarih ve 14477 numaralı tahriratında merbut cetvelinde 15.temmuz.339 terhis olduğum bağlı bulunduğum şube kayıtları ile sabittir. Vatani görevimi, gerek 1.cihan harbinde, gerek Türk İstiklal harbinde fiilen cephelerde düşmanlarla çarpışarak ifa etmiş bulunmaktayım. Terhisten Altı sene sonra çektiğim ızdıraplar neticesin olarak iki gözümü kaybetmiş bulunmaktayım. Bu gün gözleri kör ihtiyar mağdur durumda bulunduğumdan dolayı son çıkan kanuna göre maaş bağlanması için gerekli işlemin yapılmasına emir ve müsadelerinizi saygıyla arz ederim.


Gürün'ün telin Köyünden Ali Osman oğullarından 1313 tevellütlü
Mehmet Ali oğlu Hasan (mühür)

Hasan BOZKAYA
telin-Suçatı_köyü
GÜRÜN
(parmak izi)

Yarmacı Hasan emminin iki kızı (Rukiye ve Kezban) ile iki oğlu (Mehmet Ali ve Sait) olmuştur.


1970 yılında kendisine aylık ve madalya verildiğini görmeden bu dünyasından ayrılmıştır. Mezarı Yukarı Suçatı mezarlığının giriş kapısına yakın sağ tarafta torunu Bilal Bozkaya ile yanyana defnedilmiştir. Uğrunda nice savaşlara katıldığı bu kutsal toprağın bağrında rahat ve huzurlu yatmaktadır.

Tüm bu uğurda şehit olmuş ve gazi olmuş insanlarımızı hayırla yad ederken, Allah hepsine de rahmet etsin. Herkese saygı ve selamlar.
Not:Bu dilekcenin aslının örneği oğlu Sait Bozkaya'dan alınmıştır.

Mustafa BOĞA
2010

 | Puan: 10 / 7 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Hidayet Takçı { 22 Ocak 2011 12:31:00 }
Mustafa Bey,

İyi ki varsınız ve iyi ki aramıza yeniden döndünüz. Sitemizin sembollerinden birisiniz inanın. Allah razı olsun. Yine tarihi bir vesikaya şahit olduk sayenizde. Elleriniz dert görmesin.
ebubekir { 16 Ocak 2011 18:20:01 }
Rahmetli hasan amca ile mahalle komşusu idik. Bu nedenle de çocukluk yıllarından tanıyoruz. Çok yakınında bulunamadık ama uzaktan uzağa görmeyen gözleriyle halini müşahede edebiliyorduk. Allah rahmet eylesin. Benim babam(fos osman)da savaş gazisi idi. 1. dünya ve istiklal savaşında üç cephede savaşmış. Ancak ben üç yaşında iken vefat ettiği için pek tanıyamadık. Askerde çavuş olarak görev yapmış ve şerefle bu vatan borcunu ifa etmiştir. Allahtan rahmet diliyorum. Bu vesile ile babamızı tanıyan büyüklerimizin belki bizlerle paylaşacağı bilgiler vardır.
Mustafa Boğa { 15 Ocak 2011 10:39:42 }
Sevgili Ömer bey,iyi dilekleriniz için teşekkürler.Ağabeyiniz Salim beyi çocukluğunda iyi tanıyorum.Unutmadıysa oda bizi tanır.Siz daha o zamanlar çocuktunuz.Bizler yarmacı Hasan amcanın hikayelerini devamlı dinlerdik kendisinden.Ama o zamanlar daha çocuktuk.Kimbilir daha ne hikayeleri vardır.Koskoca bir hayat.....Sait amcama selamlarımı söyleyin ellerinden öpüyorum.Komşunuz Kara Alinin oğlu dersen kendisi bizi iyi tanır.Saygı ve selamlarımı yolluyorum.
Ömer Bozkaya { 14 Ocak 2011 20:55:45 }
Sevgili Suçatı Haber sitesi yetkilileri ve saygıdeğer Mustafa Bey. Emekleriniz için sonsuz teşekkürler. Ben Sait Bozkaya'nın ortancı oğlu Ömer Bozkaya. Dedem ile ilgili bu satırları okurken gururlandım ve son derece duygulandım. Maalesef dedem ben üç yaşımda iken vefat etmiş. Dedemi göremedim, ama babamdan yukarıda anlatılanlardan çok daha fazlasını dinleyerek büyüdük ve hem köyümüzle hem de dedemizle iftihar ettik. Ne mutlu ki bazı tarihi gerçekler birçok kitle ile paylaşılmış oldu. Tüm şehitlerimize Alllahtan rahmet diliyorum. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyor, tüm hemşehrilerimize selam ve saygılarımı sunuyorum.
Mustafa Boğa { 11 Ocak 2011 13:25:26 }
ARISTAĞIN HEZEN''LERİNİ SAYDIRMIŞLAR....

     Kasabamızın taksici esnaflarından biridir.Yukarı Suçatı''nda Cin Halirbehem''in oğludur.Aziz Fenkli.Cin Aziz,babasından kalmıştır bu lakap,''''Cin''lik''''.

      Kendisi hoş sohbeti ile büyükle büyük,küçükle küçük kafa dengi biridir.Esnaflığı ve arkadaşlığı çok iyi biridir.Elinden her iş gelir,güzelde inşaat ustasıdır.Öğrenci yıllarında yanında çok çalışmışımdır.Saydığım sevdiğim bir ağabeyimdir.

      Yarım yamalakta olsa bazı kocakarı ilaçlarını iyi bilir.Yanında'''' şuram ağrıyor,filan yerimde kaşıntım var'''' dedinmi hemen çaresini söyler.''''Şunları şunlarla karıştır şöyle şöyle yap'''' diyerek başlar tarife.Reçete''si boldur.''''Sakın ola he deyin ama yapmayın dediklerini'''' benden söylemesi....

      Günlerden bir gün Gürün''den Suçatı''ya doğru gelirken taksisi ile,Çardağın ora gelince hemen ''''şöyle bir toparlanır'''' kendisine çeki düzen verir ve sanki yanından bir arabayı sollar gibi hareket yapar.Merak ettim sordum.

     ''''Aziz abi ne oluyor''''.Hafifce gülümsemeyle bana döner,hemde pür dikkat ciddi şekilde''''Buranın benim hayatımda çok özelliği var''''der.

       Sordum kendine''''Niye''''? Başladı Cin aziz anlatmaya.Günlerden bir gün Fort münübüsüm vardı.Gürün,Suçatı arası çalışıyordum.Gürün''den ,Suçatı''ya geliyordum,tam burda çardağın bu virajda 23 Elazığ plakalı bir taksiyi hatalı bir şekilde solladım.''''Aslında suç bendeydi'''' der.Adamcağız yavaşladı yaptığın hatalı der gibi hareketlerde bulundu.Bende delikanlı zamanım ''''esip yağdığım günler'''' diyerek yavaşladım arabanın camını açtım''''Epeyce kalyladım,hakaretlerde bulundum bastım gaza '''' diyerek '''' Geldim Yukarı Köyün durağına'''' der.

      Durakta bir yolcum vardı onu indirdim arabada kimse yok der.O arada adam yetişti bana.''''Hemen arabasını önüme çekti'''' bendede ''''heriflik'''' var ya der.Yanımda bir sopa vardı,epeyde kalın bir şeydi.Sağlam ''''Alıç'''' ağacından yapmıştım.

      ''''Efendime söyleyim'''' Adama doğru koşarak ''''İyi bir değnek yerleştirdim'''' ama ''''Adamcağız bana öyle bir harkette bulunduki sorma, enseme nasıl vurduysa sellallahun gettim.Kendimi elektrik direğinin dibinde buldum.'''' adam ''''Kareteciymiş herhalda,ne bileyim'''' der.

     ''''Gayrı'''' arabadan inen çoluk çocuk bana vurmaya başladılar.öyle bir duruma geldimki hiç kıpırdayacak halim kalmadı der.Beni ''''Vallaha öldürdüler''''der.

     Beni direğin dibine ''''Boylu boyunca uzattılar'''' rahmetlik Tıhmınlı Münübüscü Kamil yetişti.Bağırtımı aşağıdanda geldiler.Adamlar arabaya bindi gittiler.

      ''''Gardaaş,beni bir setyeyle eve getirdiler,tam on gün sırt üstü yattım'''' der.Belim öyle kötü olmuştuki,ayağa kalkamadım.İyi olana kadar ağzım yukarda ''''Arıstağın Hezenlerini saydım''''.

     ''''O gündür bu gündür Çardağın burdan geçerken bu olayı hiç unutamam,dikkat kesilirim esas duruşta geçerim''''

      Sevgili Cin Aziz abi,sana bundan sonraki yaşamında bol kazanç ve uzun ömürler dilerim.Umarım bu olay hayatının bütün zamanlarında sana bir ''''Ders'''' olmuştur.

        Herkese saygı ve selamlar.

               Mustafa BOĞA
Mustafa Boğa { 09 Ocak 2011 09:28:33 }
sevgili Hacı abdurrahman abi,uzaktanda olsa sesini duymak bize ayrı bir haz ve tad veriyor.Hele helede saygı duyduğumuz bir ağabeyimiz oldumu buda daha çok gurur veriyor.sevgili hacı abi,aslında kasabamızda yaşıyan insanların eski geçmişlerinde çok çok tarihi olaylar yaşanmış,bunları birilerinin derleyip toplaması ve bizlere aktarması lazımdır.Bu işte gençlere düşmektedir.bizimki sadece kulaktan duyma şeyler.Sizinde babanızın ve Annenizin dramatik olaylarını bazen annemden duyardım,bu olayları kaleme dökmek isterdim.Bunu salim beyin kaleminden dinlersek daha iyi olur sanırım.Size tekrar selamlarımı gönderir ellerinizden öperim.
Abdurrahman engin { 08 Ocak 2011 10:39:48 }
Yaşanmış olayları bizlere ulaştıran mükemmel bir yazıolmuş.Eline diline sağlık. teşekkürler Mstafa Bey
Benim dedemde Kars cepesine gitmiş gidiş o gidiş. Geride dört yetim ve çiçeği burnunda bir gelin.Cümleside nur içinde yatsın. İnşaallah bizlere şefaatcı olurlar.
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun461 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI