Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

BAYTAR MEMMET

Kategori Kategori: Anı | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 2718 Okunma | Yazar Yazan: mustafa | 25 Kasım 2010 14:11:44

Mustafa Ağabeye teşekkür ediyoruz

BAYTAR MEMMET


Kasabamız tek kelimeyle mükemmel bir yerdir. İnsanıyla, doğasıyla, yaşanmış olaylarıyla. Bazen, yaşanmış olaylar sonraki yıllarda sanki yeni yaşanmış gibi hararetli bir şekilde o olayları yaşamış insanlar tarafından yeni kuşaklara aktarılır.


İşte bu olaylardan birinin kahramanı Güleylerden “Baytar Memmet”. Kendisi, elinin emeği ile geçinen, çalışkan dürüst, aynı zamandada güçlü kuvvetli saygın bir insandır. Şu anda emekliliğinin tadını çıkarmakta ve hanımıyla mutlu bir hayat yaşamaktadır.

Eskiler anlatırlar, özellikle kış geceleri arkadaş ortamlarında, televizyonun olmadığı ve vaktin kitap okumakla geçirildiği bir zaman dilimi. Birisi lafı açar ve yaşanan olaylar tek tek dökülür nasıl yaşanıldıysa olaylar, bazen abartılı bazen normal şekliyle.


...Yıllar önce, kasabamızda bir düğün vardır. Gelin, çevre köylerden birinden, Kuşkayasından getirilecek. O zamanlar araba yok, kimisi eşeklerle, kimisi yürüyerek Davul ve Zurna eşliğinde, Kuşkaya'sından gelini alırlar ve yola çıkarlar. Köyün çıkışına kadar gelirler. Bir köprü üzerinde orta yaşın üzerinde bir adam bunları durdurur;
“Ey ahali” der, “benimle güreşip benim sırtımı yere getirmeden kimse burdan bir yere gidemez” der.


Adam o çevrenin tanınmış pehlivanlarından biridir. Bizim düğüncüler donar kalırlar. Davul zurna susar. Bizimkiler birbirlerinin gözüne bakmaya başlarlar. Eeee bu işten anlıyan kimse yoktur. Delikanlı var ama güreşten anlıyan kimse yok.


Düğünde bulunan, orda söz sahibi olan Sofu Hacıömer (H.Ömer Dalgıç) şöyle kendinden emin bir şekilde hiç bozuntuya vermeden döner;

Memmet soyun” der.


Baytar Memmet şöyle döner birazda mahcup, “aman H.ömer abi ne yapıyorsun, bu işten ben anlamam” dercesine bakar.


Sofu H.ömer hiç oralı olmaz tekrar,

Soyun!”,der.

Baytar Memmet emmi başlar soyunmaya. Delikanlı çağıdır. Vucut yerinde. Görkemlidir de.
Adamcağız'ın gözü Baytar Memmet'dedir.


Baytar Memmet emmi soyunur, çıkar meydana başlar dönmeye perdah çekmeye, Davulcuyla Zurna'cı sanki aşka gelmiştir, öyle bir çalmıya başlarki sormayın gitsin..

Adamcağız Baytar Memmet'i görünce gözleri faltaşı gibi açılır, şaşırır. Bakar adamın vücudu kıllar içerisinde kapkara, çam yarması gibi. Donar kalır, düğün ahalisine döner ve,
“Kardeşler yolunuz açık olsun. Ben bu işten vazgeçtim” der.


Adamcağız kenara çekilir, bizimkilerde güle oynaya yollarına devam ederler. Böylelikle köylümüz bir beladan kurtulur, Baytar Memmet sayesinde. Güreşseler sonuç ne olurdu, bunu kestirmek güç değildir sanırım.


“Sevgili Baytar Memmet emmi sana yaşadığımız şu dünyada, sağlık ve sıhhat dilerim. Uzun ömürler dilerim”. Herkese saygı ve selamlarımı sunarım.

Mustafa BOĞA

 | Puan: 9,8 / 8 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

M. Akif Yurtseven { 25 Eylül 2016 20:54:25 }
Dedemin böyle bir hikayesini okumak hem güldürdü hem ağlattı. Nitekim bizlerde kendisini kaybettik. Anılarda, büyüklerimizin anılarında böyle bir yer edinmesi ve paylaşılması bizi hallice memnun etti. Teşekkür ederim Mustafa Bey.
yılmaz { 02 Aralık 2010 12:59:23 }
ne güzel böyle yaşanmışhayatların sonraları kaleme alınması.mustafabey elinize sağlık böylesi güzel yazılarınızıtakip ediyoruz.lütfendevam ediniz
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun1207 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI