Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

ABBAS ÇAVUŞ

Kategori Kategori: Güncel Olaylar | Yorumlar 4 Yorum | Okunma 2628 Okunma | Yazar Yazan: mustafa | 05 Kasım 2010 11:27:50

Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır...

ABBAS ÇAVUŞ


( SAVAŞI GÖRENLER)


Evet sevgili dostlarım,başlığa parentez içerisinde bu ismi yazdım.Acılı yıllar ve kimi kardeşini kimi baba'sını kimi evladını kimide nazlı yarini kaybetmiştir.Seferberlik yılları,bu vatan kolaylıkla kazanılmamıştır.Acının,çilenin,ölümün yaralanmanın en belirgin yaşandığı yıllar.yokluktan bir vatan çıkarıldığı yıllar.O yaşanmış olayları zorluğu gören dede'lerimiz devamlı şunu unutmamış ve öylede bizlere Ata sözü olarak gelegelmiştir.Allah Bu Millet'i Açlık'la ve düşmanla imtihan etmesin.Düşman'a hiç bir zaman Müsamaha göstermeyiniz ve sırtınızı dönmeyiniz.


Abbas'lar Telin'in yerlilerindendir.Geçmiş sülale'lerine İmam'lar denirmiş.Abbas çavuş İmam Abdullah'dan doğmuştur.İmam'lar üç kardeşlermiş.


İmam abdullah çiftçilikle geçimini sağlarmış.Faramuz Takalak'ın Bibi'si(hala) Takalak'ların kızı Kel Eşe(Ayşe) ile evlenir.4 oğlan üç kızı olmuş.Bunlardan Mehmet,askere gitmesin diye ihtiyar bir kadınla evlendirilir,ama seferberlik çıkınca Asker'e alırlar,Alnından vurulur şehit düşer.çocuğu olmamıştır.


Diğer oğlu Mulla evlidir,Eşoğ,fadime,şükrüye,hatice kızı ve Müslüm adında bir oğlu vardır.Şimdiki cücük'lerin dedeleri.Cücük hacı ile cücük Mehmet.Mulla'da şehit düşer.Diğer oğlu H.Ömer'de evli gider.onunda iki oğlu vardır.Abdullah ile Sabri.Abdullah ölür.Sabri Orakcı kalır onunda çocukları olur.H.Ömer'de bir yanını Top mermisi götürür,şehit olur.Kel Eşe kadın'ın diğer oğlu Abbas'da savaşa'a katılır.Çavuş olur.Doğu Cephe'sinde savaşır.


Kel eşe şehit çocuklarına çok üzülür iki gözüde görmez olur.Köyde yalnızdır 4 oğluda cephe'dedir.Ekip biçecektir ama yalnızdır.Kayın çocuklarına varır bana yardım edin der.Onlarda tamam derler Dört oğlununda ismi geçen bir mani söylersen derler oda şöyle der;


Dört oğlan saldım biri mulla

H.ömer'im varıyor mehmed'im durma

Abbas'ım Bahçe'de Kırmızı Elma

Kadir mevlam soldurmasın alını.

Kel Eşe kadın 100 yaşında bir Leyla-i kadir gecesi vafaat eder.Allah gani gani rahmet etsin.


Abbas çavuş,Askere giderken Çil Ali'lerin kızı Halime ile evlidir.İki oğlu vardır.kadir ve Hidayet.Doğu cephe'sinde iken Hanımı ve oğulları vefaat eder.Abbas Çavuş Askerde bayağıda faaldir.Hele bir baskın sırasında Ermeni evine gelirler,ev kapalıdır.Pencere'den zorla içeri girer bir bakarki ihtiyar bir Ermeni kadını.Elinde Kılıç ile bekliyor.Onu bertaraf eder kapıyı açar evi ararlar kimseyi bulamazlar.Çıkarken bir ses duyarlar Ambar'ın içerisine bakarlarki içi ermeni çete'leri ile dolu.Onları yakalarlar.


Abbas çavuş,orda bir ermeni kızıyle evlenir.Bir kızı olur.Çokta hamarat bir kadındır.Elinden her iş gelir.Öyle bildiğimiz çay Şeker'i yaparmışki mercimek kadarı çok tatlandırırmış.Getirmek ister bazı olaylar ona engel olur.Asker'ler buna razı olmaz.O hanımda ölür orda.


Abbas çavuş,nihayet seferberlik biter eve döner.Patlak Hasan Çavuş'un bacı'sı Eşefatma ile evlenir.İki oğlan ve iki kızı olur.Fatma,Mehmet,mehriban,kadir.kadir küçük yaşta ölür.abbas çavuş tekrar Gübün(Çayboyu) nden Fadime ile evlenir.Ondanda 6 çocuğu olur.dört oğlan iki kız.küçük kızı ölür.Fevzi orakcı,H.Ömer Orakcı, Nahit Orakcı, Rüştü Orakcı ve Ayşe Şahinaslan halen yaşamaktadırlar.Onlardanda çocuklar dünyaya gelmiş,Abbas'lar çoğalmıştır.


Abbas Çavuş,bir Güz günü 63 yaşında onbeş günlük bir ağrıya gider.vefaat eder.Kendisine Allah'dan rahmet dilerken,Sülalesinde yaşıyanlara uzun ömür dilerken Vatana Millete faydalı olmalarını dua ederim.Bu yazı büyük kızı Annem Fatma BOĞA'dan kaleme dökülmüştür.Sevgili anneciğim sanada Allah'dan uzun ömür dilerken ahretin Cennet olsun dualarımla.herkese Saygı ve selamlar.


Mustafa BOĞA

 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Mustafa BOĞA { 25 Kasım 2010 11:03:02 }


       KİREZ SABRİ İLE BOZAĞI NECETİ (2)


            Akşam üzerine doğrudur.Belediye'nin önünde sırtını duvara verir ayağınıda uzatır ve neşeli neşeli anlatmaya başlar Bozağı Neceti.Bunun yaptıkları varya der,idama versek ağırlığını ip taşımaz der.Bahsettiğini hemen anlamıştık,tabiiki Kirez Sabri'yi işaret ediyordu.Sanki Zeki ile Metin gibi bir ikili oluşturmuşlardı.

    Günlerden bir gün der,Bozağı Neceti,bizim ceryanlar(Elektrik) kesilmiş.Su sulayacağım Su Motor'u çalışmıyor.Telefonu elime aldım Gürün Tedaş'a telefon açtım der.

   O zamanlarda taksicilik yapan Kirez Sabri'de ihaleyle Tedaş'ın elemanlarını arzaya götürüp getiriyor,yani anlıyacağınız devamlı Tedaş'da duruyor.

Telefon çalar,o ara Telefon'u Kirez Sabri alır,
---Aloo buyrun der.
---Ben Suçatı Boğaziçi'nden Neceti Uzun,ceryanımız yanmıyor tek Farz yanıyor.(Faz) diyeceğine farz diyor.
Kirez Sabri hemen anlar sesini değiştirir;
---Gardaş,burası Kasap,Tedaş değil der,
Bozağı Neceti,
---Pekala efendim der kapatır.
Tekrar telefonun numaralarını çevirir dikkatlice yine Tedaş'da Telefon çalar,Kirez Sabri alır,
Bozağı neceti;
---Aloo orası Tedaş'mı der,
Kirez Sabri sesini inceltir bayan sesi gibi,
----Hayır kardeşim burası Banka der,
Bozağı Neceti,halla hallaaa diyerek tekrar kapatır.
Bozağı Neceti,yanındaki kızına döner,
---Kızım belki ben numaraları karıştırıyorum şunu birde gel sen çevir der.
Kızı gelir numarayı dikkatlice çevirirler,
Bozağı Neceti ,
----Aloo Tedaş'mı kardeşim der,
Kirez Sabri sesini kalınlaştırır,
---Ulan burası Market,hemde seninle biz nerden gardaş oluyoruz der iyice bir küfür eder.
Bozağı Neceti hiç sesini çıkarmaz,kapatır hemen soluğu Gürün'de alır.

    Doğruca Tedaş'a girer amma gözleri çakmak çakmak olmuştur.Bir ara orda Kirez Sabri'yi görür,işi hemen anlar bıçağı çıkartır ,
---Ulan senin ganını içeceğim der Kirez Sabri'nin peşine düşer tam bir saat çarşıda koşuştururlar.Elektriğide unutmuştur.

    İşte böyle uşaklar der,bunun yaptıklarını bana anlatsam bir kitap olur der.Ama birkaç gün sonra barıştık affettim onu der.Çünkü hemen gelip ceryanımı saldılar der.

Sevgili Kirez Sabri ve Bozağı Neceti,Allah size uzun ömürler versin her zaman böyle gülücükler yüzünüzden eksik olmasın.Kazancınız bol olsun.Herkese saygı ve selamlar.
    
                             Mustafa BOĞA
Mustafa BOĞA { 24 Kasım 2010 15:29:49 }        MEMMED ALİ

    Kasabamızın en çalışkan ve en dürüst insanlarındandır.Mehmet Ali Köseoğlu.Yani kasabalımızın Memmed Ali'sidir.Ciddimi ciddi,elinden her hüner gelen zamanı gelir düğünlerde davetiye dağıtır,zamanı gelir düğünlerde davul çalar,zamanı gelir selvi budar,zamanı gelir yer beller zamanıda gelir kimse olmazsa düğün halayının başına geçer halay çeker.Yani tek kelimeyle harikadır kasabanın Jokeridir.

    Kendisi çokta şakacı biridir,biraz ciddi durur ama açıldıkca keyfi yerine geldikce insanları gülmeden kırar geçirir.Mahallede bir arkadaş ortamında yemekler yendikten sonra sobanın üstünde demlediği çayları bardaklara doldurur bu yöndede maharetlidir,haa.
   Arkadaşlara birer birer servis yapar ve kendiside karşımıza diz üstü oturur kambur Hacının şahamit'te yanında bardağını eline alır ve ciddi ciddi anlatmaya başlar.

    Evde bir akşam ev halkıyle beraber otururken saat akşamın 10'u veya 10,30 udur.Telefon çalar ve telefonu eline alır,

----Aloo buyrun der,
Telefondaki ses,
----Mehmet Ali Köseoğlu'nun evimi der,
Memmedali,
----Evet ta kendisi karşınızda buyrun.
----Ben çarkı felekten Mehmet Ali Erbil der.

    Memmedali heyecanlanır ve yanındakilere susun işareti yapar gayet ciddileşir.
   Karşısındaki ses,
----Teprikler,çekilişte siz kazandınız size bir soru soracağım onu bilirseniz hediyenizi söyleyeceğim der.
    Memmedali,
----Fevkelade,buyrun der.
----Komşularınızı sayın bana der.
Memmedali başlar saymaya,yukardan Gobel Halıt'gil,beride Cılla gil daha beride Çirci gil der telefondaki ses;
-----Ortada birini atladın der,
-----Evet efendim,Melek gili unuttum der hemde kendi kendine halla hallaaah ne biliyor yav bizim burayı der gibi şaşkın şaşkın yanındakilere bakar.
----Tamam vallha bildin der,hemde biraz şamata yapar karşıdaki ses.

    Memmedali'de bu tarafdan sevincinden havalara fırlar.Gözleri yaşarır.
Karşısındaki ses,
----Telefonu kulağına yaklaştır iyi dinle der,
Memmedali iyice kulağına yaklaştırır ahizeyi dinlemeye başlar.

   Öbür tarafdangarib bir ses çıkar.
Memmedali şaşırır ve ahizeyi kaldırır atar hemde,
---vay a...av...der ulan Kokusu taa buraya geldi yav der.
Tabii o anda memmedali tam bir saat söver sayar.Yüz hatları gerilmiştir.orda bulunanlar artık gülmekten kırılmışlardır.nasıl bir şeydi kokusu taa burnuna geldi diye.

   Memmedali,kimin yaptığını tahmin eder ya yinede fazla üstüne varmaz,büyüklüğünü gösterir.
Gayet ciddi olarak anlattığı bu olayı yanında bulunan gambur şahamit'de onunla beraber olayı birazda abartarak anlatmış ve orda bulunan ları çok neşelendirmişlerdi.

    Sevgili Memmedali,günlerin hep böyle güleç ve kazancında devamlı bol olsun taşsın.Davuluyun seside hiç susmasın,Allah uzun ömürler versin.Herkese saygı ve selamlar.

                          Mustafa BOĞA

Mustafa BOĞA { 06 Kasım 2010 19:53:59 }
sevgili hacı Abdurrahman abi,size salim beyin yazısına bir yorum yaparak,selam göndermiş ellerinizden öpmüştüm.ama ne yazıkki yayınlamamışlar.takdirinizi ve dikkatinizi baştacı olarak kabul eder saygı ve selamlarımı gönderir ellerinizden öperim...ben bu yazıyı 6-7 ay önce gödermiştim.bu yazıyla beraber bir kaç yazı daha göndermiştim.site yöneticilerinden yayınlanmaması için ricada bulunmuştum ama yayınladılar canları sağolsun.Birde ben yazıları önceden hazırlamadığım için direkmen siteye yazdığım için tekrar dönüp yazılarımı hiç kontrol etme adetim yok,onun için bazı yanlışlıklar ve noktalama işaretleri eksik olabiliyor....tekrar selamlarımı yolluyorum
abduraman engin { 06 Kasım 2010 08:25:05 }
Değerli kardeşim mustafa
Çok hoş ve aynı zamandada dramatik kokan yazını zevk ve heyacanla okudum hemide üç kere .
Darendeden gelmiş ve sitede yeni bir yazı varmıki diye açtımki senin o güzel yazını gördüm yol yorgunluğuyla alel acele bir çırpıda okudum .
Okumasına okudumda tam olarak anladığımı ne yazıkki söyleyemem.Ertesigün hemen tekrar okudum birdaha birdaha.
DAYILARINDAN BİRİNİ esgeçmişsin yazını okursa sana küser dikkat et.
Bizleri eskilere çoook çok eskilere götürdün kalemine yüreğine sağlık diyor emeklilik hayatıyın renkli ve huzurlu geçmesini CENABI MEVLADAN DİLERKEN Çocuklarıyın üçünede selam eder gözlerinizden öper yeni yeni yazılarını okumak ümidiyle hoşçakalın...
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yerdesiniz

SuçatıHaber Anket

Sizce Gürün Belediye Başkanlığı seçimini kim alır?
Ak Parti adayı Feyzullah Arslan
MHP adayı Nami Çiftçi
Sonuçlar

Google

Il Il Hava Durumu


Ziyaretçi Sayımız

Aktif Ziyareti
Bugun249 
Ayrnt
 
SuçatıRSS
 Haberler | En Çok Okunanlar | En Çok Oy Alanlar
 


Altyapıda yardımları olan mydesign ve efkan teşekkürler.
Suçatı Haber 2007
Tasarım ve Kodlama: Fatih TAKCI