Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

HUZEYFE HAFIZ

Kategori Kategori: Portreler | Yorumlar 5 Yorum | Okunma 2959 Okunma | Yazar Yazan: mustafa | 03 Aralık 2010 14:45:03

Mustafa Beye teşekkür ediyoruz

HUZEYFE HAFIZ

(SAVAŞI GÖRENLER)

Bilinmeyen yaşamlar bir bir ortaya çıkınca ayrı bir çekiciliği ve heyecanıda beraberinde getirir.Tarih çok olaylarla doludur.Bir ibrettir,ders alınacak çok şeyler vardır.Kasabamızdada savaş yıllarında yaşıyan insanların dramları savaşı yaşamaları ve o acının içerisinde kurulan hayatlar ve bu insanların hayatlarını hiçe sayarak yıkılmış bir koskoca cihan devletinin yıkıntıları arasından daha kalkamaz denilirken iyi bir önderin M.kemal''ın liderliğinde,Sakarya''da,Çanakkale''de,yurdun dört bir yanında paşaları,erleri,sivilleri ile birlikte bir vatan kurmaları bizim gibi torunları tarafından övülünecek, gururlanılacak bir durum olması gerekir.,

İşte bu insanlardan biriside Telin''de Huzeyfe Hafız''dır.Huzeyfe Boğa aslı telin''lidir.Baba tarafı ''''Bakı'''' gillerden ana tarafı ise ''''Güley'''' lerdendir.Eskiden lakaplarına ''''Buğu'''' lar denirmiş.Soyadı kanunu çıkınca Nufustaki memur Buğu''dan esinlenerek bundan sonra sizin soyadınız ''''Boğa'''' olsun demiştir.

Baba''sı Salih Efendi''dir.Salih efendi anası babası 12 yaşında ölmüş ve yetim kalmıştır.Kardeşinin kendisine kötü davranması dolayısıyle evden bir ''''Glikli'''' ufacık sobada pişen simit gibi ekmek,hırsızlayarak yalın ayak kaçar.O halinde bir sakallı ihtiyar sayesinde Konya''ya yönlendirilir ve Konya''da bir medrese''ye girer.Her on senede bir İcazet ''''Diploma'''' verilir bu çıkmaz tam otuz sene okur.

Salih efendi otuz seneden sonra kırk yaşında Konya''dan memleketine döner rastladığ İl'lerde ve ilçelerde vaaz ederek gelir Sivas ulu cami'indede vaaz etmiştir.Herkesin öldü dediği Salih köyüne döner.Kırk yaşında Hacı Ahmet''lerin ''''Bibi''leri Halaları Eşe (Ayşe) ile evlenir.3 oğlan bir kızı olur.Mehmet,Huzeyfe,Abuzer ve Fadime.Huzeyfe hem büyür hemde hafızlığa çalışır hafız olur.Bu arada Telin''in eşkiyası Topuz''un bacısı Hacer ile evlenir.Bir çocuğu olur ve bu arada savaş patlak verir.

Huzeyfe Hafız'ı askere çağırırlar.Doğu cephesi Erzurum,sarıkamış taraflarına verirler.Kendisi hafız olduğu için alay''ın imamlığını verirler.Rus''larla savaş yaparlar hemde ermeni çeteleriyle uğraşmak zorunda kalırlar.

Bölük komutanları bir yüzbaşı,Rus konvoyuna baskın yapılacağınıi 20 gönüllüye ihtiyaç olduğunu söyler.Bunların arasında Huzeyfe hafız'da vardır.Gerekli planlar yapılır ve bir gece baskın yapacakları zaman bunu haber alan ermeni çeteleri arkadan baskın yaparlar pusuya düşürürler.Burda yaralanan Huzeyfe hafız bir süre hastane''de yatar.iyileşince tekrar İmamlığa devam eder.Bu arada 5-6 sene geçer.Çocuğuda askerdeyken ölür.

Savaş biter evine dönen Huzeyfe hafız,bir süre Hacılar Mahalle''si cami''inde imamlık yapar.Karısı Hacer''den 2 oğlan bir kız dünyaya gelir.Ş.Hamit Boğa(hatipoğlu) Mehmet Boğa ve Hayriye Karabay''dır.Eşkiya Topuz ölünce onunda hanımı Kasımların kızı Meryem''ide alır.ondanda 2 oğlan bir kızı olur.Ali rasıh Boğa,H.Ömer Boğa ve Hatice Yamandır.

Huzeyfe hafız bir Güz günü 63 yaşında vefaat eder.

Sevgili Huzeyfe hafız ve onun gibi bu vatan için savaşmış,gazi olmuş,şehit olmuş kendileri ile gurur duyduğumuz insanlar.Mekanınız cennet olsun,umarım cennet''in en güzel yerine layık olmuşsunuzdur.gözünüz arkada kalmasın,şimdide ne olursa olsun sizin gibi imanlı canlarını bu vatan için vermeye hazır milyonlarca türk evladı var.Yeminliyiz bu vatan on binlerce yıl yaşıyacaktır.Herkese saygı ve selamlar.

Mustafa BOĞA

 | Puan: 10 / 3 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Mustafa Boğa { 18 Aralık 2010 11:22:17 }
Sayın C.KAYALAR,(Abi).Sizi zaten tahmin etmiştim.Balıkcı Süleyman amcadan bahsedince şimdi tam anladım.Esas adınla yazsaydın size daha saygı duyardım.Sizi kendi adınızla seviyor ve aynı zamandada saygı duyduğum bir ağabeyimizsin.Bu konuları fazla uzatmak istemem hele hele de sizin gibi saygı duyduğum insanla hiç bir zaman.Çünki herhalde dünya görüşümüzle ve dini görüşümüzle aynı çizgideyiz....sevgili abiciğim babamın şu anda nufus kağıdı elimde sana doğum tarihindeki rakamları yazıyorum.00.00.1338.devamlı yaşını söylerdi yaşım seksen altı diye. her halde aklı başındaydı.birde aziz amcanın yaşını seksen ile doksan yaş arası olduğunu biliyorum.Annemden herhalde küçükmüş.Annem ''''Guccağa'''' diyor amma.ya ne farkederki ha seksen olmuş ha doksan.Allah imanlarından yoksun bırakmasın.Bu arada mehmet amcayıda çok severdim.Ben hani bazen yazı yazıyorum ama kendim bir Mustafa armağan gibi bir iskender pala gibi asla değilim.Benim yazdıklarım eskiden kışın kürsülerde,sobanın ateşiyle süslenmiş mangalların üzerinde demlenen çaylardan içilirken ihtiyarların arasında konuştukları şeylerdir.Ayrıca dükkanların önlerinde ve belediyeye gelip muhabbet eden insanların yalan yanlış anlattıkları şeyler....Hiç bir iddiam yokki...isteyen alt tarafa sizin gibi not düşebilir,saygı duyarım gurur duyarım.Rahmetlik Mehmet amcanında çok anlattıkları şeyler vardı.kamyonculuk yaparken yaşadıkları.sayın abiciğim birde size ayriyetten ''''Buğu'''' nun manasını bilmiyordum ona açıklık getirmişsin size teşekkürlerimi bildiririm.Aziz amca hacı Nuri amcanın hatıralarından bazı kesitler anlatmıştı.onuda yazayım dedim cesaret edemedim onuda size bırakıyorum.sevgi ve saygılarımı sunarım,selamlar....
C.KAYALAR { 17 Aralık 2010 13:38:00 }
Sevgili mustafa,
Yazıma cevap yazdığın için teşekkür ediyorum. Ben şecere araştırmasını çok seven biri olduğum için, gerçekleri uzun süre köyde olman nedeni ile araştırırsın ümidi ile böyle bir yazı yazdım.(Şu anda köyde değilsin ama)Cevabi yazında gördümki araştırma yerine tahminlerle cevap veriyorsun.Örnek: Hacıahmetlerin Aziz'i 90 yaşına yakın diye yazmışın. Halbuki bu zat 1930 doğumlu. Askere geç gitsin diye 1933 doğumlu yazılmış. Babanız Ali amcanın bile yaşını doğru yazmamışın. Bu konuda en sağlam kaynağın 1926 doğumlu Balıkçı Süleyman Olduğunu düşünüyorum.Doğru ve güvenilir bir bilgi edinirsen yazmanı rica ediyorum. Selamlarımla.
Mustafa Boğa { 14 Aralık 2010 16:16:54 }
Sayın c.kayalar.İlginiz için teşekkürlerimi sunarım.sizi tanımıyorum,çünki bu soyadda bizim kasabada yok.Babam Kara Ali 86 yaşında vefaat etti.Babamdan duyduklarımı yazıya döktüm.Babam her halde bunu sizin duyduklarınızdan daha iyi biliyordu.Ayrıca H.Ahmetlerin şu anda eski nesilden zannedersem yaşı 9o a yakın olan Aziz Arslan'danda bunu duydum.Annem'de şu anda 85'ini geçkin ondanda bildiğim bu.Salih efendinin ana tarafından Bakı'lara dayandığını söylerdi devamlı babam.Bazen ihtiyarlardan kasım Ali ile beraber olduklarında çok bahsederlerdi.Bazanda Aziz Arslan ile (Kız kardeşimin kayınbabası) çok beraber olurlar köyün eskilerini çok eskileri anlatırlardı onların söylemesi kesinlikle böyledir.Sizinde görüşünüze saygılıyım.Zaten bizim köy bir kaç aileden çoğalmıştır,hep akrabadır çoğunluğu.Bazı aileler sonradan yerleşmişlerdir.Evet dediğiniz gibi H.ahmetlerin geçmişininde asker kökenli plduğunu çok anlatırlardı.orasıda daha başka bir hikaye.Tekrar ilginiz için teşekkürlerimi bildirir saygılar sunarım.Bol selamlar.
c.kayalar { 12 Aralık 2010 12:15:10 }
Sevgili Mustafa yazını ilgi ile okudum.Benim babam ve amcalarımdan duyduğum,Salih Efendinin(Saliğ Efendi)Babasını kocası ölmüş üç yetim çocukla dul kalmış Güley karı'nın ortanca oğlu Buğu(Balışı hoş anlamında)lakaplı asıl adını hatırlayamadığım büyüğümüzün oğlu olduğu. Böyle olunca Huzeyfe Hafız Ana tarafından da,HacıAhmetlerin bibisi dolayısı ile)baba tarafından da güleylere mensuptur.Çünkü Hacıahmetlerin dedesi olan Mülazım(Yüzbaşı)İsmail Efendi de Güley Karının en küçük oğludur ve Buğu'nun kardeşidir. Ben böyle biliyorum.Araştırır doğrusunu yazarsan sevinirim.Selamlarımla.
Hulusi TAKCI { 11 Aralık 2010 15:04:53 }
Mustafa Bey ,hazine değerindeki hayatlarla bizleri buluşturduğunuz tanıştırdığınız için teşekkürler. Devamını bekliyoruz. Saygılar selamlar
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun378 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI